• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

machholz - deseti komet

Started by marino, December 07, 2004, 11:03:38 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

marino

 deseti machholzov komet pocinje biti jakoo aktualan..upravo sam ga pogledao na kratko, evo mog opisa za hfa;
..evo ni ja nism izdrzao..7x50, jedna minuta akomodacije oka..(samo dok dojem
u tamu)
maglicast objekt..odmah se kuzi..izgleda poput m37 (5,6mag) ali je ipak
nesto slabijeg sjaja i difuzniji..
ucinilo mi se isprva da vidim "rep", ali kasnije to vise nisam primjetio..
vratio sam se u kucu za par minuta..

inace..vise o kometi u clanku ante perkovica;

http://astro.fdst.hr/Vijesti/04_12_04_komet_Machholz.php

m
Vidulini Observatory

Miranda


marino

 evo kako ga je usnimio nas prijatelj matej ( http://www.obsvega.com  )iz slovenije;

m
Vidulini Observatory

Maxscope

 Ja sam je hteo potraziti tokom noci u ponedeljak na utorak. Tokom te noci  sam se naime spremio snimiti i osmatrati okultaciju Jupitera Mesecom i znas sta se dogodilo....prva snezna oluja ove godine.
I kako kometu mogu potraziti i kasnije, propustenu oklultaciju ne mogu prezaliti...
Pozdrav.

Sich

 Evo ga kometa sjajnija od pete magnitude.
Da bi se posmatrala mora se naravno znati gde se nalazi: http://encke.jpl.nasa.gov/charts.html.

Pocetkom januara mozda bude  otisla i ispod 4-te magnitude. A sto je dobra stvar deklinacija jos se povecava ;)

Jos jedna njena fotka na http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/image/041...chholz_noao.jpg

Pa bice praznicno raspolozenje popravljeno i za jos jednu lepu kometu (naravno samo onima kojima je stalo :) )
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

vanillasky

  Ja sam posmatrao kroz teleskop ali nisam uspeo da je slikam jer sam jos amateur

clear Skies

marino

QUOTE (Maxscope @ 9. Dec. 2004., 04:29)
Ja sam je hteo potraziti tokom noci u ponedeljak na utorak. Tokom te noci  sam se naime spremio snimiti i osmatrati okultaciju Jupitera Mesecom i znas sta se dogodilo....prva snezna oluja ove godine.
I kako kometu mogu potraziti i kasnije, propustenu oklultaciju ne mogu prezaliti...
Pozdrav. [/quote]
ehej..kako kod nas nema ni s od snjega..jel mozue jedna slikica nekog pejzaza u snijegu na mail..nista veliko..cisto za fotograleriju mojih stranica..naravno stavim autora

;)

m
Vidulini Observatory

marino

 
Quote from: marino,22. Jan. 2005., 07:26
Quote from: Maxscope,9. Dec. 2004., 04:29
prva snezna oluja ove godine.

ehej..kako kod nas nema ni s od snjega..jel mozue jedna slikica nekog pejzaza u snijegu

e sada drustvo, apropo snijega (!?) pazite ovo;

post koji citiram napisao danas u 07:26

snimam klasicnu fotku sa moje terase u 07:55 sati
(jos koji dan i zavrsiti ce projekt "godina dana sa moje terase", u kojem sam svaki  dan sa istog mjesta slikao isti kadar..365puta..)
nesto kasnije..
u 09:14 sati prinudjen sam na ponovno snimanje..a ZASTO?!?

zato jer je pao - SNIJEG!

jeeep
:)
m
Vidulini Observatory

Sich

 Aa, ocemo i mi sneg, pa makar visok i samo do djona :)
Ovde ga nema i nema. Pricam o Novom Sadu. Mada na celom severu kod nema snega. Izem ti sever :) gde treba da ga ima nema ga, a na jugu ga ima. Jes da oni imaju planine, al... :)
Nego pre neki dan desilo se nesto veoma interesantno. Negde na periferiji grada pao sneg. Ono sto je interesantno sto drugde nije pala ni pahulja. Taj deo grada je Slana bara (tamo preko kanala za one kojima to nesto znaci) i taj deo uopste nije velik, nekoliko desetina ulica. Na radarima kazu nisu uocili nijedan snezni oblak (mada kakve radare imamo nije ni cudo). Jako retko se desava da nastane samo jedan mali snezni oblak i to ako dodje do toga njegov maksimum je sneg samo do djona. Medjutim u slanoj bari palo 4-5 cm snega.
Pazi situaciju, ustanes vidis napado sneg, krenes na posao udjes u bus, predjes most ono nigde ni mokro, a kamoli snega :)
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Sich

 Neg ova kometa, cini mi se da je to druga kometa po sjajnosti koju sam ja do sada posmatrao. Posle heljbop komete naravno cini mi se da nije bila nijedan sjajnija. Ali nije imala lako uocljiv rep. Ocekivao sam vise od nje
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

vanillasky

  U Zrenjaninu tkdj nema snega., ali vam mogu poslati sliku od prosle godine ispred kuce bas kao i marino. Moram se pohvaliti da sam nabavio filter za osmatranje sunca tako da cu postovati (i hope so) fotke, bez snega, vec sa flekama.

  clear Skies  

marino

QUOTE (vanillasky @ 23. Jan. 2005., 02:54)
mogu poslati sliku od prosle godine ispred kuce bas kao i marino.

nabavio filter za osmatranje [/quote]
nadam se da se nismo krivo razumijeli..ja sam u osam sati ujutro "trazio" da mi posalje sliku sa snijegom, jer da ga kod nas nema, vec u devet sati je snijeg kod nas pao..ono kao da ti se ostvare zelje..bio je to dobar period u zivotu, nekoliko sati prije nego je pao snijeg ..uslikali smo i vidjeli auroru borealis..sto da covjek vise pozeli..

a cekamo prve slike sa sunca ..

m
Vidulini Observatory

vanillasky

  Marino, evo ti fotka sa moje terase pa probaj da je proguras kao 366-tu. Danas pade sneg.

clear Skies