• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kolimacija

Started by abrasax, April 02, 2008, 01:02:02 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

abrasax

Moze li neko pojasniti detalja kolimacije? Ja sam pokusao nesto sa sekundarnim ogledalom ali nije bas bilo uspesno. Postoji li neka fora za lakse podesavanje?

mravic

Kada radis kolimaciju prvi put to ti izgleda nemoguce uraditi, ali kad to radis deseti put onda vidis da je to maciji kasalj.
Prvo podesis sekundarno ogledalo i to tako da kada gledas direktno kroz fokuser vidis dno cevi simetricno u odnosu na fokuser. Tj da obode cevi vidis podjednako. Problem je sto je u fokuseru prevelika rupa pa mozes malo da pogresis. Najlakse je u fokuser staviti kutijicu od 35mm filma a na kutijici probusiti malu rupicu od npr. 3mm. Onda ces biti siguran da gledas kroz sredinu fokusera. Kad to odradis (nastelujes sekundar) prelazis na stelovanje primara.
Na dnu teleskopa imas tri sarafa sa kojima to radis. Isto tako gledas kroz fokuser i odvrces ili zavrces sarafe dok se sekundarno ogledalo ne bude videlo tacno u sredini primara.
Dobro iskolimiran teleskop ce biti kada gledanjem kroz fokuser vidis sekundar, u sekundaru primar, u primaru sekundar a u sredini svoje oko.
Mozda sam malo zakomplikovao ali to je tako.

Pozz.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

mravic

Malo je lakse sa laserskim kolimatorom koji kosta oko 50-60e.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Koji mu je nuđen na Letenki od strane mog team mate-a ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

abrasax

Koji sam ja uljudno odbio. (Budala)
Namestao sam sekundarno bas onako kako si rekao i mislim da je sad bolje jer vidim skoro podjednako zidove fokusera. Sad jos samo primar za koji mi fali alat za ona tri srafa za zakljucavanje. Prokleti imbus/inbus.

Marcony

A koji se moze napraviti za male pare... Imas dosta uputstava po Internetu kako da napravis laserski kolimator.

I meni je prvi put bio bauk da kolimiram teleskop, ali vec drugi je islo dosta lakse.

Daphne

Ima i laksa varijanta - das Janku da ti kolimise  ;D
Tako sam ja uradila...

Marcony

Hehe, ali ne moze covek da bude tu cim ja zamislim :)

Neko je danas postavio zanimljiv sajt, pa nadjoh ovo na njemu...

http://www.andysshotglass.com/Collimating.html

Odlicno objasnjeno kroz audio/video materijal!

sale11472

Quote from: Marcony on April 02, 2008, 10:08:48 pm
A koji se moze napraviti za male pare...


Da ali je onda kolimirati kolimator bitch ;D
Ma ima na čuvenom sajtu www.scopemaking.net uputstvo i za jedno i za drugo i još pri tom na razumljivom jeziku  ;) ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Imam i ja razradjenu tehniku za pravljenje laserskog kolimatora i koji ne bi trebalo da kosta (u kucnoj izradi vise od 10e.

Zapravo sav novac koji treba dati se daje strugaru da napravi telo kolimatora i 100 dinara za laser. Problem je sto treba da nabavite laser sa dodatkom koji projektuje mrezu.
Ja sam za takav kolimator dao preko 100e.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Eto ja sam npr zainteresovan za to samo ne moraš da žuriš  ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk