• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

poblem sa carinom

Started by Djole, June 07, 2019, 02:29:30 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Djole

pozdrav,

pre par dana porucio sam od firme ZWO MSI 290MC kameru. Kamera je stigla na carinu
i ljudi sa carine su me kontaktirali trazeci kopiju licne karte, izjavu cemu kamera sluzi i da je necu dalje prodavatii,
onda sam popunio jedan njihov obrazac i sve to uredno poslao. Problem je nastao kada su mi trazili porudzbinu
sa DAP paritetom (DAP incoterm). Kontaktirao sam ZWO i oni su mi napisali da takav paritet ne izdaju.
Ovi sa carine ne mogu da carine bez tog papira  a ovi iz ZWO ga ne izdaju.
Na carini su mi rekli da ukoliko ne dobiju taj papir kamera ce biti vracena prodavcu.

Da li je neko imao slicno iskustvo?
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

Maki

Besmisleno. Kako mogu da ti traže porudžbinu sa paritetom koji ovi ne izdaju? Prvi put tako nešto čujem.
Oni za poresku osnovicu računaju cenu plus poštarinu. Možda poštarina nije bila iskazana u pratećoj fakturi...
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

Djole

Ovi iz ZWO su mi poslali elektronskom postom nekakav racun na kome stoji cena proizvoda i free shiping, ali to nasi ne priznaju.. :(
Kinezima je pauza do 10. 06., pa cu opet da ih umolim da mi posalju taj dokuent.
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

Boki Aristarh

Djole,
carina uvek zahteva da postoji neki paritet izražen na fakturi.
Za carinu je nevažno koji je to paritet oni će obračunati potrebne troškove.
DAP paritet znači "delivered at place" i u tom slučaju troškove slanja snosi kupac (kinezi trošak slanja ne naplaćuju ali to je za našu carinu "nepojmljivo").
Traži od kineza da ti napišu DDP "delivered duty paid" paritet (ako iz nekog razloga neće na fakturu da stave DAP) jer tako su ti zapravo oni i poslali, oni snose troškove poštarine koja je free.  :)
Prodavci izbegavaju da stave DAP paritet jer to znači da ako kupac odbije da plati troškove onda se pošiljka vraća.
Postoji veliko nerazumevanje ovih protokola i kod kineza i kod nas nažalost, budi uporan...
Nadam se da će ti ovo biti od pomoći.

Djole

Hvala Boki, kinezi su produzili odmor do 17.06 ;D
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

Djole

A evo i konačnog rešenja. Ovi iz ZWO su mi poslali INVOICE koji je naša carina prihvatila pa ako nekoga zanima evo kako taj dokument treba da izgleda.
Inače na ovu cifru ide 10 000 din carine... ;D
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

vlaiv

Quote from: Djole on June 25, 2019, 03:05:14 pm
A evo i konačnog rešenja. Ovi iz ZWO su mi poslali INVOICE koji je naša carina prihvatila pa ako nekoga zanima evo kako taj dokument treba da izgleda.
Inače na ovu cifru ide 10 000 din carine... ;D


Za ocekivati. Zapravo tu je kombinovana carina i PDV.
Kurs dolara je oko 103. Oni su fakturisali 299.

PDV na to je 20% i opsta carinska stopa je 10% (ide na PDV), znaci 299 * 1.1 * 1.2 - 299 = $95.68 * 103 = 9855.04 - dodaj jos jedno 250 din za carinske troskove i eto 10000 :D

Edit:
Zapravo obrnuto - prvo ide carina na komplet fakturu, a zatim 20% PDV-a na komplet iznos sa carinom
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC