• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Nirvana - Debelo brdo SQM 21.71

Started by Maki, April 14, 2018, 08:54:17 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Kenza

Mislim da ste u pravu. Jeste belouška
Astrophysics 900 GTO/Berlebach Planet 🔸 CFF 140 Oil spaced triplet🔸Celestron C11 XLT 🔸 Atik 4000M 🔸 QSI 690 WSG

Luger

Ima dana kad jednostavno ne mozes da se bavis ni astronomijom, niti bilo kojim drugim poslom koji nije vezan za golu egzistenciju, za posao, za odredjene primarne obaveze itd...
Ali, ima i onih dana kad ti se sve to smuci, sve posaljes u ... (da ne lajem), sve otkacis, stavis ruke u dzepove i cao. Cao zdravo!
Jbg, posto sam se pojeo ko mlad Mjesec sto nisam bio na prethodnom okupljanju na Debelom brdu i da ne bi sirio negativnu energiju po kuci, jedva sam docekao da dodje Petak. Samo sto nisam stavio ruke u dzepove, nego teleskop u kola i krenuo po Spadeja.
Ne znam tacno kad smo stigli, ali je bilo u minut, taman da se raspakujemo i malo ispricamo. Nemam sta da dodam, sve su ljudi rekli, samo mogu da potvrdim da je nebo bilo fantasticno, a samo na sto i neki kilometar od Beograda.
Jos i ovo. Obicno mi neko pomogne oko useveravanja jerbo sam corav.  Najcesce je to Spadej, a posto je i on bio zauzet kao i ostali, probao sam sam. I gle cuda. Stativ je ostao u polozaju u kojem sam ga ostavio za dana, samo mu ga dao malo po Azimutu i to je to. Iz prve.   8)
A, kad se smracilo, pocela je igranka. Nikakav plan za snimanje nisam imao. Nemam ga nikad. Jedino sam znao da cu gledati ka Zenitu i Sjeveru, to je ono sto od kuce ne vidim.  Pitao sam Kenzu sta ce snimati, odgovor je Iris. I samo Iris.
Meni je to bilo nesto malo objekata ;D pa sam odlucio da odvojim po sat-dva vremena za vise objekata. Ko zna kad cu sledeci put biti i takvoj prilici.
Obicno me uvijek nesto zezalo kad se naostrim, ovoga puta nista.Ali bas nista, da ne povjerujes.
Snimao sam redom M101, pa NGC 7635-Bubble nebulu, NGC 7380-Wizard nebulu i na kraju NGC 7023-Iris kao i Sale.
E, sad, posto smo mi koji snimamo povlasceniji od vizuelaca u smislu da ne moramo da drezdimo pored teleskopa, povremeno sam trckarao od Taka, C8 do Dekijevog Njutna. Onaj Makijev Takahashi je cudo. Slika je kontrastnija od bilo cega kroz sta sam gledao. Aj' sto sam vidio rime na Mjesecevim morima, nego i poprecne mrlje u M82. Kazem mrlje, jer ne mogu da vidim detaljnije.
Pa Kenzin APO na Astro-physics montazi. Vjerujte, nema slike koja moze pokazati kako to impozantno izgleda uzivo.
I tako do pred zoru. Smrzli smo se na kraju, 'ladno, bre, pred zoru. Mnogo vlage.
Ima jedna stvar, nista manje vrijedna od cijele noci pod vedrim nebom. Svu opremu smo ostavili napolju, a mi otisli da malo odspavamo. Neprocenjivo!!!  ;D
To govori o samoj lokaciji, nemas sta da brines, nema nikoga osim nas.


Iris nebula- NGC 7023
Exp: 22x5min ~1h50min ISO800
Dslr full spectrum mod, bez filtera,
obrada DSS i PS6


Maki

Quote from: Luger on April 24, 2018, 04:50:45 pm
Onaj Makijev Takahashi je cudo. Slika je kontrastnija od bilo cega kroz sta sam gledao. Aj' sto sam vidio rime na Mjesecevim morima, nego i poprecne mrlje u M82. Kazem mrlje, jer ne mogu da vidim detaljnije.


Ovo za M82 je ipak pohvala za C8, to smo gledali u njemu. :)
A Iris ti je ispao super, lokacija svakako bolja od balkona! Kako si rešio flatove?
Jedva cekam Kenzin Iris od 7 sati...
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

markompopovic

Wow svaka vam svima cast, deluje odlicno.
Celestron 150/750
10mm, 25mm, Apo Barlow 2,5X

Luger

Quote from: Maki on April 24, 2018, 05:11:53 pm
Quote from: Luger on April 24, 2018, 04:50:45 pm
Onaj Makijev Takahashi je cudo. Slika je kontrastnija od bilo cega kroz sta sam gledao. Aj' sto sam vidio rime na Mjesecevim morima, nego i poprecne mrlje u M82. Kazem mrlje, jer ne mogu da vidim detaljnije.


Ovo za M82 je ipak pohvala za C8, to smo gledali u njemu. :)
A Iris ti je ispao super, lokacija svakako bolja od balkona! Kako si rešio flatove?
Jedva cekam Kenzin Iris od 7 sati...

Shvatio sam kasnije da je C8 u pitanju, tesko da bi ja na Ayo zadrzao M82 u vidnom polju. I na Mjesecu sam imao problema.
Hvala za komentar.
Ja sam flatove uradio kuci, ohladio dslr na 5 stepeni. Toliko je bilo kad sam snimao iris. Ne znam zasto je Kenza imao problema da uzme flat frejmove?
A, i koji ce mu? Sa 7h exp Iris ce ionako da bude ludilo. Jedva cekam i ja. :)

Yagodinac

Quote from: Kenza on April 24, 2018, 03:35:23 pm
Mislim da ste u pravu. Jeste belouška


Eh, da... To sve objašnjava.
Inače mislio sam da belouški po brdima nema, kad ono potok  ;)

vlaiv

Ja to ne kontam, sezona galaksija a vi ciljate Iris koji je nisko na nebu :D
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Luger

Iskren da budem, ja nisam ni znao sta da snimam, a da velicina kako tako bude primjerena 600mm. Osim par objekata u Velikom medvedu (a to sam snimao). Iris bas i nije bio toliko nisko, oko 23h je bio na 32 stepena. A Mjesec pokrio Lava.
Ma, super je sve, ko te pita.  ;D

vlaiv

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

zozo83

Sjajno momci uzivanje je citati, a slike opreme i prirode su odlicne. Steta sto ne mogu da ugrabim vreme da vam se pridruzim.
Lugeru slika irisa  odlicna
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Luger

Hvala Zoki. Cekaj da vidis Kenzinu.  ;)

Kenza

Iris Nebula by Aleksandar Topalov, on Flickr


M51 Mono by Aleksandar Topalov, on Flickr



Evo nešto i malo astrofotografija od mene sa DB. Za obradu prve zaslužna je ekipa iz Aristarha. Hvala puno! Nazalost nema darkova i flatova. Darkove ću verovatno naknadno da uradim. Sledeći put ću nadam se uspeti sve u kompletu.
Drugu sam ja sredio (nije bilo teško, samo Luminance :-) )
Astrophysics 900 GTO/Berlebach Planet 🔸 CFF 140 Oil spaced triplet🔸Celestron C11 XLT 🔸 Atik 4000M 🔸 QSI 690 WSG

Luger


spadej


zozo83

BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,