• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Idealan digitalac za astrofotografiju

Started by NShappy, February 14, 2005, 01:25:49 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

NShappy

 Canon je predstavio svoj model digitlnog SLR aparata 20D u verziji 20Da bez IR filtera na CCD čipu koji je time postao izuzetno pogodan za snimanja u astrofotografiji. Lepo od Canona. Cena standardnog 20D kod nas je od oko 1200 do 1500 eur. Ova druga verzija za sada ima samo u Japanu ali će preko neta sigurno moći da se kupi i u ostatku sveta. Ima ISO1600 sa malo šuma i mogućnost beskonačne ekspozicije. Pa još nova verzija može da snima i u IC području. Idealan za ove "naše" stvari.

http://www.dpreview.com/news/0502/05021405canoneos20da.asp

Šteta što smo sirotinja. Za amatere je nedostupan ali neka osrednja opservatorija i kod nas bi mogla lako da ga nabavi.

Ne znam zašto sam ovo napisao ali ne škodi. A ako ne škodi...

Maxscope

 
QUOTE (NShappy @ 14. Feb. 2005., 13:16)
Canon je predstavio svoj model digitlnog SLR aparata 20D u verziji 20Da bez IR filtera na CCD čipu koji je time postao izuzetno pogodan za snimanja u astrofotografiji.


Šteta što smo sirotinja. Za amatere je nedostupan ali neka osrednja opservatorija i kod nas bi mogla lako da ga nabavi.

[/quote]
Da li ima CCD cip ili CMOS?
A zasto bi bilo koji amater ili observatorija nabavila tu kameru za astrofotografiju?
Za taj novac mozes kupiti na primer SBIG ST7 ME ili neku slicnu astronomsku CCD kameru.
Taj Canon ma koliko da je dobar u sta ni malo ne sumnjam, ipak se ne moze meriti po pitanju astrofotografije ni sa jednom astronomskom CCD kamerom koja kosta otprilike isto.
To je bez sumnje dobra kamera i iako ima neke mogucnosti pogodne za astrofotografiju, nije dizajnirana i namenjena iskljucivo za astrofotografiju.
Kao prvo taj Canon nije hladjen kao svaka astronomska CCD kamera, sto je kljucno za astrofotografiju. Zato i ima suma pri dugackoj ekspoziciji.
Ne mogu da zamislim da bi pored astronomskih CCD kamera, iko potrosio slicnu sumu novca za digitalnu kameru a sa astrofotografijom na umu.    
     

vanillasky

  Kad si vec spomenuo hladjenje . Da li bi kuler ( rucno nabudzen ( normalno jer ga nema fabricki )) ugradjen na Philips ToU cam poboljsao fotke i da li si vec tako nesto probao da sklopis ?

 Thanks

clear Skies

Maxscope

 Nisam probao jer nemam tu kameru, ali koliko znam to se moze uraditi i verujem da bi poboljsalo snimke.
Bobo bi trebao znati da ti bolje odgovori na to pitanje, jer koliko se secam On ima i koristi tu Phillips kameru.
Ja nemam nikakvog interesa za te web-kamere:-)
Pozdrav.  

Bobo

QUOTE (Maxscope @ 16. Feb. 2005., 05:18)
Nisam probao jer nemam tu kameru, ali koliko znam to se moze uraditi i verujem da bi poboljsalo snimke.
Bobo bi trebao znati da ti bolje odgovori na to pitanje, jer koliko se secam On ima i koristi tu Phillips kameru.
Ja nemam nikakvog interesa za te web-kamere:-)
Pozdrav. [/quote]
Istina je, kuler pomaze smanjenju suma na ToUcamu! Svakako prpeorucam! Nisam sam radio modifikaciju, vec je to radio prijatelj iz drustva, pa oko tih prakticnih stvari zapravo ne mogu puno komentirati..

Bobo

QUOTE (Maxscope @ 15. Feb. 2005., 03:46)

Da li ima CCD cip ili CMOS?
A zasto bi bilo koji amater ili observatorija nabavila tu kameru za astrofotografiju?
Za taj novac mozes kupiti na primer SBIG ST7 ME ili neku slicnu astronomsku CCD kameru.
Taj Canon ma koliko da je dobar u sta ni malo ne sumnjam, ipak se ne moze meriti po pitanju astrofotografije ni sa jednom astronomskom CCD kamerom koja kosta otprilike isto. [/quote]
Canon 20Da se ne moze usporedjivati sa pravim astro-CCD kamerama. To je ipak "obicni" DSLR prilagodjen astrofotografiji na taj nacin da filter ispred CCDa (zapravo CMOS-a) propusta h-alpha dio spektra i time je pogodan za fotografiranje crvenih maglica (horsehead, north america, itd.). Nema hladjenje poput pravih astro-CCDa, i da sad en nabrajam dalje. Medjutim, akoc emo raditi usporedbe onda se treba usporedjivati sa astronomskim CCD kamerama slicne rezolucije. Sbigova CCD kamera rezolucije 2MP kosta 2 ili 3 tisuce dolara. "Prave" CCD-jke su bezobrazno skupe, rezolucije od, napamet govorim, 700x500 pixela dostizu cijenu od 1000 EUR, a da ne spominjem kolika je cijena za 6MP Sbig hladjene kamere..otprilike koliko MP toliko tisuca eura ili dolara. Canon 20Da se cini kao odlicna prilika, pa iako nije savrsen kao kamere Sbig i drugih proizvodjaca, snimanjem nekoliko fotografija i kombiniranjem se mogu dobiti fantasticni rezultati. A onda se takve fotografije mogu razviti na A4 format ili cak i veci!

Nazalost, taj canon se (za sad?) ipak nece moci nabaviti nigdje izvan Japana. Primaju narudzbe samo putem interneta i prodaju iskljucivo japancima, na taj nacin da se prihvate narudzbe, a tek onda ide u proizvodnju, sto znaci cekanje od cca 3 mjeseca.