• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Vidljivost golim okom...?

Started by Miranda, August 27, 2004, 12:26:15 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Miranda

 Cuo sam da su navodno neki ljudi golim okom videli cetiri Jupiterova satelita....? Da li je to stvarno moguce...?

marino

 vidis, zanimljivo,
njihove magnitude (4 - 5) omogucavaju njihovo sigurno uocavanje golim okom, KADA ne bi bilo jupitera koji je presjajan a oni su preblizi,
hvala na ideju, budem probao nekako pokriti jupiter pa se probati igrati,
svakako ce od pomoci biti efemeride o njihovom polozaju..
javim
m

PS mada mislim da je to nemoguca misija, no sto mozemo izgubiti? ;)
Vidulini Observatory

Miranda

 Ma i ja bi sad probao ali je to trenutno nemoguce..... :mellow:  

marino

Vidulini Observatory

Sasa

QUOTE (Miranda @ 27. Aug. 2004., 00:24)
Cuo sam da su navodno neki ljudi golim okom videli cetiri Jupiterova satelita....? Da li je to stvarno moguce...? [/quote]
Najstarije opazanje nekog Jupiterovog satelita datira iz 364. godine pre nove ere. Te godine je kineski osmatrac Gan De uocio (naravno golim okom) pored Jupitera  verovatno Ganimeda, a moze biti i da se radilo o dva satelita koji su stajali blizu jedan drugom.

Miranda

 Hm.... pa znaci ipak je moguce....jedva cekam da se pojavi Jupiter da probam.... :)  

Sasa

 Verujem da je moguce. Naravno, treba imati ostar vid, veoma cisto nebo bez mesecine, i da je Ganimed na maksimalnoj udaljenosti od planete. Naravno, totalan mrak u okolini se podrazumeva. U stvari, bilo bi dobro da se sa svojim misljenjem jave iskusni osmatraci. Ja nisam taj.

Dule_smor

 BEdak, s ovbzirom na moju dioptriju tesko da cu videti bilo sta.Mada sa naocarima mogu da vidim dvojnu pored mizara(naravno onu udaljeniju:)).

Sasa

 Stajaznam, dvojica najboljih osmatraca koje licno poznajem imaju veliku dioptriju naocara. Po ovozemaljskim standardima oni imaju poroblema sa vidom, ali kad se radi o posmatranju neba bez premca su.

Dakle, samo pokusaj.

Pa obavezno javi rezultat.

Dule_smor

 Pa stvar je u tome sto sam ja miop, odnosno ne vidim na daljinu.Tako da bez naocara tesko.Ali moracu da nabavim neke ultra-mega naocare i montiram neke opticke uredjaje na njih:).

Kad vec pricamo o tome, jel se uran i neptun vide golim okom?Cini mi se da je granica vidljivosti 5-6 magnituda, ali ne mogu da setim koliko su oni sjajni.

Sasa

 Da razjasnim. Kad kazem golim okom onda mislim bez upotrebe teleskopa ili dogleda. Naocare i kontaktna sociva sluze za korekciju pa mislim da se moze reci da covek gleda golim okom makar da koristi ova pomagala.  

Dule_smor

 Ma ok, shvatio sam, samo se malo zezam:).

Miranda

 Ja kolko znam Uran nema sanse da se vidi golim okom....

Maxscope

 Pa zapravo Uran se moze videti golim okom, ali je za to potrebno osmatranje sa mesta gde je izuzetno tamno nebo, dakle bez svetlosne zagadjenosti i u danima kada nema Meseca da svojim sjajem umanji sjaj drugih objekata.
Uran je trenutno 5.7 magnitude dok ljudsko oko bez pomoci optike moze videti do 6.0 magnitude ali samo u gore navedenim uslovima.
Za Jupiterove satelite rekao bih vaze isti uslovi. Ja sam iz grada pokusao da ih vidim bez optike ali nikada nisam mogao cak ni nazreti bilo koji od satelita.
Opet, sa mesta gde je nebo jako tamno Jupiterov satelit Ganimed bi teoretski bilo moguce videti sa obzirom da je njegova magnituda 5.3.
Od ostalih satelita jedino je Io ispod seste magnitude (5.8), ali ne verujem da bi se mogao videti sa obzirom na blizinu Jupiteru i sjaju planete. Ostala dva satelita su preko seste magnitude i ne znam da li bi ih bilo moguce videti.
Citao sam da postoje astronomi koji tvrde da su u mogucnosti videti i objekte sedme magnitude golim okom, ali ne znam koliko bih verovao u tu njihovu tvrdnju.
pozdrav.

marino

QUOTE (Maxscope @ 14. Sep. 2004., 04:40)
Uran se moze videti golim okom,

Uran je trenutno 5.7 magnitude dok ljudsko oko bez pomoci optike moze videti do 6.0 magnitude

[/quote]
je, uran se moze vidjeti golim okom,

covjek, na tamnom, svjetlosno nezagadjenom nebu i u dobrim atmosferskim uvjetima moze vidjeti objekte 7m pa i nesto vise

npr kod mene u vidulinima je prije izgradnje istarskog ipsilona, odnosno mastodontskih raskrizja zminj i kanfanar (oba na 5km zracne linije od mene) granicna magnituda bila oko 6,5, danas je ona oko 5,5 u dobrim nocima, obicno je oko 5m !!

m

Vidulini Observatory