• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

TS Optics UHC filter (i jos po nesto) ...

Started by vlaiv, July 23, 2015, 02:31:59 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vlaiv

Danas mi je stiglo nesto nove opreme pa rekoh da prenesem prve utiske.

U pitanju su sledece stvari:
UHC filter (TS Optics)
CLS filter (TS Optics)
i StarAnalyzer 200

Preliminarni utisci veceras samo za UHC filter (donekle i StarAnalyzer). Nazalost ispostavilo se da je CLS filter
neupotrebljiv. Greska prilikom izrade celije - masinska obrada je zakazala, deo gde dolazi navoj ima otprilike
precnik 1mm manji nego sto je specifikacija za filtere od 1.25" tako da filter uopste ne moze da se usrafi u okulare
vec jednostavno samo sklizne unutra i napolje. Zalba je poslata, ocekujem rasplet situacije povodom ovog.

Filtere sam prvo testirao golim okom i mogu reci da sam bio impresioniran rezultatima. Drzeci filtere ispred oka
bacio sam u sumrak pogled na Frusku goru. Sam predeo je bio jednako vidljiv ali oko 80% malih tackica svetlosti
je nestalo :D (ulicne lampe i generalno izvori svetla koji se vide u daljini). Ostalih 20% je ostalo gotovo ne promenjeno - pretpostavka
je da su obicne sijalice u pitanju koje emituju u celom spektru pa nisu blokirane.
Primetna je jako mala razlika izmedju filtera, oba vuku na plavo, CLS daje malo drugaciju boju (drugu nijansu plave, zavisno od izvora svetla)
i propusta malo vise svetlosti (neke od sijalica su bile vise prigusene UHC nego CLS filterom).

Na "terenu", UHC filterom nisam bas siguran koliko tacno sam zadovoljan. Moram priznati da sam ocekivao malo vise od onog sto je pruzio.
Moguce je da su moja ocekivanja bila prevelika, a mozda i uslovi nisu bili na nivou da filter pruzi maksimum. Noc je bila svakako presvetla
(dosta svetlija od prethodnog gledanja). Iako je transparencija bila dobra, bilo je previse svetla na nebu (valjda je ljudima pretoplo da spavaju),
a i ova temperatura i vlaga dosta nepovoljno uticu na svetlosno zagadjenje.

M57 i M27 su definitivno pokazale veci kontrast, ali ne i vise detalja. Na M27 se bolje videla zona oko "pescanika" ali je sam "pescanik" izgubio
na kontrastu - bez filtera se samo on vidi, ostatak ni priblizno. Moguce da je izostanak detalja bio posledica lose adaptacije, losih uslova i
generalno brzine kojom sam menjao mete u zelji da sto vise "testiram" filter.

M8 - poboljsanje kontrasta, prosirenje nebule (u odnosu na bez filtera), bez filtera se mogao videti samo uski centar, sa filterom uski centar i
nesto okolne nebule - kao i "pukotina" izmedju (mada opet jako slabo).

M20 - malo poboljsanje detekcije - bez filtera lici kao da ima nesto, sa filterom - gotovo sigurno ima nesto :D

M17 - takodje poboljsanje kontrasta, i vidljivost cele nebule. Bez filtera bled "najke znak", sa filterom izrazen "najke znak" koji sad manje lici
na "najke znak" i perifernim vidom se vidi da je prisutan citav krug nebule oko centra.

M16 - uspesna detekcija. Bez filtera - tu nema niceg sem zvezda. Sa filterom - da, da mozda ima neceg tu oko zvezda :D

Interesantno je, da dodam jos, da sam sa UHC uspeo da vidim (detektujem da ima nesto) M82, dok bez filtera nisam.
(to je zapravo bilo prvo na redu za testiranje kad sam greskom uzeo UHC misleci da testiram CLS, tek posle sam otkrio
da je rec o zabuni i da CLS ni ne moze da se koristi).

StarAnalyzer iako prvenstveno namenjen za snimanje spektra zvezda (a nisam ga tako testirao, to ce cekati EQ mount),
krajnje je zabavan ovako "na oko". Vega daje interesantan spektar - mada se vizuelno ne vide absorpcione linije,
primetno je da spektar nije ravnomeran. Upecatljivu sliku daje Albeiro gde se StarAnalyzer moze postaviti tako
da spektri zvezda budu jedan naspram drugog i u tom slucaju se jasno vidi da su u pitanju dve razlicite spektralne klase
- i dva razlicita spektra. Takodje je zanimljivo sto se moze koristiti bez teleskopa - drzanjem ispred oka. Testirao sam
tri svetlosna "uljeza" - belu ulicnu lampu - jasno se vide 3 maksimuma u spektru - crveni, zuti i zeleni, obicnu sijalicu -
ujednacen spektar i signalna svetla sa tornja  (crvene boje) - sto se jasno vidi u spektru - samo je crveni deo spektra
prisutan.

Toliko za sada, dopuna za UHC sledi prvom prilikom kada uslovi budu bolji, CLS kada razresim problem i StarAnalyzer
kada bude stigao EQ mount :D
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Luger

Isto sam bio iznenadjen kad sam iz ruke pogledao ulicnu rasvetu kroz UHC filter. Ubija ih maksimalno. Kad budes filter stavio ispred kamere, bice zanimljivo vidjeti sta ces sve moci da snimas iz tvog okruzenja. Sigurno, snimaces i ono sto u snu nisi mogao da pretpostavis. :)
Srecno!

frugorski

Lep opis vlaiv.Izvesti kad budes napravio prve fotke. ;)
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

AleksandarBg

Lep opis zaista, pogotovo jer planiram da nabavim UHC filter pa sada nestrpljivo cekam da vidim kako ce se pokazati kod tebe :)

vlaiv

Dodatni info vezano za CLS filter.

Kontaktirao sam ljude iz TS i ispostavilo se da je citava serija problematicno uradjena.
Vrlo sam zadovoljan nacinom na koji su reagovali sto se tice problema, poslace novi
CLS filter kompletno o svom trosku. Cim stigne sledi izvestaj sa testiranja.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC