• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomoc pocetniku u vezi pravljenja razne opreme

Started by sale11472, May 20, 2007, 05:39:05 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sale11472

May 20, 2007, 05:39:05 pm Last Edit: May 20, 2007, 08:10:05 pm by sale11472
Dakle kao sto na onoj drugoj temi rekoh konacno da napisem nesto o opremi i stvarcicama koje sam napravio i planiram da napravim i nadasve da zakukam za pomoc ;D

Za pocetak posto sam kupio 10x50 dvogled (jeftin kinez pod firmom Norconia, inace vidim da takav dvogled ima i TS pod nazivom 10x50 LE, ali stvarno mi se nije davalo vise od 3000 din) i ustanovio da gledanje iz ruke nije ni najmanje udobno a da mi gimnastika oko stativa jos manje odgovara (u svom dvoristu najcesce mogu da posmatram samo u zenitu) resio sam da napravim, u AstroClubu pomenutog "Frankenstajna" ;)
Uspeh je bio samo delimican ali ipak je sprava veoma korisna a iz cele price sam naucio brdo stvari sto je i bio cilj celog projekta. No da krenem sa problemima, naime imam neki ruski foto stativ (video sam ga i na AM mislim da je na slici Gugi kod Lajosa Kisa pa gleda kroz dvogled na istom takvom stativu, ali sad nema sanse da pronadjem tu slicicu) koji i nije tako los za fotografiju ili direktno vezivanje dvogleda ali je katastrofa kada se na njega postavi paralelogram.

E sada posle ovolikog uvoda red je da predjem na stvar. ;)
Dakle resio sam da napravim, kao prvi sledeci ali ozbiljniji projekat, stativ koji ce moci da nosi paralelogram (a bogami i ponesto teze jesnog dana ;D).
Ono sto sam smislio je (posto ne mogu da nabavim krst a i mnogo volim da sam majstorisem ;D) je da odsecem plocu u obliku jednakostarnicnog trougla i da za to vezem dvodelne noge stativa, sve sto mi je u tom pogledu potrebno vec sam nasao na Netu sem par sitnica. Ono sto me prvenstveno interesuje je sta je bolji materijal drvo ili aluminijum za noge stativa (dakle mogucnosti nabavke obrade itd. ostavite na strani posto mi ne prave neku razliku). Druga stvar koja me interesuje je kako da napravim obrtnu glavu na koju bih vezivao paralelogram, imam neke ideje koje vuku na azimutni deo dobson montaze ali bi svaki savet bio vise nego dobro dosao ;D Pa u napred hvala.

Inace sledeca dva projekta su: 1) Barndoor montaza za fotoaparat (da i ja probam malo astrofotografije sa mojim matorim pentax k1000 aparatom) ali ne verzija koja je na AM sajtu vec ona malo naprednija sa krivim srafom (i mozda jednog dana motorom). 2) Novi, lepsi i bolji paralelogram (posto moze da se desi da se domognem malo veceg dvogleda od preko Bare, ako sve bude u redu).

P.S. Kada se malo razvedri slikacu "Frankestajna" u akciji pa cu da okacim na forum.

P.P.S. Posto planiram i da se bacim na jos malo ATM ocekujte jos pitanja u ovoj temi a naravno imam nameru i da tok izrade navedenog okacim takodje na ovo mesto. Ko zna mozda nekome i pomogne.

I za kraj jos jednom hvala svima koji su procitali ovoliki tekst ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Odlican ti je tekst. Drago mi je da ima jos ATM-ovaca. Ja sam jedan od njih i sve sam to vec previo sto ti hoces. Jos nisam motorizovao barn door ali imam sve napravljeno samo mi jos malo vremena fali.
Shemu sa steper motorom od velikog flopija imas na nasem sajtu: http://www.ad-univerzum.org.yu/motorizacija.html
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

May 20, 2007, 08:50:59 pm #2 Last Edit: May 20, 2007, 08:52:38 pm by sale11472
Hvala. Mada ja sam ipak jos uvek  ATM wannabe ;)
Hvala i za link vezan za motorizaciju, mada do tog stepena ima jos poodosta vremena. A i gde da nadjem veliki floppy da mu creva povadim  ??? moze li neki drugi motorcic?

Lepo sto neko cita gornji tekst eto sad sam morao malo i da trebim greske u kucanju ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sale11472

Dakle kao sto rekoh posto zbog vremenskih prilika nisam bio u mogucnosti da uzivam u okultaciji Saturna, a iz zelje da budem koristan napravio sam sebi planisferu. Pri tome sam koristio program Planisphere 2.0 ciji je autor Jan Tosovsky a moze da se skine (naravno free as in free bear) sa adrese http://nio.astronomy.cz/om/. E sada posto imam samo A4 stampac na kome to sve ispadne malecko potrazio sam malo i po netu neka druga resenja pa sam nasao na stranicu japanca Toshimi Takija http://www.asahi-net.or.jp/~zs3t-tk/ gde moze da se nadje sto sta korisnoga, mada je planisfera dvostrana pa moram da proverim kako to funkcionise ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

flintviking


sale11472

Ufff ko to zna ??? Eto od sve opreme mene je kostao  samo dvogled i stativ (ali njega sam imao od ranije, BTW nasao samo pominjanu sliku gde se vida gugi i isti takav stativ http://www.astronomija.co.rs/razno/osmatranja/firstlight/dalekozor.jpg) sve ostalo sam napravio od "otpada" koje sam pokupio u supi i na dvoristu ;D dakle troskovi minimalni a tako nameravam i da nastavim, dto jeftinije to bolje  ;)
Naravno voleo bih i ja da imam para za nesto od Takahasija ili bar onog Madzarskog proizvodjaca sto pravi apo reftaktore poprilicnog precnika objektiva ali dok ne dobijem na lotou nista od toga ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Joza

Evo nekih razmisljanja i ideja na temu stativa i montaze.
Svojevremeno sam ja pravio nasto za moj teleskop i razmisljao o novoj varijanti.

Kod stativa obrati paznju na spoj nogu i te trouglaste ploce koja ih spaja i nosi.
I mali zazori na tom mestu cine stativ nestabilnim i povecavaju vibracije. Mozda je dobra i jednostavna varijanta to resiti sarkom kakva se koristi u Barndoor konstrukciji.

Ploču iseci da ne bude trouglasta vec sestougaona. Ne mora pravilni sestougaonik vec jednostavno skrati (otseci) vrhove trougla.

Mislim da je drvo kao materijal jednostavnije za obradu u ovom slucaju. Ne zaboravi i zavrsnu obradu t.j. farbanje. Jedan sloj firnisa ili nekog sredstva za impregnaciju drveta i preko toga Sandolin ili farba.
Na taj nacin ces biti mirniji zbog kondezacije tokom noci ili u slucaju da pocne da prska kisica.

Sto se tice samog mehanizma odnosno montaze. Razmisli o ideji da to napravis od spojnica koje se koriste za spajanje vodovodnih cevi. Jednu takvu montazu na koju je montiran teleskop imao je Dragan prosle godine na Letenci. Njegova je bila napravljena od cevi 1/2" i mislim da bi slicna bila dobra kao osnova za dvogled i paralelogram. Konstrukcija je sasvim jednostavna i nema potrebe za nekom obradom. Razmisli o metalnim i o plasticnim spojnicama kakve se danas upotrebljavaju. Ima onih u koje je ubacen metalni navoj.

Ja imam takvu ekvatorijalnu montazu za teleskop radjenu od spojnica za cevi 2". Ona je malo varena i ima ubacene lezajeve.

sale11472

Hvala na savetima sto se ploce tice samoje prvobitna ideja bila da bude trougaona do realizacije to moze da bude ko zna koji oblik (zavisice prvenstveno od materijala koji budem koristio). Sto se veze sa nogama tice to ce biti reseno kao kod bilo kog normalnog stativa koji koristi krst tako da tu ne vidim neke probleme. Inace resio sam dilemu tako sto cu na kraju napraviti dva stativa ;D prvo ide laksa varijanta od aluminijuma a posle (verovatno dosta kasnije) i teska varijanta od drveta. Laksu bi trebalo da donesem na Letenku ;D

E sada sto se montaze tice pa vidi ja imam dve ideje prva je nesto slicno tome o cemu si pricao dakle, jedan nepokretni deo koji se kaci na stativ i jedan cilindar koji ide preko njega koji rotira i na koji se kaci paralelogram ali nikako nisam u glavi uspeo da smislim (niti na netu da nadjem) kako to da izvedem pa su razmisljanaja krenula u pravcu dva diska dakle jedan nepokreta i drugi koji moze da rotira po njemu upravo kao azimutalni deo dobson montaze samo u minijaturi....
Bilo bi lepo kad bi mogao da mi bacis koju fotkicu kako si to izveo na svojoj montazi cisto da vidim kako izgleda.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sale11472

Eh posto sam zavrsio sa svojim fireball-om ;) da se vratim originalnom problemu stativa.

Danas sam isao da pogledam materijal za stativ, i to za onu laksu varijantu od aluminijuma. Dakle ono sto sam ja zamisli da pravim kao laksu varijantu ne da nije nesto lagano nego je to konjina koja bi mi kicmu polomila a ja planirao da o nosim na rancu. Dakle neke izmene ce morati da pretrpi ;D  Otuda i ono merenje i isprobavanje sadasnjeg stativa cisto da vidim koliko mogu da skratim duzinu nogu (stativa naravno)
Ja sam inace originalno zamislio da napravim dve gornje zipke kvadratnog preseka i onu srednju (tj donju koja se izvlaci) pravougaonog preseka (nesto kao kod onih varijanti koje koriste geometri) a sada me iteresuje koliko ce na stabinost uticati ako umesto toga upotrebim sva tri dela jednakog poprecnog preseka? Ako neko ima iskustva voleo bih da cujem, unapred hvala.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Joza

Evo slika montaze koju sam ja pravio od cevnih elemenata.

U 'T' elemente su ubaceni lezajevi i kao osovina iskoriscena cev od cevi 1/2".
To se lepo vidi na drugoj slici. Tu se takodje vidi i spojnica u koju srafim cev sa tegom.
Teg i cev koja ga nosi nisam slikao.

Tockic koji se vidi na vrhu stativa i naprava na donjem delu su od stare nisanske sprave za haubicu (ziveo vojni

otpad)
i sluze za pracenje odnosno fino pomeranje.

Nadam se da ce ti sve biti jasno. Ako nije pitaj.

Na slici se vidi i deo stativa sa kojim nisam zadovoljan.
Bas u delu gde su pricvrsćene noge ima malo lufta i to ga cini nestabilnim. Obrati paznju prilikom izrade tvog

ststiva na taj deo i napravi bez lufta ili tako da moze da se cvrsto stegne.

Odgovor u vezi tvog pitanja sa aluminijskim profilima.
Noga stativa bi trebalo da je podjednako stabilna i sa profilima istog kvadratnog preseka, jer je sila koju trpi

noga uvek usmerena duz noge, odnosno noga je uvek izlozena na pritisak (nikada ne na savijanje).
Ako ti je ovo bilo suvise strucno i nerazumljivo razjasnicu ti na Letenci.

Tu su i crtezi koji objasnjavaju osnovnu ideju o montazi izradjenoj od cevnih elemenata.
Prirubnice i matice koji se spominju neces naci ali za maticu mozes da napravis od skracene spojnice.
Rupe od 8mm sluze za useveravanje - jednostavno kroz njih nanisanis severnjacu :)
Vidim da ti majstorisanje nije problem pa ces se sigurno snaci.

Tu gde pise 'razradjeno' ostavis da moze da se okrece sve ostalo stegnes cvrsto.

Jos par napomena.
Navoj na elementima je blago konusan.
Orginalna preporuka je da na delovima koji treba da se razrade stavi malo ulja i brusnog praha (moze i onaj

sastrugan sa smirgle) i nekih 5 minuta odsrafljuje i zasrafljuje.
Nakon toga se sve lepo ispere (naftom ili necim slicnim). Na taj nacin ce se delovi lako okretati.

Ja bih nakon toga stavio u navoj malo kucine, ili teflon trake (u krajnjem slucaju taku isecenu od PVC kese).
'Umetak' obmotaj oko navoja u pravcu u kom ces zasrafiti i preko toga zasrafi odgovarajuci komad.
Eksperimentisi dok ne dobijes da se elementi okrecu lagano ali imaju dovoljno trenja da drze celu skalameriju u

polozaju u kom si je ostavio.
Naravno pre toga ide stavi i uravnotezi skalameriju.


Ako pravis montazu za dvogled mislim da je bolja azimutalna pa celu ovu skalameriju sa slike zaokreni.

Uh nadam se da ti je ovo jasno.


Vidim da najverovatnije dolazis na Letenku pa mozemo tamo malo detaljnije da popricamo o svemu pogotovo sto ce

biti jos ATM majstora.

Joza

Malo sam izbrljao sa prilozima  evo nastavka...


P.S. sad se setih i pitanja u vezi step motora...
Ne mora iz velikog flopija, moze i iz matricnog stampaca, skenera...
Pokusaj da sacuvas i elektroniku koja ide uz to jer se mozda mogu iskoristiti neki delovi koji direktno kontrolisu motor. Posle cemo da budimo i prilagodjavamo onom sto si naso.

sale11472

Ufff daleko sam ja od ekvatorijalne montaze, a i motorizacije bilo cega.

Trenutno stanje stvari je sledece prvo stativ pa novi paralelogram (sta cu kad mi ne daju da kupim materijala kol'ko mi treba pa ce mi posle odsecanja odgovarajucih komada za noge stativa ostati tacno dovoljno za paralelogram) i to ce biti jako brzo. Dakle moja originalna zamisao je u stvari da napravim neku vrstu krsta za stativ i da ga vezem za isti bas kako to stoji ovde http://www.scopemaking.net/hrv/binopara/binopara.htm kad bolje razmislim ovo moje ce biti jako slicno, uostalom odatle sam i pokupio ideju.

E sad sto se konkretno montaze tice, u principu sam razmisljao o dve varijante jedna je upravo nesto slicno ovome sto se vidi na tvojim crtezima, dakle jedna cev kao osovina, i koja se vezuje za stativ, na koju dolazi druga na koju je vezan sam paralelogram. Druga varijanta je da umesto cevi upotrebim dve ploce bas kao kod dobson montaze. Uostalom za paralelogram i njegovu vezu mi treba rotacija samo oko jedne ose dakle samo po azimutu ostalo se radi na drugom kraju ;D

Nego gledajuci ove tvoje fotke moram da kazem da mi noge na toj montazi deluju nekako krhko, sve imam utisak da ce ovo moje chudo da bude malo teza kategorija  ;D

PS a dal' mogu da se iskriste motori iz npr CD drajva posto ima jedan pokvaren (crko laser) i jos jedan na izdisaju a oba imaju ispravne motore.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Joza

Za paralelogram bi azimutalna montaza bila najbolja, nema potrebe za ekvatorijalom.
Ovo je trebalo da posluzi samo kao ideja, jer na ovakav nacin moze brzo i jednostavno da se napravi stabilna montaza. U tvom slucaju koriscenjem plasticnih cevi za vodovod, kakve se danas cesto koriste, mozda i ceo paralelogram.

Recimo ovako:
Za osnovnu plocu stativa ucvrstis 'nipli' (nipli ide kroz rupu u ploci i sa donje strane stegnut maticom)
Na njega stavis 'T' komad tako da moze da se pomera i to ti je vertikalna osa.

Na taj 'T' komad montiras dalje sa jedne strane 'nipli' - krivina - pace cevi (10 cm) - opet krivina - nipli - spojnica. Sve to poredjas u obliku slova 'C' pri cemu je 'T' komad na dnu, i sve cvrsto stegnuto.

Sa druge strane tog 'T' komada ide 'nipli' i jos jedan 'T' komad koji moze da se okrece i to je horizontalna osa.

U taj drugi 'T' komad sa jedne strane ide parce (plasticne) cevi koja je zapravo krak paralelograma a sa druge parce cevi koja ce nositi teg.

Na gornjem kraju onog slova 'C' montiras 'nipli' i 'T'  komad ili krivinu u koju stavis parce cevi koja je zapravo drugi krak paralelograma.

Na kraju pralelograma gde se montira dvogled mozes da izvedes nesto slicno ...

Zvuci zamrseno, ali ako treba mogu i da skiciram.



Da, noge na mom stativu izgledaju krhko i neprimereno, ali sasvom dobro sluze. Imam problem sa nacinom na koji su pricvrscene i tu ima zazora koji smeta. Inace to je vec jako dugo privremeno resenje, i kao sva privremena resenja obstaje jako jako dugo. Imam u glavi razradjen jednostavan i jak stativ ali....

Motori od CD drajva ne mogu se koristi - suvise su slabi. To nisu ni step motori. Sa step motorima je mnogo lakse ostvariti potrebnu kontrolu. Motor treba da bude jedno 4-6 cm u precniku.

sale11472

Uffff to ne da izgleda zamrseno nego mi deluje kao nepotrebno komplikovanje, ja bih licno posle prvog pragrafa za taj T clanak zavario paralelogram i zavrsio stvar ;D

E sad listajuci CN forum (i tamo sam lurker tj nisam se prijavio) naleteo sam na interesantnu ideju o pravljenju montaze od delova za bicikl, tako da lako moze da se desi da neki prastari i pokvareni bajs ostane bez glave u slavu astronomije ;D

Steta za CD al nema veze trazimo dalje veliki flopi.....ma u krajnjem slucaju za prvu pomoc cu da ga vrtim rucno ;)

Inace potpuno razumem pricu oko privremenih resenja moj eksperimentalno-privremeni paraleleogram ce biti ovako brzo zamenjen samo zato sto moram da kupim i ostatke koji ce ostati kada na meru odsecem noge za stativ, a kad vec tu bude materijal napraviti ga je ocas posla, sto se samog vezivanja dvogleda za pralelogram tice to cu da "maznem" sa mravicovog modela koji mi deluje robusno i relativno jednostavno ;D

Na Letenku sigurno dolazim, i to ponajvise (ako izuzmemo druzenje naravno) da bih bacio pogled kroz sto vise teleskopa kako bih doneo sto kvaliteniju odluku o tome sta da nabavim ili jos verovatnije sklepam, kao sto rekoh ja sam ATM wannabe i to vec nije samo stvar finansija vec licnog zadovoljstva kad nesto uspesno izmajstorisem  ;D

Eh evo nasao sam fotku koja je ilustracija onoga sto sam zamislio da uradim (sem samog stativa koji ce verovatno da bude drugaciji) http://www.cloudynights.com/ubbthreads/attachments/1631395-EM-Turret%20Closeup-5.jpg aovako izgleda gotov http://www.cloudynights.com/ubbthreads/attachments/1631398-17-EM-Prototype%20Crutch%20Tri-Pod%20.jpg


uff jos jedna izmena ;D

Dakle sa Srdjanom sam na BAV-u pricao o montazam i tu sam pomenuo i jednu jendostavnu EQ montazu pa ako nekog a interesuje veo linka na CN forum gde je pomenuta http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/1392336/page/17/view/collapsed/sb/5/o/all/fpart/1 kao i linka na originalni sajt (na zalost na holandskom :-\ ) http://users.pandora.be/Urania2/Equatoriaal/CDUindex.htm gde se mogu naci detalni planovi....
Posted on: Jun 19, 2007, 06:06:13 pm
Jupiiiiiiiiiiiiii ;D
Posle brojnih najava i priča o preprekama i nedostatku (najosnovnijeg mogućeg) alata, Frankenštajnov naslednik je gotov. Da čudo bude veće kada sam završio skalameriju razvedrilo se  ??? ??? ??? No da sve ne bude bajno proba je morala da bude kratka jerbo sutra zorom moram na posao :(

Za neupućene tj one koje je mrzelo da čitaju prethodne postove Frankenštajn je moj, sada već bivši, paralelogram (tj montaža) za dvogled. Šta da kažem o prvom utisku (lighta je bilo previše za neki first light ;)) cela stvar je ispala i bolje nego što sam očekivao ipak je to funkcionalni prototip od ne baš kvalitetnog drveta i slično, uostalom napravljen je tako što sam Frenkija napao testerama, brusilicom, bušilicom (i naravno na kraju tupijama  ;D ) iskaspio ga na delove i onda sklopio novi model.
Prvo što sam primetio je da ga moj klimavi stativ znatno bolje podnosi od  prethodnika pa toplo preporučujem onima koji bi da prave paralelogram a imaju foto stativ da se odluče za ovakvu varijantu, druga stvar je da ću morati malo da se priviknem na drugačiji način funkcionisanja. Ipak bez nekih većih problema sam protrčao kroz M-ove u Kočijašu i Blizancima pa onda M44 i na kraju M3 (i naravno Mesec njega i da hoću ne bih promašio kolko svetli) uz malo vežbe biće to sasvim upotrebljivo.

evo i par slikica
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk