• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Precesija je...

Started by Rufushi, November 05, 2004, 12:01:03 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Rufushi

 Oblik zemlje je dinamican i zove se geoida. Priblizno se radi o elipsoidu.

Zemlja rotira jednom na 24 casa i usporava rotaciju - primetno na red velicine 10000 godina. Takodje normalna je pojava odstupanja dana je od 0.001 sekundi godisnje do 0.004s. Na maloj skali vremena se misli da je to zbog povecanja mase zemlje - oko 25000 tona materijala iz svemira godisnje (a mozda i vishe...), klimatskih i geoloshkih promena.

Usled komplikovanog dejstva sunca i meseca javlja se lunarno-solarna precesija kao kruzenje ose rotacije zemlje tj. odstupanje od konstantnog ugla ose sa ravni ekliptike, sa periodom od 26000 godina.

Kod priblizno elipse koju osa nebeskog pola opisuje, postoje dodatna kretanja tj. odstupanja od ove elipse koja su znacajno manja od velicine same elipse i to kretanje se zove nutacija - isto zbog meseca i sunca. Obicno je rezultanta nesto kao oscilacije na putanji koju osa iscrtava.

Planetarna precesija ravni ekliptike znaci promenu ose ekliptike na vrlo velikoj skali vremena zbog interakcije sa drugim planetama. Takodje postoji i planetarna precesija ose nebeskog pola zbog dejstva ostalih planeta ali su ova dejstva zanemariva na svim racionalnim razmerama vremena.

Posledica lunarno-solarne precesije je da zvezda severnjaca ne pokazuje uvek sever. U stvari upravo sada ona tek otprilike pokazuje sever. Nasi preci nisu imali istu zvezdu u ulozi severnjace. Tacka prolecne ravnodnevice (gama) se pomera tako da gama tacka malo zuri i tropska godina traje 20 minuta manje od zvezdane godine. Takodje postoje klimatske promene isl.

E sad jos kretanja. Posto je zemlja dinamicno telo, polovi se pomeraju kao kontinentalne mase reda velicine do 3.1 uglovne sekunde i vracaju se priblizno tamo gde su bili svakih 14 meseci.

Dalje, ima jos jedno strasno kretanje koje je dosta neuredjeno i zavisi od strukture zemlje, globalnog otopljavanja, nuklearnih eksplozija, zemljotresa... Mogli bi ga usushkati u udstupanje od nutacije ili jednostavno reci da je u vezi sa poremecajem ose rotacije zemlje.  

Rufushi

 Rotacija znaci obrtanje oko svoje ose ili okretanje ili vrtenje.
Revolucija znaci kruzenje npr. zemlje oko sunca. Matematicki u astronomiji rotacija i revolucija nisu iste reci, mada u fizickoj dinamici bi mogli da kazemo da je suncev sistem jedna celina cija stabilnost zavisi od kruzenja planeta, odn. delovi suncevog sistema rotiraju.
Rec precesija znaci teturanje ili "wobble". Tacnije osa rotacije opisuje konus.
Ravan ekliptike je ravan u kojoj zemlja kruzi oko sunca. Ekliptika je linija medju zvezdama koju iscrtava sunce na svojoj putanji.
Osa nebeskog pola je u stvari zemljina osa produzena u beskonacnost.
Zvezdana godina je distanciran pogled na suncev sistem i period revolucije na primer zemlje. Tropska godina je definisana sa dva prolaza kroz gama tacku, jedino sto se ova pomera pa se na gama tacku nailazi malo ranije nego ocekivano. Nekada je bila u ovnu i imala oznaku ovna. Danas to slovo podseca na slovo gama pa se zove gama tacka.
Zvezdani katalozi imaju mnogo zvezda koje se zavode na neki dogovoreni nacin karakteristican za dati katalog. U principu te koordinate zavise od epohe u kojoj su zabelezene i to se bar u pozadini racuna svodi na to kuda se pomerila gama tacka. Dakle mora se znati epoha kataloga i mora se racunati za svaki novi cas nova vrednost koordinata. Onda se one moraju prebaciti u neki standardni sistem kao na primer horizontski - radi prakticnog posmatranja. Ekvatorijalni i eklipticki su ostali u upotrebi i zgodni su za pravljenje karti.
To je sve prilicno u redu, ali kalendar i merenje vremena nikako nisu u redu. Prakticno govoreci, ako uzmete 10000 dana unazad i pitate se koji je bio dan i datum i kako je nebo izgledalo, vi mozete da nadjete te odgovore u vasem astronomskom softveru zato sto su postavljeni neki standardi, ali istorijski niko ne zna zaista sta je bilo tada niti moze da uporedi razlicite kulture. Jednostano dodje neki car i promeni kalendar ili kalendar pravi neku groznu gresku, ili se odluci da nova godina krene u neki dan kad je zgodno vladaru da napravi zurku isl. Na maloj skali vremena nije problem definisati bilo kakav dan i godinu, ali u opstijem slucaju vi jednostavno ne znate kako prepoznati tacku u kojoj se nesto nalazi npr. zemlja i u kojoj ce se ponovo nalaziti. Zato je glavni oslonac za vreme niz atomskih casovnika u kombinaciji sa GPS-om koji belezi cak i relativisticke efekte. U taj sistem koji se nikad ne zaustavlja, se uklapaju astronomi sa raznim beskrajno komplikovanim varijantama koje kroz razne popravke treba da kazu gde se nalazila npr. zemlja pre 10^10 sekundi na primer, sto mu dodje oko 320 godina. Ono sto je sigurno je da imamo dane i godine koji idu jedni za drugim iako ne traju jednako i ne dovode nas u istu tacku s koje smo krenuli.
Drevne civilizacije uz malo Denikenske slobode u misljenju su sigurno mogle da uoce i zabeleze razne stvari precizno, a mozda su to i ucinile. To mora biti civilizacija koja ima brojeve i nulu, pismo, kamen i planine, drvece, koja moze da putuje bar malo itd. I onda vidimo da ne samo sto su se interesovali za merenje vremena vec od indijanaca do kineza postoji to golemo pitanje o ciklusima. Npr. cemu bi sluzili ciklusi ili kalendarski sistemi od miliona godina? Koliko se meni cini, ciklusi su bili od nekog znacaja za njih i fizicki i duhovno. To ima smisla jer na zemlji sve funkcionise na bazi raznih ciklusa (jedenja, spavanja, proleca, jeseni...). Papa Gregor je u 16. veku promenio kalendar da bi prolece palo na 21. mart a ne na 11. iz nekog razloga i izbili su neredi jer se verovalo da je ukrao dane ljudima. Dakle poimanje (spoznaja, "comprehension") je ozbiljan problem. Da li vi patite od njega? Jeste li razumeli primer? Gregor nije ni usporio ni ubrzao kretanje planete oko sunca.  

Rufushi

 Pa "poimanje" rekao bih je pre "conception" nego "comprehension". :-)) Nema veze. :-))

O plimskim talasima...

Cisto mehanicki i pomocu geometrije se nalazi formula koja opisuje plimu i oseku. Jednostavnija jednacina uzima mesec za izvor plimskih talasa. Komplikovanija uzima i sunce. Kada se ubace brojevi vidimo da sunce ima vrlo malo dejstvo na plimu&oseku. A ostale planete nemaju prakticno nikakvog uticaja. Zato astrologija ne radi. Nema uticaja!

Kada se na zemlji izmeri plima onda vidimo da efekti plimskih talasa ne odgovaraju dejstvu koje potice od sunca i meseca. Razlike su izuzetno velike a objasnje je sasvim prakticno - inercija. Vodene (pa i kopnene) mase imaju svoje tokove koji su u pokretu zbog svega i svacega: rotacije zemlje, klime... dakle plimski talasi u jednom trenutku deluju protiv tih tokova u drugom ih ubrzavaju, na trecem mestu su van faze dejstvo meseca i inercija vode itd. Zato se izucava dinamika fluida radi bolje jednacine.

Rekao bih da kada se stvarnost razlikuje od onoga sto zamisljamo, onda je to u toliko sto je slika dinamicnija i bogatija. Naglasak je na dinamicno. Nesto dinamicno je toliko tesko izracunati da je lakse osetiti promene. Lakse je pustiti zivotinje da osete zemljotres nego izracunati na osnovu sturih merenja. To nece biti doveka. Potrebna je odlicna nauka da utrenira i ljude i masine da rade na merenju, predvidjanju, koriscenju... Astrologija je najbezveznija ali sigurno od sushtastvenog znacaja za ubedjene :-0