• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Potrebna pomoc oko planisfere.

Started by Djorvoz, March 18, 2005, 12:54:39 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Djorvoz

 Dobio sam na poklon veoma lepu planisferu.
Jedini je problem sto je uputstvo na nemackom. Potrebna mi je pomoc oko shvatanja nacina koriscenja dela koji sluzi za pokazivanje planeta.
Ovde cu je opisati.
Planisfera se sastoji od tri sloja jedan koji ima ucrtan horizont, u sredini se nalazi neki deo koji je podeljen na stepene (+90 se nalazi na severnjaci) a izgleda kao providna traka i poslednji deo je podloga da ucrtanim zvezdama. Koncentricno, sa spoljnje ka unutrasnjoj strani, na osnovi se nalaze sledeci delovi:
Nazivi sazvezdja (koje se valjda u tom trenutku nalaze na preseku linije horizonta i neke linije koja nije ekliptika)
Podeoci u stepenima (od 0 do 360)
Podeoci u satima i minutima
Podeci od 0 do 30 koji se nekoliko puta ponavljaju
datumski podeoci

Na prvom sloju takodje imaju ucrtani podeoci u vremenu. tako znam jedino i da koristim ovaj instrumnet. Nije mi jasno cemu sluze dve podele vremena i kako ja da uz pomoc efermida pronadjem planetu.

evo i slika

Joza

 U uputstvu na nemackom ne pise nista posebno.

Inace planisfera se upotrebljava vrlo jednostavno,
Na untrasnjoj (pokretnoj) podeli (0 - 24) koja predstavlja sate nadjes podeok koji odgovara trenutnom vremenu (obrati paznju da letnje vreme koje ide sat vremena napred, koriguj ga na normalno vreme). Taj podeok poravnas sa podeokom na nepokretnom delu koji ima datume, sa odgovarajucim datumom.
Planisfera ce ti pokazati sta je u TOM TRENUTKU vidljivo na nebu.

Nazalost ne moze ti pokazati trenutni polozaj planeta.
Planete potrazi duz linije koja oznacava ekliptiku (krug na planisferi koji nije koncetrican).
Drugi metod je da iz nekih efemerida pronadjes kordinate planete koja te intersuje, na osnovu njih pronadjes poziciju na karti (koristis spoljnu podelu na nepokretnom delu - rekstacenzija, i podelu na samoj karti koja ide ka polu - deklinacija) i na osnovu toga nadjes planetu na nebu.

Takodje  mozes da odredis kada je neko telo vidljivo i u kom delu neba, eventualno dosta grubo vreme izlaska ili zalaska.

Pozdrav  Joza  

Djorvoz

 Već sam se snašao. Odštampao sam efemeride, stavio planisferu i njih na sto i mozgao.
U svakom slučaju hvala.