• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Astromakete

Started by Predrag, October 25, 2019, 11:28:49 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Predrag

Već neko vreme tražim neke makete astro letelica, rovera, lendera i sl. Međutim i kada nađem nešto sve deluje neozbiljno ili su u pitanju neke igračke.
A moje pitanje je da li kod nas ima tako nešto da se prodaje bilo da je gotova maketa ili ja moram da je sastavljam. Nemam pribor za maketarstvo ali ako treba kupiće mi žena :)

U inostrance ima, ali neke stvari sam naručivao cele pa stignu u delovima zato i pitam da li ima kod nas.

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Sinisa

October 25, 2019, 12:09:09 pm #1 Last Edit: October 25, 2019, 12:19:41 pm by Sinisa
Iako je prodavnica igračaka,DexyCo drži Revellove makete svega i svačega.
To je ipak na sastavljanje i bojenje,ali je pravi užitak u svakom slučaju :)
Samo recimo pre Saturn V ili sličnog,u slučaju da nemaš plastično-maketarskog iskustva,možda bi bilo pametno da se oprobaš na nekom jeftinijem modelu (Moj prvi je bio Bf-109 G10 u 1:72 od 700 din kojeg sam skoro uništio od neiskustva) da vidiš kako koji lepak reaguje,koliki sloj boje treba staviti itd :)

Edit:
https://i.imgur.com/ZaKWhTB.jpg
Evo recimo moj prvi model Bf-109,a drugi T-72M1,kog nisam toliko uništio,čak mi se i sviđa,tako da po meni jako lepa maketica može ispasti nakon što prođeš kroz koji jeftin komad,za trening :)
150/750 EQ3

Predrag

Hvala na informaciji.

Međutim, ne bih nažalost imao vremena za maketarstvo iako mi je privlačno. Ono što mi treba su makete za sobu jer uskoro planiram da preuređujem pa mi se one uklapaju u ideju.
A ako baš budem morao da maketiram moraću da savladam neke osnove :)

Idealno bi mi bilo ako mogu da proneđem neke gotove modele, ali kod nas nisam našao takve. Preko ih ima, pa i to ću ostaviti kao opciju.
Rekoh možda neko od vas zna za neko mesto kod nas a za koje ja nisam čuo da ima ovo.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

CyberianIce

Najbolje je da kupis neki jeftini 3D printer i da skidas modele sa thingiversa ili da ih izvlacis iz asetova. Ja sam tako radio MAKO (ATV iz Mass Effect-a), Curiosity rover i neke heroje iz Overwatch-a.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Sinisa

I ovo je opcija,da se podsetimo:
http://forum.astronomija.org.rs/index.php?topic=5913.0
Brzo se pravi papercraft za razliku od plastičnih maketa. Eno ga rover i dalje mi stoji ceo u garaži :)
150/750 EQ3

Predrag

Quote from: CyberianIce on October 25, 2019, 03:27:02 pmNajbolje je da kupis neki jeftini 3D printer i da skidas modele sa thingiversa ili da ih izvlacis iz asetova. Ja sam tako radio MAKO (ATV iz Mass Effect-a), Curiosity rover i neke heroje iz Overwatch-a.

Uh zanimljiva ideja. Iako je neki od najjeftinijih 3D printera oko 300e i ja nikad nisam radio to vredi razmotriti ne samo za ovo što meni treba.



Quote from: Sinisa on October 25, 2019, 04:23:26 pmI ovo je opcija,da se podsetimo:
http://forum.astronomija.org.rs/index.php?topic=5913.0
Brzo se pravi papercraft za razliku od plastičnih maketa. Eno ga rover i dalje mi stoji ceo u garaži :)

Da, sećam se ovoga sa foruma. Svaka čast na umeću i trudu. Siguran sam da će ti ovaj model uvek biti draži od bilo kod kupljenog i neka je i od 1000 e.
Možda i probam nešto slično, ali s obzirom na moje živce i "umeće" plašim se da rover ne liči na žabu :)

Baš ću probati nešto manje zahtevno.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Sinisa

Quote from: Predrag on October 25, 2019, 08:19:55 pmSiguran sam da će ti ovaj model uvek biti draži od bilo kod kupljenog i neka je i od 1000 e.
Možda i probam nešto slično, ali s obzirom na moje živce i "umeće" plašim se da rover ne liči na žabu :)

Baš ću probati nešto manje zahtevno.
Definitivno mi je drazi  :)
Sto se papercrafta tice,uopste ne zahteva mnogo vremena,proces je nesto slicno kao cas likovnog u osnovnoj skoli.
Tako da,realno,mozes za jedan dan sastaviti jedan papirni model.  ;D  Ali sto se prezentovanja tice,ume izgledati losije nego metalna/plasticna maketa.
E sad,sama cvrstina modela zavisi od papira koji je upotrebjen. U slucaju da se koristi obican tanak A4 papir za stampanje,to je malo tanko. Rover sa letenke je dosta debeo papir,savrsen za papercraft  :)

Kad smo vec kod letenke,secam se da je neko neke godine donosio maketu raznih raketa,i to je bas brutalno izgledalo.


150/750 EQ3

Predrag

Da, brutalno dobro. Prelepo je.
Tako nešto mi i treba za sobu. U inostranstvu se mogu naći i stižu u delovima. Spacex ima neki model Falcon 9 od 140 dolara a mislim da je u komada, ali mnogo je to.

Skroz si me ubacio u ovu ideju sa papirom da probam.  :)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Sinisa

Quote from: Predrag on October 25, 2019, 09:01:43 pmDa, brutalno dobro. Prelepo je.
Tako nešto mi i treba za sobu. U inostranstvu se mogu naći i stižu u delovima. Spacex ima neki model Falcon 9 od 140 dolara a mislim da je u komada, ali mnogo je to.

Skroz si me ubacio u ovu ideju sa papirom da probam.  :)
http://jleslie48.com/gallery_models_real.html

Ovde imas razne modele. Udjes u link pored slike modela,tu ti je PDF sa okvirom koji istampas,seces,i lepis :)

Evo na primer,JWST izgleda jednostavno za pocetak : http://jleslie48.com/jwst_telescope/
150/750 EQ3

Predrag

Perfektno!!!  ;)
Ode toner na poslu  8)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan