• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomoc pocetniku u vezi pravljenja razne opreme

Started by sale11472, May 20, 2007, 05:39:05 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sale11472

Nisam baš siguran ni da su u pitanju razlike u žižnoj daljini u pitanju  (seti se samo kako se kreće teste kada zonalno testiraš ne ideš čas unutar čas van fokusa tj Centra krivine) no da se to provući kroz softver pa proveriti... Nisamsiguran odakle je goranm došao do ovih cifara ali definitivno nisu u pitanju razlike u "dubini" tj sagiti između sfere i parabole na različitim rastojanima od centra ogledala...

Jedna stvar je sigurna da je moguće dobiti željeni oblik CNC mašinom to bi odavno bilo korišćeno na profesionalnim teleskopima ne bi pravili velika višemetarska ogledal u rotirajućim kalupima a jo manje bi ih polirali ručno vođeni mašinama koje su u principu iste kao i one koje koriste amateri...

Sa druge strane koliko god da se napravi savršeno ogledalo ono i dalje neće davati savršenu sliku ima tu mnooogo grešaka koma, zakrivljenost vidnog polja itd itd koje se jednostavn ne mogu ukloniti ni savršenom parabolizacijom već samo svesti na zadovoljavajuću meru....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

cola

February 07, 2009, 02:53:38 pm #226 Last Edit: February 07, 2009, 03:01:34 pm by cola
Ja idalje zelim da napravim nesto sto je upotrbljivo,mislio sam neki refraktorcic.
Zanima me gde bih mogao da nabavim neki objektiv voleo bih da je bar oko 100/1000(ali sta je tu je,moze i malje).Nisam video kod Lajosa u cenovniku.Da li ima jos negde...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

sale11472

Pa imaš na Surplus Shedu samo što su oni u Americi pa poštarina ume da bude odvraćajući faktor a i u zadnje vreme malo kubure sa većim objektivima no npr 80/900 sasvim upotrebliva spravica je nekih 34$ ....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

cola

Hvala,Nista kod nas ??
Nisam navikao da kupujem na slepo,ali ako nemam izbora :( .Jel neko imao iskustva s ovima,jel ce da mi stigne?
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

mravic

Preko iz Hrvatske redovno narucuju i redovno stigne ali im nekad postarina izadje skuplje nego roba...
Imam ja na prodaju objektiv od cini mi se 120mm ali malo kraceg fokusa oko 700mm ako se ne varam, i poceo sam da pravim nesto ali sam ohladio. Objektiv je od epidijaskopa i odlicno korigovano. Mislio sam da se sa njime takmicim na maratonu ali me mrzi da ga zavrsim.
Cena 150e sa postarinom, Ima najmanje 3-4 Kg. Mislim da je triplet. Moze i zamena za neki fisheye objektiv ili neki drugi uz moju doplatu. Bitno je da ima barem M42 navoj...ili Canon mount.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

cola

Tvoje cu uzeti kad se malo uhodam,ne zelim da ga nesto s...Ako je to moguce.Zelim da napravim prvo nekoliko manjih/jeftinih.I onda da uzmem to tvoje,pa da imam nesto ozbiljno :D .
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

mladens93

Ja se stvarno izvinjavam, ali ja sam potpuni pocetnik, i zeleo bih da mi neko objasni kako da napravim spravicu za gledanje meseca i td... Bio bih vam mnogo zahvalan ako mi objasnite detaljno ovo kao pocetniku.. inace mnogo volim astronomiju...Hvala unapred!!!

kocha

Prvi "teleskop" su moji momci (sinovi) napravili od objektiva iz fotokopira, oko 50mm. Okular je bio od mikroskopa. Sve su ucvrstili na letvu ali je izuzetno bila kvalitetna slika. Mislim da su se tada "zarazili" pa je posle uradjen njutn 150mm, sada hoce da rade binookular...(ubice me!) Za mesec i ne samo mesec, je dobar i dvogled ali je pravo uzivanje da ga postavis na stativ, jos i ako se sedi...

cola

Mozes svasta da koristis za objektiv(ako pravis refraktor,to ti savetujem za pocetak),mozas od sociva iz fotokopir masine(izgleda da je to bolje resenje),mozes od homogene lupe,ili od naocari za vid to ces naci kod opticara ali su ta sociva mnogo tanka i dosta razlivaju boje( ??? ).Kad nadjes objektiv moraces da mu odredis ziznu daljinu(izracunas metrom razdaljinu sociva od tacke na kojoj se svetlo sabilo u najmanju tacku,kao kadlupom palis lisce).na toj razdaljinji postavis okular,potrudi se da on moze da se izvlaci ali dane ispada(to ti je kao fokuser).Socivo iz fotokopira ima zizu oko 400mm(uglavnom,ne mora da znaci i da je tvoja te duzine) a za montazu cemo kasnije...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com