• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sta da kupim?

Started by abrasax, June 12, 2007, 03:13:35 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

abrasax

June 12, 2007, 03:13:35 pm Last Edit: June 12, 2007, 03:15:53 pm by abrasax
Nov sam na forumu, studiram astronomiju ovde u Novom Sadu. Slabo se razumem u teleskope pa mi treba savet. Potrosio bih 200 do 300 evra za reflektor. Bio sam na sajtu www.astroshop.de, malo razgledao i jedino sto mi se uklapa u budzet je ili neki skywatcher ili bresser. Zanima me ima li kod nas nesto bolje i koliko je sigurno narucivati sa tog sajta? I jos nesto: hteo bih da ga kupim pre letenke.

Dušan

Ja sam cuo da su studenti novosadske astronomije teoreticari, tj. da ih ne interesuju teleskopi itd...  :) Nemoj da zameris...

Imas neke linkove u ostalim temama na forumu:

http://www.astronomija.co.rs/forum/index.php/topic,1244.msg12932.html#msg12932
http://www.astronomija.co.rs/forum/index.php/topic,1244.msg13671.html#msg13671

A Gucuc, Stojanov, Vmiro, Mravic... ce ti sigurno vise pomoci.


Stojanov

QuoteSlabo se razumem u teleskope...

Bilo bi najbolje da pocnes sa astrodvogledom ( 15x70 ili 20x80 ) za 130 eura. Na Spensu pogledaj stabilniji foto stativ za oko 3.000-4.000 dinara ili polovan na fotoberzi , sam napravis kraci nosac sa protivtegom za posmatranje objekata u blizini zenita .
Takav dvogled ce ti trebati uvek , cak i kada budes imao teleskop.
Ako si vec odlucio da nabavis reflektor, razmisli o TAL-u 110/806 za 270 eura. Ruski skolski teleskop, u svakom slucaju je bolji od kineskih. Pojedinci zameraju da je previse robustan ali i to ima svojih prednosti. Zbog f/D 7,3 manje ces morati da podesavas optiku.

sale11472

Ma koliko savet bio na mestu ipak ima jedan problem, a to je navedena ce za dvoglede,  mislim gde to ima 15x70 ili 20x80 za 130 evra, ako je Telescope Service u pitanju u cenu (koja za 15x70 u jeftinijoj varijanti stvarno stoji 130 evra) treba dodati postarinu, carinu i nas PDV. Mene licno, kada su te varijante preko Neta upitanju, najmanje stranci plase ali nasi carinici  ::) ::) Nikako mi se ne bi svidelo da mi paket "kalira" (ko da je voce u pitanju  >:( ) i ne stigne bas sve ono sto je poslato da ne pominjem mogucnost da na optici ostane pouzdana identifikacija i ko je sve "carinio" i sta je sve tog dana rucao >:(  Ma muka mi je i od pomisli na nasu carinu.

E sad ako ce vec da pravi paralelogram onda mu od srca preporucujem da napravi i stativ (npr planove ima ovde http://www.scopemaking.net/hrv/index.htm) bice stabilniji i kvalitetniji od bilo cega sto moze za 3-4 hiljadarke da kupi kod nas......

E sada da ja treba da potrosim tristotinjak evra verovatno bih isao na varijantu 130/900 reflektor i 10x50 dvogled ali naravno ja sam ja a sta nekome drugom odgovara to je vec druga prica mada koliko vidim iskusniji obicno za pocetak preporucuju dobsone (licno bih i ja najradije nabavio samo tubus a montazu sam sklepao). Moje iskustvo kaze da dvogled jako brzo otvara apetit za necim vecim

Naravno mene nemoj slusati poslusaj nekog iskusnijeg i pametnije ;) ;D ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Stojanov

L.Santo (Teleskop Austrija,Linc) , dvogled 15x70 , cena 119 eura
V.Ransburg (Teleskop servis, Minhen) dvogled 20x80, cena 129 eura (povremeno bude i 119 e)
Eksportna cena se umanjuje za iznos njihovog PDV-a.
Od carinika ne moze se pobeci.
Nije rec o paralelogramu vec nosacu-ekstenderu koji se montira na stabilan fotostativ.
Reflektor 130/900 : nije sve u precnicima , kvalitet optike je odlucujuci.
Montaze jeftinijih njutnova su dosta problematicne.
Dobsoni su pretezno za vizuelno koriscenje. Sta ako se pozeli neka astrofotografija? Sa ekvatorijalnom montazom je to mnogo jednostavnije.
"...dvogled jako brzo otvara apetit za necim vecim" : Tu lezi poenta: imamo jednog amatera vise! A jedan veci dvogled nikada nece biti suvisan, jer pogled kroz njega je poseban dozivljaj.

abrasax

Ne mili mi se da pravim bilo sta jer nemam vremena. Zanimljivo je to sto je astroshop.de najjeftiniji. Na sajtu im je istaknuto da ako nadjemo negde jeftinije, damo im link i oni ce nam prodati po toj ceni. Premisljam se izmedju ovih:

Bresser Messier N-130: http://www.astroshop.de/en/telescopes/our-recommendations/simple-telescopes-with-a-very-good-price-performance-ratio/bresser-messier-n-130

Bresser Galaxia 114/900: http://www.astroshop.de/en/telescopes/bresser/reflectors/bresser-galaxia-114-900mm

Skywatcher 130/900: http://www.astroshop.de/en/telescopes/skywatcher/reflectors/skywatcher-130-900mm-eq-2

Ako biste mogli da mi kazete sta mislite ili znate o ovim markama ili modelima?

NASA

ja imam 130/900 skywatcher-bas sam zadovoljan(to mi je prvi ozbiljniji teleskop)-mozda malo slabija montaza...ali mislim da je bolje da kupis kao ja ovaj teleskop i 10x50 Telescope Service.
to su mi neki preporucili-da ih nisam poslusao kajao bih se :D

Maxscope

Sto se tice Bresser teleskopa, ne znam....ali verujem da je SkyWatcher bolji izbor od Bressera.
Ipak, moj odgovor bi bio ne uzimaj ni jedan od ovih koje si naveo.
SkyWatcher (Synta) je kanadska komapnija koja sklapa teleskope od kineskih delova. O SkyWatcheru kao kompaniji sam vec nekoliko puta pisao na ovom forumu, pa to ne bih da ponovo ponavljam jer u tvom slucaju to je i irelevantno.
Zato cu samo par reci o samim teleskopima.
Malo sam pogledao taj link koji si ostavio i licno ne bih kupio ni jedan od ta tri teleskopa.
Ne mogu ti nista napisati o Bresserima jer ih ne znam, ali  da je SkyWatcher bolji instrument u to verujem jer ih prilicno poznajem kako se dosta ovde koriste.
Verovatno si zapazio da na tom sajtu postoje i manji modeli od 4.5" (114mm./500mm) od kojih je jedan sa sfericnim ogledalom dok je drugi sa parabolicnim ogledalom. SW su nedavno poceli da prave ovaj novi model sa parabolicnim ogledalom.
Taj model sa parabolicnim ogledalom koji nosi oznaku 1145 je odlican teleskop. Iako ima malu ekvatorijalnu montazu sa aluminijumskim tronoscem, SW 1145 je odlican za osmatranje sirokog vidnog polja. Kako je ogledalo parabolicno, potreba za kolimacijom je cesta, ali je sfericna aberacija mnogo manja od identicnog modela sa sfericnim ogledalom.
Takodje na sajtu postoji ponuda i za 114mm/900mm. model sa duzim tubusom ciji je problem ogromna sfericna aberacija.
Od 5.1" (130mm.) modela preporucujem ti radije 130mm/650mm. sa parabolicnim f.5 ogledalom. Ovaj SkyWatcher je kompaktan i dobar instrument  za brzo i lako postavljanje i osmatranje sirokog vidnog polja gde se na primer zvezdana jata pod malim uvecanjem vide odlicno. Odlicna snaga rezolucije i odlican snimak osmatranog objekta. Svi mehanicki delovi su solidno napravljeni sa finim i neznim fokuserom. Dizajn nosaca dijagonalnog ogledala je fenomenalan. Celija primarnog ogledala se veoma lako steluje i namesta.
Mislim da ovi teleskopi sada dolaze sa "crvena tacka" traziocem koji ne uvecava a ne 6 x 24 traziocem kao sto pise na sajtu. Ako ti ne odgovara to lako mozes sam zameniti.
Pazi, ja ne tvrdim da je 130/900 los teleskop u toj klasi, naprotiv.......ali sam bih se radije odlucio na 130/650 jer mislim da je u globalu bolji izbor.
Ali na pocetku sam ti ipak napisao da ja ne bih uzeo ni jedan od ovih modela.
Ja jesam pisao u suprelativima, ali ipak cinjenica je da je montaza kod ovih modela EQ2, sto je ispod potrebne nosivosti i da je klimava. Cak i ako taj teleskop jos uvek dolazi sa 6 x 24 traziocem, sam kvalitet trazioca je niskog kvaliteta iako su nosaci trazioca sa oprugom, sto ih cini veoma lakim za stelovanje.
Tako da kombinacija i nije za veliku pohvalu. Astrofotografiju zaboravi, jer iako je 130/650 veoma pogodan za to zbog f.5, montaza je sasvim suprotnog karaktera. Montaza za sve modele od 130mm. je "SimPex" nemacka ekvatorijalna, aluminijumska. Mozda dovoljno dobra za osmatranja ali ni malo pogodna za astrofotografiju.   
Moj ti je savet da radije sacekas i sakupis jos novca i tada kupis instrument koji ce ti stvarno bolje i dugotrajnije sluziti, sa kojim ce ti osmatranje biti vece uzivanje.
A to je SkyWatcher 150mm./750mm.
Takodje sa parabolicnim f5. ogledalom ovaj teleskop pruza neverovatno jasnu i ostru slilku objekata.
Neverovatno dobar teleskop.
Tvrde da se sa ovim teleskopom bez problema mogu pronaci i osmatrati svi Mesierovi objekti i mnogi drugi NGC, tolika mu je moc sakupljanja svetlosti i kvaliteta ogledala sa odlicnom jasnocom objekata u okularu i razlucujucom snagom.
Dobro dizajnirani nosaci oba ogledala pruzaju veoma brzo hladjenje i adaptaciju na spoljnu temperaturu.
Solidna izrada delova sa identicnim dizajnom nosaca sekundarnog ogledala kao i manji model, odlican 6x30 akromatski trazioc...jedino sto je i ovde montaza EQ3 po mome misljenju niza od potrebne nosivosti. Da je EQ4, bio bi to savrsen teleskop u svojoj klasi i po ceni.
Znam, 330 evra jeste vise, ali ipak razmisli.
Ako ipak ostanes pri izboru u klasi od 130mm. ozbiljno razmotri 130/650mm. sa parabolicnim ogledalom pre nego 130/900mm.
Prilicno sam siguran da ces naciniti bolji izbor. 

abrasax

Hvala svima na savetima. Javicu vam sta sam odlucio.

sale11472

Da  130/650 je definitivno bolji izbor, nisam bas pazljivo pogledao sajt i cene.
No posto sada jesam, definitivno ne bih uzimao 150/750 vec bih uzeo dobsona 200/1200 http://www.astroshop.de/en/telescopes/skywatcher/dobson/dobson-8-zoll, em je sam teleskop jeftiniji em je i postarina jeftinija pa ispada nekih pedesetak evra manja cena, plus iamm utisak da se dobija bolji fokuser od 2" i bolji 9x50 trazioc, a ako se vec ide ka astrofotografiji pa onda moze polako da se skuplja lova za neku ozbiljniju montazu......Al kao sto rekoh to sam ja i to je ono na sta bih ja potrosio pare a mene svakako nemoj slusati poslusaj iskusnije, ovo stalno ponavljam posto za razliku od mene neki ljudi nisu spremni da prihvate eventualne manjakvosti i poteskoce (potrebu za majstorisanjem da ne pominje to je kod mene plus ;D ) koje obicno idu uz nizu cenu ::)

@Stojanov: pa i ja  sam rekao gde ima za te pare, e sad nisam siguran kako to ide sa povracajem PDV-a kad se narucuje postom al siguran sam da je nas pdv+carina 38% a ina postarinu treba dati 30-40 evrica ..... Ma jedina povoljna varijanta je ako ima nekoga da mu donese e to je onda sasvim druga prica...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

abrasax

Odlucio sam da poslusam vas savet. Kupicu Skywatcher 130/650. Dobra vest, pored ove, je da necu platiti postarinu vec samo 200 evra. :)
Hvala svima jos jednom! Jedva cekam da se upoznamo na Letenci. Lako cete me prepoznati, imacu Skywatcher 130/650, nadam se?! :)

Boki Aristarh

Da ne budem neskroman, mislim da ti je moj Dobson (Dobrivoje) od 175/1000 mm mnogo bolji izbor za 250 EUR-a! Ako si zainteresovan mozes se javiti i telefonom na 034/345-093. Boki.

sale11472

Quote from: abrasax on June 21, 2007, 05:21:55 pm
Odlucio sam da poslusam vas savet. Kupicu Skywatcher 130/650. Dobra vest, pored ove, je da necu platiti postarinu vec samo 200 evra. :)
Hvala svima jos jednom! Jedva cekam da se upoznamo na Letenci. Lako cete me prepoznati, imacu Skywatcher 130/650, nadam se?! :)


Balgo tebi kad ne placas postarinu  ;)
Naravno mene ces lako prepoznati na Letenki posto cu te pitati da pogledam kroz tvoj teleskop ;D
Naime ja otprilke znam sta bih ali cu ipak radije da zdraknem kroz sto vise teleskopa mogu pre konacne odluke ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

abrasax

Dobio sam teleskop pre dva dana i jos ne mogu da dodjem sebi. Npr. ukrali su mi biciklo dan posle kupovine teleskopa i to me uopste ne dotice. Mada verujem da ce uskoro da me udari veoma jako.
Uz njega sam dobio tacno ono sto je naznaceno na sajtu, tj. dva okulara 10 i 25 mm. Ne razumem se bas najbojle ali ono sto sam procitao u uputstvu mi govori da nema potrebe za kolimacijom. Negde sam procitao da oni to fabricki rade i izgleda da je zaista tako.
Posto sam apsolutni pocetnik izasao sam ispred zgrade u centru Vrbasa i probao bar nesto da nadjem. Okruzen zgradama i svetlima reflektora (severno nebo potpuno zaklonjeno) nasao sam m57 i m13. m57 se sa 25 mm okularom nazire da je maglina.
Moram da naglasim da mi se oci nisu bile navikle na potpuni mrak jer ga nema. Sa prozora dnevne sobe sam, malo kasnije, izmedju zgrade i jedne jelke video Jupiter sa svoja 4 satelita. Vidi se kao svetao disk na kojem se nazire jedna linija. Za sada sam presrecan ali, koliko sam shvatio trebace mi bar Barlow socivo.

Toma B

Quote from: abrasax on July 15, 2007, 08:43:01 am
Za sada sam presrecan ali, koliko sam shvatio trebace mi bar Barlow socivo.

Prvo da ti cestitam na prvom teleskopu...
Za posmatranje planeta ce ti sigurno trebati Barlow a mozda i neki okular kraceg fokusa....mozda 6mm ili 7mm.

Srecno!!!

P.S.
Zao mi je zbog bicikla...
Vidimo se na Letenci...