• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Montaza

Started by Juhuhihi, September 28, 2018, 03:34:40 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Juhuhihi

Pozdrav svima,
U zadnje vreme se nesto razmisljam da kupim EQ5 montzu, posedujem Dobsona 200/1200, pa me zanima da li moze da se postavi na EQ5 tj koliko ce biti stabilan!? Ne planiram astrofotografijom da se bavim,samo posmatranje😎

Luger

Zdravo Juhuhihi,
Maksimalno opterecenje EQ5 montaze je oko 9kg za vizuelno, a tezina tubusa 200/1200 je 11kg, prema specifikacijama sa neta.
Ja sam imao 150/750 koji tezi 6kg bez icega na sebi, a uz sve sto treba za foto i sto je moglo da se nakaci na taj tubus tezina je bila bas oko 9kg. I sve je to trpjela mala EQ3 montaza, pa sam ipak uspijevao da snimim po nesto.
Hocu da kazem, da ce EQ5 drzati 200/1200 sigurno, izdrzace taj teret, ali moras da racunas da ce sve biti jako klimavo, u smislu da kad taknes fokuser ne gine ti da sacekas nekoliko sekundi da se teleskop smiri, nema posmatranja na jacem vjetru, itd...
S obzirom da je samo posmatranje u pitanju, ja mislim da mogu da se upare, uz dosta paznje. Na kraju, vidim da ljudi koriste tu kombinaciju.
Na nasu nesrecu, skok na sledecu montazu izbija iz dzepa nekih 600-700e, osim ako se ne nadje neka polovna.
Mislim je bolje ustekati jos, pa kupiti Heq5, Eq6... jer ces kad tad pozeljeti da nesto i snimis. :)
Ovako, dok te zanima samo posmatranje, Dobson je zakon u odnosu na neodgovarajucu ekvatorijalnu montazu.

vlaiv

Nije to bas neka kombinacija, mislim da ne bi dobro radilo ...

Ja sam postavio 200/1200 na Heq5 i malo slikao sa njim, al za vizuelno nije bas odgovarajuce.

200/1200 ima one usi za dob mount i to pravi problem - tubus ne moze da se rotira kako treba pa okular bude u jako cudnim pozama - nekad i suvise visoko da bi se uopste posmatralo bez malih merdevina. Na Heq5 bi se moglo reci da je stabilno za posmatranje (mada jedva, to je zapravo veliki tubus) - ali i cak da nema one usi, ne znam kako bi ga na zivo okretao da namestim poziciju okulara - ipak je to preko 10kg teleskopa da se jednostavno sa njim barata.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

vlaiv

Da dodam, ako se EQ montaza kupuje samo za doba i vizuelno (a ne za mozda jos neki teleskop), onda je bolje i isplativije resenje
uzeti EQ platformu - ona se stavi ispod dob podnozja, dob "radi" ko i do sada, ali eq platforma moze da prati metu i do sat vreme (oko pola sata sigurno, zavisi od modela).
To je dobro resenje za planetarno posmatranje.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Apolos

  Kupujem  GoTo za EQ-5. tel.0631768796.

Predrag

Quote from: Juhuhihi on September 28, 2018, 03:34:40 pm
Ne planiram astrofotografijom da se bavim,samo posmatranje😎


To je to iz čega sledi jasan zaključak.

Imao sam sličnu dilemu, ali je jasno da je za posmatranje bolje taj novac uložiti da se dokupi oprema za dobsona nego kupovati eq5 montažu.

Biće klimavo, a to ume da nervira. Dobson je stabilniji za taj tubus i slika se znatno brže smiri.

Imao sam 150/750 na eq3 montaži, a sada 250/1200 dobson i višestruko se slika smiri brže u ovom drugom iako je duplo teži.

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Juhuhihi

Pa da...i mislio sam da ce biti tu negde na granici da izdrzi tubus. A na one usi za kacenje na dob sam skroz zaboravio :( tako da odustajem. Meni zapravo najvise kod dobsona smeta to sto se stalno grbavim, skoro dva metra sam visok. Stolica mi je te niska, te visoka, pa onda malo i klecim :D sve u svemu, na kraju sam prljav, ukocen...
P.S. Hvala na odgovorima i te kako ste mi pomogli :)


vlaiv

Ah, za tako nesto ima leka ...

Uzmes neku gajbu (sto teza to bolja), ili neki matori sanduk sa ravnim vrhom, ili stolic neki, sta god nadjes, samo da je tesko i stabilno i stavis doba na to
umesto na pod, i lepo sednes na stolicu i ne grbavis ledja i ne klecis na podu ...
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Apolos

 Imam EQ5 montažu i teleskop reflektor 200/1000.Zanima me astrofotografija i kolike su mogućnosti ove kombinacije.Ako neko hoće da me posavetuje iz svog iskustva.