• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Preporuka

Started by vanillasky, February 10, 2005, 09:51:40 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

marino

 slazem se bobo, ALI
ako covjek hoce nesto kupiti za 200EUR, k tome je pocetnik, po meni je svakako bolje da kupi a75, da se igra i skuzi "tajne" astrofotografije, fotke ce dobiti biti ce dovoljna satisfakcija za ulozen novac, a imati ce aparat koji ce sluziti i za druge svrhe, s druge strane modificirani "philips" kosta 200-300EUR, sluzi iskljucivo za astrofotografiju i covjek mora imat rijeseno pracenje i scope, mora biti na "ti" sa softwareom i hardwareom, mora puno toga uciti, a rezutati dolaze postepeno, nije svakome lako premijestati kucni pc po "sobama i gorama"
ja bi savjetovao najprije a75, a tek onda web..
m
Vidulini Observatory

Bobo

QUOTE (marino @ 26. Feb. 2005., 19:42)
slazem se bobo, ALI
ako covjek hoce nesto kupiti za 200EUR, k tome je pocetnik, po meni je svakako bolje da kupi a75, da se igra i skuzi "tajne" astrofotografije, fotke ce dobiti biti ce dovoljna satisfakcija za ulozen novac, a imati ce aparat koji ce sluziti i za druge svrhe, s druge strane modificirani "philips" kosta 200-300EUR, sluzi iskljucivo za astrofotografiju i covjek mora imat rijeseno pracenje i scope, mora biti na "ti" sa softwareom i hardwareom, mora puno toga uciti, a rezutati dolaze postepeno, nije svakome lako premijestati kucni pc po "sobama i gorama"
ja bi savjetovao najprije a75, a tek onda web..
m [/quote]
"Tajne" astrofotografije se nece moci skuziti sa aparatom s kojim je jedino moguce dobiti postenu sliku Mjeseca. Tajne astrofotografije se mogu nauciti jedino ako se covjek malo potrudi. U tom smislu su upotrebljivi aparati obicni stari manualni SLR i ToUcam - oba se mogu nabaviti za manje od 200-300 EUR koliko dodje digitalni Canon (inace odlican aparat, da se razumijemo). Za ToUcam nije potrebno nikakvo pracenje ako se snimaju objekti Suncevog sustava, a to je najbolja kamera za te stvari. Tajne astrofotografije se sa malim digitalcem mogu nauciti u roku jedne noci - snimiti Mjesec kroz okular i napraviti ekspoziciju nekog zvijezdja sa maksimalnih 15-tak sekundi ekspozicije koliko taj aparat dozvoljava.

marino

QUOTE (Bobo @ 27. Feb. 2005., 07:36)
Quote from: marino,26. Feb. 2005., 19:42Tajne astrofotografije se sa malim digitalcem mogu nauciti u roku jedne noci - snimiti Mjesec kroz okular i napraviti ekspoziciju nekog zvijezdja sa maksimalnih 15-tak sekundi ekspozicije koliko taj aparat dozvoljava.

o tome i pricam, s time da cu dodati i kako ce sa a75 dobiti zgodne slicice jupitera i saturna, kao i sunca..
pored mjeseca i sazvijezdja, ciljanja iss-a iridiuma, hvatanja meterora za vrijeme perzeida ili geminida, covjek ce uci u astrofotografiju..
kasnije..sto ce raditi kasnije je njegov problem..ali imati ce u rukama stvarcicu upotrebljivu i po danu,
sa philipsom treba vjezbati, puno vjezbati (mi imamo philipsa ai ja nemam ni najmanju voku da se sa njime drndam) sto se lijepo vidi po fotkama koje radis upravo ti i ekipa, covjek prije toga treba ZNAT modificirat kameru, njoj je potrebna citava infrastruktura (racunalo) da bi radila, mozda covjek nema mogucnost drndati svaku vecer kilograme racunalne opreme po kuci stanu i sl, ako nema laptop sto ce u divljinu furati pc od doma?, mislim moze i to jednom, ali..

slazem se sa tobom bobo, al covjek mora znat sto ga ceka u jednom ili u drugom slucaju..

m
Vidulini Observatory