• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

17P/Holmes

Started by Bobo, October 24, 2007, 09:14:13 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sale11472

OK konačno sam je i ja "upecao". Vreme je naravno katastrofa nekakva izmaglica još i Mesec "sija ko tepsija"... ali to već i sami znate.
Inače sada sam siguran da sam je video još u petak ali to je bilo golim okom kroz malecku rupu u oblacima pa nisam smeo da tvrdim....
Baš se lepo vidi kao difuzna kuglica (da ne kažem mrlja) čak i golim okom se vidi da nije zvezda u pitanju....
Nadam se da ce za koji dan da bude vedro bar malo pošto će e onda još više približiti jednom od mojih omiljenih objekata Mel 20 (odnosno Cr 39 tj. ono što izgleda kao latinično slovo S pored alfe Preseja) iako mi i sada (jedva) staju u vidno polje....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Bobo

Detalje o obrad i rotational gradient filteru možete vidjeti na mojim stranicama http://www.astrobobo.net

sashastar

Steta sto joj fali jos samo mali repic.

Bobo

Repić se počeo razvijati, ali je vrlo taman i vidljiv tek sa jako dugačkim ekspozicijama.

sale11472

OK lepo  ;D
ali bilo bi lepo videti i neki wide snimak čisto da se uhvati nekih 5-6 stepeni ono na jednom kraju kometa na drugom alfa perseja i sl....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Stojanov

Kod mene je veceras bilo vedro tako da sam je po drugi put posmatrao i napravio desetak fotografija. Sama struktura komete je jako interesantna i neuobicajena a primetan je i kratki dvostruki rep.
Pomalo je cudno gledati Persej sa dodatom sjajnom "zvezdom". Izgleda sam usput zaradio i kijavicu ali ovo je stvarno nesto prelepo.

sashastar

November 05, 2007, 11:02:51 pm #21 Last Edit: November 06, 2007, 09:39:03 pm by sashastar
...

Stojanov

November 06, 2007, 02:55:10 am #22 Last Edit: November 06, 2007, 09:06:35 am by Stojanov
Ne postavlja se pitanje objavljivanja fotografija sa drugih sajtova na AM koje svako od nas moze posetiti i pogledati. Dovoljan je samo jedan klik i vec se mozemo diviti fenomenalnim slikama. Bas zbog toga, na sajtu naseg AM prvenstvo imaju fotografije amatera koji su ulozili daleko veci napor od pomenutog klika da bi ih uradili. Biti zainteresovan za astronomiju ne znaci da se treba eskapisticki odusevljavati Hablom i baviti razmenjivanjem linkova na Forumu. Povremeno treba uzeti dvogled ili  kakav takav fotoaparat i otici malo van grada. To zna da bude lepse od onoga sto se moze videti na monitoru.           

sale11472

Naročito što danas amateri mogu da naprave fotografije koje su profi kvaliteta ali mi se nekako estetski skoro uvek više svide. Mislim ne mogu baš da imaju na fotografiji detalje kao sa Hablovih fotki (mada sam na Netu našao neku fotografiju Marsa snimanu, ako se ne varam, Obsession-om od 25 inča koja ni po detaljima nije mnogo zaostajala za slicnim profesionalnim fotografijama iz Zemljine orbite) a šta npr nešto manji dobson može da uradi imate ovde http://home.houston.rr.com/gschaeffer/astropix/Comet17P.html pogledati slobodno i ostale snimke ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Stojanov

Ma krivo mi je, Sale, sto nasi amateri nisu u mogucnosti da imaju kvalitetne ( i skupe ) instrumente kojima bi mogli da postignu zavidne rezultate. A opet, gledajuci na raznoraznim sajtovima super slike amatera, uhvati ih samokritika da njihove fotografije i nisu bas nesto da bi ih objavili. E, tu je greska: ako neko sa svojim njutnom od 15cm izvuce maksimum koji se moze postici, ta fotografija je komparativna sa onom koju je neko dobio na polumetarskom dobsonu. Cinjenica je da se na prste mogu izbrojati clanovi Foruma koji su u AM-u objavili neki clanak ili fotografiju. Nemam nista protiv razmene misljenja o tamnoj materiji i crnim rupama na Forumu ali zar treba da se interesovanje za astronomiju svede pretezno na to?
Mozda ce neko primetiti da opet nesto kritikujem i filizofiram. Ni najmanje, jednostavno bih voleo da se vise bavimo  astronomijom. Valjda ne gresim, ili...?     

sale11472

E jest aj se bavi astronomijom kroz ove oblake  ;)

No šalu na stranu, na jednom ovakvom javnom forumu su i jedne i druge teme neizbežne. No problem je što mnogo više ljudi smatra da ima nešto da kaže o takvim neopipljivim stvarima (a i ruku na srce nema ničega boljeg od dobrog internet flame-a u kome svi mogu da učestvuju u gađanju pitama ;) ) Dok o samom bavljenju astronomijom naročito iz praktičnog ugla ne može baš svako da kaže nešto smisleno ako nije zagazio u te vode (eto npr moja tema o sopstvenim pokušajima praćakanja u ATM plićaku čeka da mi stigne plata pa da se konačno pokrene sa mrtve tačke ;D ). Teme koje su tebi "bliske srcu" mogu da pokreću i održavaju samo stari i iskusni članovi (kojima BTW sudeći po Letenki baš i ne nedostaje opreme, a još manje znanja, mada imam utisak da sa vremenom poprilično kubure) a uz to samo oni mogu a "edukuju" i informišu na pravi način nove članove koji se nadju ovde tako što negde na googletu kliknu na link o Tamnoj energiji na jeziku koji razumeju .....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Bobo

Ovaj..teško da će bilo koji dobson u astrofotografiji konkurirati astrofotografiji na bilo kakvoj ekvatorijalnoj montaži ;)

meni je žao što ljudi misle da je za astrofotografiju potrebno puno novaca..dobra barndoor montaža, stari aparat i malo digitalne obrade su dovoljni za vrlo kvalitetne fotografije-..

Stojanov

Bobo, koji ono Pentax refraktor imas? ;)
Istina je da vecina u pocetku juri za velikim precnicima. A onda shvate da jedan APO od 8cm cini cuda u astrofotografiji. I video astrofotografije sa Takom od samo 6cm precnika objektiva. Ostao bez reci. Verujem da svaki amater mora da prelezi neke decje bolesti da bi kasnije dosao do nonog pravog resenja.
Malo zazubice: kod mene je noc kristalno jasna i odoh na "teren" sa pogledom na Persej :)

sale11472

Bobo nije pravi primer tj ima 75 mm pa kupio 105 (ko zna možda će na kraju; ko onaj Austrijanac, da pazari i neki APO od 9 INČA ;D ) ali poenta nije da ti treba Obsession od 30+ inča mislim ako on može na ekvatorijalnu platformu može i manji........

A o barndooru neću dok ga (konačno) ne sklopim  ;D a i šta će mi uz ove oblakeeeeeeeee :'(
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Bobo

Sale je dobro rekao za moje instrumente, ali je zaboravio reći da mi je još uvijek najdraža piggyback astrofotografija, a za to ne treba nikakav APO i uz malo truda mogu se dobiti fantastični rezultati sa sasvim "običnom" opremom. Doduše, ja snimam na srednji format pa ni to nije baš obično, ali eto ;)