• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Osmatranje sa AZ-4 montažom

Started by DND, October 13, 2018, 04:35:24 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

DND

Zamolio bih da mi neko, ko ima iskustvo sa ovom montažom, da informaciju kako izgleda vizuelno osmatranje preko nje, naročito na većim uvećanjima (preko 100x), pošto nema vijke za fino podešavanje. Da li je teško vratiti objekat u centar, koliko je slika stabilna i slično. Koristio bih MAK 127/1500.
Hvala!

vlaiv

Meni je montaza odlicna, nisam do sada imao problema sa pomeranjem - obe ose se podesavaju koliko su "zategnute" - ako se teleskop dobro izbalansira, moze se prilicno olabaviti i onda je vrlo lako pomerati i ide glatko.

Jedina mana koju sam nasao ovoj montazi do sada je da neki teleskopi - konkretno kratki refraktori, imaju problem prilikom posmatranja u zenitu - ako je OTA kratak, fokuser zna da "udara" o montazu - nema dovoljno prostora kod malih precnika i duzina teleskopa (nije zgodno ako se covek zanese za okularom i dok pretrazuje nebo gura a ono nece vise da ide, i onda shvati da gura fokuser o montazu :D ). Verujem da to zavisi od modela teleskopa, i Mak ne bi trebalo da ima taj problem jer je fokuser sa zadnje strane.

Sto se tice velikih povecanja, tu jos nemam iskustva jer sam koristio "kratke" teleskope, al ove nedelje bi trebalo da mi stigne F/10 4" refraktor pa cu isprobati do x200 i mogu da javim kako se ponasa.

Ovo ce verovatno biti i dobar test koliko je montaza stabilna jer je duga cev u pitanju. Cim isprobam javljam utiske.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

DND

Mnogo hvala na brzom odgovoru. I ovo što mi je rečeno je dovoljno da shvatim da se radi o stabilnoj i preciznoj montaži, mada nema mogućnost mikro podešavanja. Čekam utiske pri većim povećanjima, mada se  sa uvećenjima, što se mene tiče, zaustavljam negde na oko 150x.
Kaži mi, molim te, koje je bilo tvoje max. uvećanje koje si koristio na njoj i da li je bilo problema da se objekat lako vrati u centar (recimo neka planeta), kao što to omogućava montaža koja ima fino podešavanje?

vlaiv

Mislim da je max uvecanje bilo iznad x180 (oko x2.7 barlow, 500mm fokalne duzine i 7mm okular) ali ga nisam koristio mnogo.

U pitanju je vise bio eksperiment - da li moze F/5 ahromat da se koristi za posmatranje meseca na velikim povecanjima, i moze - upotrebom Baader Contrast Booster filtera (inace za solarno posmatranje).

Ono sto nisam zapamtio niti obratio paznju na - da li je problem da centriram i pomeram montazu pri tom uvecanju. Znaci da nije bilo tesko i da je radilo cim nisam obracao paznju na to. Doduse ja sam navikao na dob i cak i na veca povecanja i pratim objekat rukom i ni ne razmisljam o tome. Jeste da mora korekcija svakih 15tak sekundi al to mi je postalo normalno i ne obracam paznju na takve stvari.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

DND

Još jednom hvala, mnogo si mi pomogao oko razmišljanja koliko je ova montaža funkcionalna, pogotovo na većim uvećanjima. Bio sam u dilemi da li da nabavim samo glavu AZ-5 (koja je skuplja od cele AZ-4) ili kompletnu AZ-4. Verovatno ću nabaviti ovu drugu.

vlaiv

Malo si me zbunio sad sa ovim AZ5 glava skuplja od AZ4 montaze cele, pa sam bacio pogled.

Ja imam AZ4 na celicnom tronoscu ako ti to nesto znaci - gledam sad Teleskop Service i cena AZ4 je 200e a AZ5 glave je 158e
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

DND

U teleskop centru u Subotici za AZ-5 glavu traže 24 900 dinara. Kolika je cela AZ-5 montaža na tom sajtu? Cena AZ-4 se poklapa, oko 200 evra.

DND

Doduše AZ-4 je na aluminijumskom tronošcu oko 200 evra u TS Subotica.

DND

Našao. AZ-5 je 231 evro (cela montaža). U TS Subotica oko 33000 dinara.

vlaiv

AZ5 sa tronoscem (ovim novim) je 231e

Al racunaj tu jos jedno 15e postarine pa onda +10% carinu i na sve to +20% PDV da bi video da li ti se isplati narucivanje.

Znaci AZ4 kad uzmes osnovu 200e, izadje oko 285e sto je oko 33630 din, dok je u TC-u 31900 - znaci bolje je u TC-u da uzimas.
Isto tako i AZ5 cela izadje oko 38323 dok je u TC-u 33900.

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

DND

Jano. Hvala i na ovim informacijama.
Kada imamo bolji standard od onih napolju, moramo više i da platimo!

DND

Molim te još jedan odgovor, ako ti je izbor  između glave AZ-5 i cele AZ-4, šta bi pre uzeo?

vlaiv

Realno ja bih uzeo AZ4, al to je zato sto sam imao AZ3 i nije mi se svidelo to sa slow-mo kontrolama (doduse to je zato sto je AZ3 onako vrlo "bazicna" da se tako izrazim).
Drugi faktor za mene bi bio nosivost - AZ4 bi trebalo da moze oko 7-8kg a za AZ5 kazu da moze do 5Kg.

To mi sve govori da je AZ4 nekako ozbiljnija varijanta. Mislim, znam da meni odgovara i da bi sledeci korak ako bi mi trebalo bio neki "Giro" tip AZ mount-a, tako da je po meni AZ5 mozda korak "unazad" pre nego korak u napred. Sa druge strane, AZ5 izgleda kao nesto sto bi radije nosio sa sobom kolima na putovanje nego AZ4 da budem iskren - taj tronozac izgleda vrlo lagano a mislim i da je sama glava laganija. I jeste, AZ5 sa tronoscem je 4.9kg a AZ4 na celiku je 8.4kg.

Opet, za putovanja bi mozda pre uzeo ovako nesto:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p9334_TS-Optics-Tilting-Head-and-Altazimuth-Mount-for-photo-tripods.html

i stavio na neki foto tripod (koji bi nosio uz aparat da zena moze da slika ko sto voli ....)
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

DND

Hvala ti još jednom na svim ovim odgovorima, mislim da si mi razrešio ovu dilemu. Svakako da AZ6 predstavlja bolju opciju, ali za sada je nema kod nasu u ponudi. Neki drugi put, zar ne!
Veliki pozdrav!

vlaiv

Obecah da cu javiti kako se ponasa F/10 teleskop na AZ4 montazi, i prvi utisci su:

Uzas!

Sinoc sam imao "prvo svetlo" sa novim teleskopom, i jos uvek nisam siguran kakav mi je utisak sto se svega tice - pomesani su utisci a i premalo vremena da se sve isproba i istestira i stekne prava slika stvari, al evo ukratko:

- Hromatska aberacija je vrlo "cudna" (ili su moja ocekivanja bila "cudna" :D ) - ima je vise nego sto sam ocekivao na svetlim zvezdama (Kapela) i na Marsu, a sa druge strane, ima je mnogo manje nego sto sam ocekivao na Mesecu. Baader Contrast Booster filter (ranije sam pomenu taj filter, al taj filter nisam koristio za F/5 nego Baader Continuum zeleni, ovaj je nov filter i pravljenj je za hromatsku aberaciju) resava stvar jako dobro - Mesec izgleda odlicno, Kapela ima vrlo mali duboko plavi "oreol" (koji se menja sa seeingom i verovatno je jos manji, ako ga uopste ima, kada je atmosfera stabilna) - nema nista od ljubicaste boje.

- Star test je u sustini dobar, al je seeing bio los pa nisam 100% siguran. Imao sam problem jer je sa jedne strane fokusa defokusirana zvezda nekad izgledala "spljosteno" - Nisam znao da li je realan efekat ili mi se cini, bilo je tesko reci zbog loseg seeinga, al je efekat pravi  - posledica toga sto fokuser nije bio dobro zategnut na tubus nego se pomerao, srafovi su bili labavi - to sam skontao tek kad sam zavrsio i pakovao tubus.

- I na kraju montaza - uzas. Ne znam do cega je bilo, da li ima veze sa tim labavim srafovima ili ne, ali citav teleskop je bio kao na federima na x90 (11mm okular na 1000mm fokalne duzine). Bilo koji dodir bilo cega bi prouzrokovao drmanje kojem treba 5-6s da se smiri. Do sada nisam gledao kroz tako nestabilan teleskop i bas sam bio iznenadjen. Teleskop nije tezak. Montirao sam dugacku sinu na njega (bar 20 cm) sve je bilo dobro zategnuto, zasto se toliko drmao nemam pojma. Stvarno mozda ima veze sa tim labavim srafovima kod fokusera, jer to ujedno drzi zadnju stranu tubusa "okruglom" - pa je sam tubus doprinosio vibracijama ....

Videcu da li moze da se sredi to sa vibracijom i da li je do problema sa labavim srafovima, al za sada je preporuka da 102mm F/10 ne ide nikako na AZ4.

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC