• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Tranzit Merkura, baader folija i poklopac tubusa

Started by Predrag, October 30, 2019, 09:15:06 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Predrag

Jel neko koristio onaj mali otvor na poklopcu tubusa za posmatranje Sunca? Kupio bi parče baader folije za tih 40 mm (misim da je toliko), ali nisam siguran da li je dobro rešenje? Jeste da smanjujem f broj ali rekoh Sunce je to :)

Za moj dobson sređena folija je oko 5000 din, dok bi ova otvor na poklopcu potrošio nekoliko stotina dinara.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

vlaiv

Jedini problem sa tim otvorom je sto se limitiras na oko x100 povecanje.

Mislim da je otvor 2" - sto ce reci 50mm, ali nisam 100% siguran. U svakom slucaju - max povecanje spram precnika otvora je x2 za precnik u milimetrima.

Sunce je kao i mesec oko pola stepena, znaci na max povecanju ce da bude 50 stepeni, ili da popuni plossl okular. To je i donja granica za granulaciju kada je odlican seeing. Znaci suma sumarum - samo za posmatranje celog diska na povecanjima do x100 i vrlo verovatno da ce granulacija izostati.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Predrag

Da, poznati su mi podaci oko toga, samo sam mislio da ne bude previše tamno.
1200/40=30

Hvala na odgovoru. Nemam još mnogo vremena za razmišljanje, pa će verovatno biti ipak baader folija od barem 10x10, pa seci kartone, pa lepi... :)

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Predrag

Quote from: Danijel on October 31, 2019, 01:08:46 pmAko ti ovo može pomoći... :)

Super je, pomoći će.
Nešto slično sam pravio na starom teleskopu, ali je imao 150 mm pa je bilo lakše naći karton a i napraviti i platiti. Ovde mi treba za obim od 78,5 cm. Mada nadovezaću dva komada po obimu i postaviću baader foliju prečnika od 10-ak cm van centra da mi ne bi sekundarno ogledalo smetalo. Sasvim je dovoljno za okular od 10 mm.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Quote from: vlaiv on October 30, 2019, 11:04:12 pmZnaci suma sumarum - samo za posmatranje celog diska na povecanjima do x100 i vrlo verovatno da ce granulacija izostati.

Za vizuelno ne znam ali može da se fotografijom izvuče granulacija, doduše treba baš herojski nategnuti snimak. Npr ovako:



Moje iskustvo je da crn tubus teleskopa danju, pa još neadaptiran na spoljnu temperaturu, može biti samo uvod u katastrofu. Na f5 je veoma teško naći fokus u takvim uslovima dok na 40mm i f19 to ide neuporedivo lakše (i generalno na manjem f-odnosu fokus je redovno kritičan). Pad kontrasta realno se ne primećuje, možda je čak zbog izostanka opstrukcije fotka sa 40mm malo i kontrastnija.

Predrag

Da, bolji kontrast bi značio i upadljiviji Merkur jer je ionako za razliku od Venere baš sitan. Jedino što ne bih mogao da iskoristim okular od 10 mm na otvor od 40 mm već samo onaj od 25 i dobio bi 48x.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

vlaiv

Quote from: Yagodinac on October 31, 2019, 01:36:50 pmZa vizuelno ne znam ali može da se fotografijom izvuče granulacija, doduše treba baš herojski nategnuti snimak. Npr ovako:

Bojim se da nisu u pitanju granule nego sum. Tipicna granula ima precnik oko 1500km i ako uzmemo udaljenost Sunca dobijemo da je to 2 ark sekunde.

Sa slike, precnik Sunca je 840px, a mozemo uzeti da je precnik Sunca vidjen sa zemlje oko 32 ark minuta odnosno 1920 ark sekundi. To znaci da je na toj slici rezolucija oko 2.3"/px.

Prosecna granula je manja od jednog piksela na toj slici - bojim se da je nemoguce razluciti granule pri toj rezoluciji (trebalo bi da granulu pokrije bar 3-4 piksela, a moguce i vise jer ih razlikujemo po ivicama pre nego po celoj povrsini).

Dve ark sekunde pri povecanju od x100 daju 200 ark sekundi ili 3.333 ark minute. Granica detalja koje ljudsko oko moze da vidi je oko jednog ark minuta (visoko kontrastni par linija). Bas zbog toga se x100 povecanje navodi kao pocetak i to ako je slika izuzetno stabilna i posmatrac utreniran. Inace je potrebno x150-x200 da bi se videle granule.

Vec smo se ranije doticali teme lokalnog kontrasta, centralne obstrukcije i precnika objektiva teleskopa. 40-50mm nikada nece dati bolji kontrast od 250mm bez obzira na centralnu obstrukciju (pa neka je i 50%).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Luger

Ja sam odlucio da za ED80 napravim foliju preko cijelog objektiva, a za njutna cu ipak samo preko otvora na poklopcu. Ostace mi parce i za 300mm objektiv koji cu vjerovatno koristiti na zwo kameri. Sreca pa tranzit dugo traje, imacu vremena sve da isprobam.

Danijel

Evo još jedne varijante filtera za Sunce koja može ići na teleobjektiv ili manji teleskop. Možda nekome da ideju. ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Predrag

Ja naručio foliju 12*12 i mislim da je sasvim dovoljno.
Još jedno pitanje. Da li ima smisla da izmeštam foliju van centra zbog opstrukcije sekundara?
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

vlaiv

Koliku ces praviti masku od tih 12x12?

Centralna maska ce smanjiti komu ali ce procenat centralne obstrukcije da se poveca. Maska sa strane ce da zadrzi komu ali ces izbeci centralnu obstrukciju.

Ako zelis, mozemo uraditi MTF razlicitih konfiguracija i videti koliko ce zapravo centralna obstrukcija da smeta ako je u centru ili ako je delimicno sa strane
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Predrag

Pretpostavljam da će otvor biti 11*11 jer moraće za nešto da se lepi.
Pitanje je koliko će koma uticati na samo Sunce?

Ne mora da se analizira i proračunava, samo mislim da je sekundar solidno veliki kod ovog teleskopa pa će ovaj otvor od 11+11 dosta da obstruiše. Ne sećam se kolike su dimenzije sekundara pa bih morao da premerim ili nađem na netu. Proveriću.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Sekundar je za 150/750, po mom sećanju, nije mi teleskop ovde, jedno 3-3.5cm (pa sad proporcionalno prema 10" zaključite) a ako već to računate onda 40-50% opstrukcije je u suštini primetan pad kontrasta. Dakle, mnogo je bolje da se to eliminiše i da se napravi otvor za sa strane, on će biti veći nego 40mm na 150/750. Da lupim, ali ako je tubus širine 280, apertura 250, sekundar 5-6cm, komotno bi se moglo napraviti 8-9cm kruga sa strane što je itekako dovoljno za mnogo toga. Onda bi dobio najfiniji f14 takoreći-apo-refraktor. :)

Predrag

Da, sada sam video podatke da je sekundar 63-64 mm zavisi od izvora. Dakle golemo.
Mislim da ću morati da se pomirim sa komom :)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan