• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kometa 64/P Svift-Gehrels

Started by Laci, November 03, 2018, 01:00:30 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Laci

U noći 30/31.10. nebo se razvedrilo i okušao sam sreću sa periodičnom kometom 64/P i taj pokušaj se isplatio, kometa se te noći sasvim dobro videla i pored sjajnog Meseca iznad istočnog horizonta. Očito su se (ne)čuveni visoki oblaci razišli što nažalost nije bio slučaj i naredne večeri gde sam jedino mogao da uočim promenu položaja komete.

Kometa se nalazila u Andromedi koja je već bila prošla kulminaciju i polako se spuštala na zapad. Tražioc 7X50 me je lako odveo do položaja u svega dva poteza u odnosu na sjajni Mirač (Beta Andromede).

U Dobsonu 355/1650 je dosta dobro izgledala praktično na svim povećanjima počevši od 66X (Super Plosl 25mm) pa sve do 236X (UVAN Lacerta 7mm).
Na povećanju 66X kometa je izgledala raspršena, dobro uočljiva laganim perifernim vidom. UHC-S filter je dodao na kontrastu i pokazao kružni oblik kome. Na povećanju 110X (GL 15mm) kometa se belasala i bivala svetlija prema centru kome. Kada se još dodao UHC-S odvojio se kružni centralni deo kome i što je predstavljeno na skici u prilogu. Povećanje 183X (GL 9mm) je pokazalo difuzni komu i gotovo zvezdoliko jezgro. Na 236X dodatno se potamnila pozadina a koma je jasno pokazala kružni oblik.

Posmatrano iz dvorišta u predgrađu Zrenjanina, transparencija 4/5 i seeing 3/5. Na skici, jug je nagore a istok udesno. Prikazano vidno polje oko 30 lučnih minuta, najsjajnija zvezda prikazana uz desnu ivicu kao najveći kružić je zvezda BD +36 127 (9-te magnitude) kometa 64/P je od centra nagore.



Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

drago

Sjajan izveštaj Laci! Iako slaba po magnitudi sam polozaj na nebu je odlican za posmatranje....Fali nam više ovakvih izveštaja!

Sada svu pažnju treba preusmeriti prema kometi 46P/Wirtanen koja ce(verovatno) napraviti pravi spektakl sredinom Decembra!! Trenutno je 8.1mag i idealna za posmatranje sa južne hemisfere. Za nas severnije dolazi u odlican polozaj kada bude najsjajnija (oko 3mag) i predstavljace lep prekid posta koji traje vec dugo(kada je rec o sjajnijim kometama) :-)
Takahashi FC 100DC
SW 12" Flextube dobsonian
Intes Micro MN66

Laci

Zahvaljujem Drago! Sudeći po izveštajima, 46P/Wirtanen već posmatraju dvogledom a sjaj joj raste tako da će biti veoma zanimljivo u decembru.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Nenad

Sjajan izveštaj Laci i hvala momci sto i nama neiskusnijima skrecete paznju na komete! Zaista treba još ovakvih izveštaja.
TS 20X80 LE
Dobson Skywatcher 12" FlexTube