• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Bresser Venus Telescope

Started by Nordic_478, February 20, 2005, 07:51:13 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.


pip

 izvini sto koristim tvoj topic,i ja imam slicno pitanje .
nabavio sam meade ds 2000 (reflector) za 200$ ,zanima me da li sam ga platio puno

hvala ,i izvini jos jednom.

Maxscope

 Ova pitanja si trebao postaviti pre nego sto si narucio teleskop, ovako kada ti  teleskop stigne sam ces uvideti da li si pogresio ili ne.
Ne znam sta znaci " 76mm. lens or mirrordiameter"?
Da li je ogledalo precnika 76mm. ili lece 76mm.?
Ne moze biti i jedno i drugo, pa se u stvari iz toga ne moze ni zakljuciti da li je tvoj teleskop refraktor ili reflektor?
Verujem da je u pitanju refraktor sa obzirom na fokalnu duzinu i precnik od 3".
To jeste u pravom smislu reci pocetnicki teleskop od koga ne mozes ocekivati previse. Mesec, planete i par veoma sjajnih objekata je sve sto ces biti u stanju osmatrati. Sa obzirom da si naveo magnifikaciju od x175 i x35 vidim da si dobijas dva okulara fokalne duzine od 20mm. i 9 mm. sto je otprilike standardno uz takav teleskop.
Moje licno misljenje je da si umesto ovog teleskopa trebao nabaviti bolji dvogled. Sa obzirom da si pocetnik bilo bi ti lakse da treniras i ucis uz dvogled, sa kojim ces otprilike videti iste objekte ali u boljem izdanju. Ne bi sa dvogledom video toliko kao sa tim teleskopom, ali bi objekti kao zvezdana jata kroz dvogled izgledala mnogo "bogatija" a jednom kada prevazidjes dvogled, i ako shvatis da ti astronomija odgovara i inetresuje te kao hobi,  mogao si preskociti ovaj mali teleskop od 76mm. i odmah preci na neki veci, recimo reflektor od 150mm. koji bi ti omogucio da se pozabavis proucavanjem detalja objekata sa kojima si vec familijaran kroz osmatranje dvogledom.
A dvogled bi ti koristio cak i da se odlucis baviti necim drugim a ne astronomijom.
Jer to je realna mogucnost. Ako pre nisi osmatrao kroz neciji teleskop, lako mozes biti razocaran onime sto (ne) budes video kroz taj mali teleskop.
Nisi napisao vise o teleskopu, kakva je montaza, da li teleskop ima trazioc, da li si jos dobio nesto od opreme uz njega pa je tesko reci da li si pogresio ili ne.
Ipak kada ti stigne teleskop napisi vise detalja i svoje utiske.
..................................................................................................
Sto se tice tvog pitanja pip, kao i u slucaju gornjeg telekopa, tesko je reci da li si ga puno platio. Pre svega ti nikada nisi naveo karakteristike tvog teleskopa. Meade DS 2000 se ne proizvodi vec duze vremena, a koliko znam pravio se u tri modela. Ja ne znam koji model imas, niti koji mu je precnik ogledala.
Meade sada pravi naslednike, odnosno redizajnirane modele DS 2000 koji nose druge oznake. U radnji teleskopa sam tokom vikenda video model od 114mm. ( i setio sam se tvog topika) koji se prodaje za oko $400 i kusur, ali sa "Go TO Autostar" kompjuterom.
Ako je tvoj DS istog precnika i ako je dobro ocuvan, onda mislim da ga nisi previse platio, pogotovu ako ima "Go To Autostar".
 
   
 

Bobo

QUOTE (Maxscope @ 22. Feb. 2005., 04:59)

Ne znam sta znaci " 76mm. lens or mirrordiameter"?
Da li je ogledalo precnika 76mm. ili lece 76mm.?
Ne moze biti i jedno i drugo, pa se u stvari iz toga ne moze ni zakljuciti da li je tvoj teleskop refraktor ili reflektor?
Verujem da je u pitanju refraktor sa obzirom na fokalnu duzinu i precnik od 3".
[/quote]
Ipak je reflektor..to je "klasicni" department store ekvivalent 60mm refraktoru. Jedino je lijepo vidjeti da ne reklamiraju povecanja od 600x. Tko zna, ako sa njim dodje neki normalni okular (kellner), mozda bude i upotrebljiv..

gucic

 Bresser Newtonian Venus 76/700?

To je moj prvi teleskop.

Sta da ti kazem o njemu... ima jako dobru optiku, iznenadjujuce ostru sliku ali su fokuser i trazilac (5x25) ne bas kvalitetni - ipak sasvim solidno sluze.
Sto se tice dizajna odusevljen sam, narocito farbom koja je dobro nanesena.
Vrlo je lak za kolimaciju jer na poklopcu postoji jos jedan dodatni otvor koji sluzi za kolimaciju i fokusera (ukoliko dodje do pomeranja) i trokrakog drzaca sekundara. Montaza je laka aluminijumska (Alt - Az ), jednostavna - to je teleskop koji mozes da nosis sugde ako zelis nesto da pogledas na brzinu. Sa dobrim nebom mozes da vidis skoro sve M objekte i dosta NGC-a...cuvaj ga od prasine i od udaraca i dobro ce te sluziti.
sto se tice maximalnog uvelicanja teleskopa - postoji jednostavna formula - precnik objektiva ili ogledala pomnozis sa 2.2 - za ovaj teleskop to je oko ~170x.
Mada posmatrao sam Saturn sa njim na oko 220x, van svim propisa o uvelicanjima, i bio je iznenadjujuce ostar sa sve Kasini razdelnicom i jednim pojasom...

platio sam ga '98 za DM199. Bio je na popustu u Nemackoj. Od tada sam kupio jos jedan Bresser 114mm/1000 i kao i sa ovim prvim, jako sam zadovoljan, a i svi koji su gledali kroz njega kazu da ima vanredno ostru sliku.

Mislim da uz teleskop ide erecting eyepiece (za gledanje objekata na zemlji jer obrce sliku u realno) i 25mm,12.5mm i 4mm. Dugo nisam koristio ove okulare ali mislim da su svi Hajgens modeli - najjednostavniji.