• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Invazija Ruskih spam naloga

Started by Sinisa, October 15, 2019, 05:01:08 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sinisa

Vidjao sam ovo i ranije,al stvarno sad ga pretera
Predpostavljam bot nalozi,stvarno utope forum u spamu
Reportovati,izbrisati postove i banovati jedan nalog resava taj problem privremeno.
Ne znam kako je Admin panel organizovan na ovde,ali ako ima opcija da se onemoguci nalozima ,koji su manje od nedelju dana stari,da kace linkove,mislim da bi to efektivno sredilo problem  :)
150/750 EQ3

vlaiv

Zavisi kako je administracija organizovana i koliko vremena imaju da posvete tome.

Jedan od nacina jeste da se "rucno" verifikuje nalog. Kada se novi clan prijavi / uloguje, ima zabranu postavljanja postova dok ne posalje kratak e-mail (smislen, tipa "cao moje ime je ...,  ja bih voleo da budem clan...") administratoru / moderatoru, nakon cega se nalog "otkljucava".

Naravno to predstavlja malo veci angazman za onog ko administrira forum.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

Odlična ideja, da vidim bota koji bi uspeo da obrazloži zašto voli astronomiju; samo to treba još i sprovesti u delo...  :P

Danijel

Ja sam to na Astroforumu riješio tako da određeni broj prvih postova obavezno ima uključenu slikovnu CAPTCHA zaštitu koju botovi ne mogu svladati i tako im onemogućio da spamaju po forumu.

Registracija na Astroforum je isto slikovna CAPTCHA da ju također botovi ne mogu zaobići niti provaliti, plus tri pitanja s odgovorima.

Na primjer:

MERKUR JE PLANET PORED SUNCA - Prepiši podebljanu riječ:
SUNCE JE ZVIJEZDA U SVEMIRU - Prepiši podcrtanu riječ:
ASTROLOGIJA NIJE ISTO ŠTO I ASTRONOMIJA - Prepiši precrtanu riječ:

I to savršeno funkcionira. :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac


Maki

Prošli put je bio topik nešto Sekula alo i onda smo dobili objašnjenje ko nije nadležan. Realno ako su admini i modovi zauzeti neka uzmu novog moda iz redova korisnika, nije moderisanje ovog foruma veliki posao, i korisnika i postova je zaista malo. Ja sam stiskao dugme report za ove botove ali očigledno to niko ne čita.
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

Predrag

I nakon tri dana od otvaranja ove teme nema nikog od domaćina.
Još jedan alarm.

Deluje kao da je forum prepušten sam sebi, a to poručuje i nečije zapažanje ovde na forumu da je sve manje postova. I ja mislim da ne bi škodilo da ovde budu još dva ili tri moderatora koji će pratiti rad.

Pored ovih rusa problem je i pravo rešenje za bogatiji rad foruma. A to opet zahteva češće pristustvo domaćina. Sada se sve se svodi na postavljanje fotografije i po par komentara na nju.

Npr. mogao bi od strane admina da bude postavljen link prema svakom tekstu na AM-u. Lakše je komentarisati ga na forumu nego ostavljati komentare na sajtu...ako se ima šta komentarisati naravno ali ovo je samo jedan predlog.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Sinisa

October 20, 2019, 07:32:51 pm #7 Last Edit: October 20, 2019, 08:04:39 pm by Sinisa
Dan 5,jos jedna invazija.Reportujem sta mogu.
Izgleda da je jedini nacin da direktno kontaktiramo nekog od Admina,da izabere novog aktivnog moderatora da ocisti ovo smece i gotovo.
Edit:Treba nam predlog za novog moda. Ja bih predlozio Yagodinca, jer je realno najaktivniji korisnik,i pojavi se najmanje jednom dnevno :)
150/750 EQ3

Predrag

I ja se slažem za Yagodinca. Samo da nam on to potvrdi pa da obavastimo administratora.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

mmilan

Zdravo svima,

nadam se da će sad da bude malo bolje sa registracijama, tj. teže spamerima :)

Bila je ranije instalirana CAPTCHA, bila su tri pitanja... i spameri su prolazili, ne mnogo ali ih je bilo. Posle prelaska na novu verziju SMF-a izgleda da je CAPTCHA netsala iz dela za registraciju a ni dodatak za filtriranje spam naloga ne deluje kompatibilno sa novom verzijom.

Valjda će sad da bude bolje. Ako primetite da ih ponovo ima mnogo ili neki drugi problem javite, forum otvaram minimalno i samo onda kad mi neko javi da postoji neki tehnički problem.

Pozdrav

ps. do sada je nekih 30000+ spam naloga obrisano/blokirano...
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

Sinisa

Quote from: mmilan on October 21, 2019, 08:46:51 pmBila je ranije instalirana CAPTCHA, bila su tri pitanja... i spameri su prolazili, ne mnogo ali ih je bilo.

Ako je CAPTCHA ovakva,svaka cast spameru koji prodje,dobrodosao je  :)
150/750 EQ3

Maki

Quote from: mmilan on October 21, 2019, 08:46:51 pmZdravo svima,

nadam se da će sad da bude malo bolje sa registracijama, tj. teže spamerima :)

Bila je ranije instalirana CAPTCHA, bila su tri pitanja... i spameri su prolazili, ne mnogo ali ih je bilo. Posle prelaska na novu verziju SMF-a izgleda da je CAPTCHA netsala iz dela za registraciju a ni dodatak za filtriranje spam naloga ne deluje kompatibilno sa novom verzijom.

Valjda će sad da bude bolje. Ako primetite da ih ponovo ima mnogo ili neki drugi problem javite, forum otvaram minimalno i samo onda kad mi neko javi da postoji neki tehnički problem.

Pozdrav

ps. do sada je nekih 30000+ spam naloga obrisano/blokirano...

Kako javiti a da nije report dugme?
Neko je predložio da se imenuje dodatni moderator i to nije loša ideja.
U topicima na podforumu Astronomija je ostala gomila spam postova koji su zagadili teme, to treba pobrisati.
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

Yagodinac

Quote from: Sinisa on October 20, 2019, 07:32:51 pmDan 5,jos jedna invazija.Reportujem sta mogu.
Izgleda da je jedini nacin da direktno kontaktiramo nekog od Admina,da izabere novog aktivnog moderatora da ocisti ovo smece i gotovo.
Edit:Treba nam predlog za novog moda. Ja bih predlozio Yagodinca, jer je realno najaktivniji korisnik,i pojavi se najmanje jednom dnevno :)
Quote from: Predrag on October 20, 2019, 10:51:01 pmI ja se slažem za Yagodinca. Samo da nam on to potvrdi pa da obavastimo administratora.

Nemojte ljudi, ko boga vas molim...
Učim nemački intenzivno i u neko vrlo dogledno vreme idem, tako da to što dnevno možda skoknem do foruma na 30sec ne znači da imam vremena da se posvetim i administriranju (a to je ozbiljna obaveza). U zadnjih pola godine sam teleskop izneo jednom da snimam i to je to.

Sinisa

U tom slučaju,treba nam volonter. No,nije žurba velika :)
150/750 EQ3

Predrag

Quote from: Yagodinac on October 22, 2019, 01:20:50 pmNemojte ljudi, ko boga vas molim...
Učim nemački intenzivno i u neko vrlo dogledno vreme idem, tako da to što dnevno možda skoknem do foruma na 30sec ne znači da imam vremena da se posvetim i administriranju (a to je ozbiljna obaveza). U zadnjih pola godine sam teleskop izneo jednom da snimam i to je to.

Eh, šteta. Plus ide nam još jedan doktor. Tako je to ovde, nažalost.

Onda dajte još predloga za moderatora. Evo moj je vlaiv. Od registrovanja je često na forumu, poznaje temu i ima strpljenja da objasni.

???
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan