• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Štitnik objektiva od svetlosti

Started by DND, October 28, 2018, 03:13:45 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

DND

Da li neko može da mi kaže gde se može nabaviti štitnik (zaštitna cev) za teleskop tipa MAK 127 mm, koja služi da se objektiv zaštiti od ulaza svetlosti sa strane. Refraktori već to imaju, ovde je sočivo maltene ne na početku tubusa.
Video sam negde da to neko ima, da li je kupio ili sam pravio, ne znam.

Luger

Mozda da narucis astrozap (dew shield) preko TC-a, (koliko vidim nemaju ga na svom sajtu) ili direktno sa stranih sajtova.
Maki je nesto nabavljao sa nekog ruskog sajta koji salje u Srbiju, jeftiniji, a bolji od astroshopa.
Imas varijantu sa grijacem, protiv rosenja i obican dew shield.
Lako se to napravi, a moze isto da izgleda lijepo. Zavisi od maste. :)

DND

Hvala na svim ovim informacijama. Interesuje me, ako je neko napravio, od čega je to pravio. Da li postoji neka plastična cev čiji je promer oko 145 mm, što je spoljašni prečnik tubusa kod sočiva ili je u pitanju nešto drugo.
Pozdrav!

Danijel

Kupiš karimat, to je ona gumirana podloga za ispod vreće za spavanje koju koriste kamperi. Odrežeš ga koliki je obujam cijevi teleskopa i pričvrstiš ga oko tubusa pomoću trakica, vrpci ili čičak trake. Jeftino, a efikasno. :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

DND


Yagodinac

Ja sam jednom prilikom improvizovao zonericu na teleobjektivu od kartona i završila je posao... E sad, ovo što kaže Danijel je dvostruko korisno - sporije pada temperatura stakla pa se manje kondenzuje.

Danijel

Da, najbolje je odabrati crni karimat, ima najmanju refleksiju. Onaj sjajni, kao alu folija treba izbjegavati. ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

DND

Hvala na dobrim savetima! Samo da otkrijem gde može da se kupi.

Danijel

To ti ovako izgleda:



Ako nađeš ovakav, onda sjajni dio okreni prema van, ne prema unutra. ;)



Najbolje je ako nađeš potpuno crni.

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

DND

Mnogo ti hvala, jer, kako kažu, slika vredi hiljadu reči. Sad mi je jasnije šta je to.