• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomoć oko kupovine dvogleda

Started by suvacarov, September 02, 2008, 12:22:07 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

suvacarov

September 02, 2008, 12:22:07 pm Last Edit: September 02, 2008, 02:35:21 pm by suvacarov
Švrljajući po Internetu naišao sam na dosta ponuda raznih proizvođača optike. Naravno, najveći izbor se nalazi na EBay-u. U ponudi su i jeftini i skupi, kvalitetni, manje kvalitetni i naravno nekvalitetni dvogledi. Onako kao laiku koji stidljivo (ali sigurno  ;D) zalazi u Astro vode prodavci obično zatrpavaju sa hrpom podataka (nešto kao bacanje prašine u oči) tako da kupac dobije utisak da je roba kvalitetna a sa druga strane ekstra jeftina.
Elem, postavlja se pitanje koji su to najbitniji parametri kod kupovine dvogleda. Na sajtu http://www.teleskop.rs/index.php?option=com_content&view=article&id=79&Itemid=78&lang=sr_YU nalaze se opisi dva rekao bih relativno dobra dvogleda koja mogu da zadovolje početničke potrebe za osmatranje noćnog neba. Međutim, kao totalnom početniku potrebno mi je pojašnjenje određenih parametara kako bih na kraj krajeva znao šta kupujem. U principu osnovni parametri su mi jasni, ali ne razumem šta predstavljaju parametri kao što su:
1) Polje blizine
2) Mogućnost pri slabijoj vidljivosti i
3) Geometrijska moć umanjenja rasipanja svetlosti

Koje su granične vrednosti tih parametara kako bi dvogled zadovoljio potrebe?

Generalno bih postavio pitanje i svim forumašima koji eventualno imaju ili su imali prilike da provire kroz navedene dvoglede, kakav im je utisak? Vredi li kupiti tako nešto ili sačekati i kupiti nešto malo kvalitetnije ?

sale11472

Ako hoćeš 10x50 jav i se Janku on jedan prodaje za 65 evrića a to je u prinsipu isti dvogled kao i ovaj albatros....
navedene karakteristiek zanemari tu su da bi popunile prostor ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Poppaea

Nigde na netu ne mogu da nadjem recenziju cak ni dokaz o postojanju, jel zna neko kakav je Bushmaster 24x50? :) postoji samo kao scope a to nikako nije dvogled... cini mi se da je pisalo i SP8, sta god to znacilo :D

sale11472

Mguće da u tom slučaju u pitanju neki durbin a ne dvogled.....
I dalje je best buy onaj koji prodaje Janko
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Poppaea

Nije moguce kad sam videla uzivo kutiju u kojoj je dvogled. Ali ne mogu u radnji da ga testiram u uslovima u kojima ce biti koriscen, zato mi treba recenzija.

sale11472

OK ako je tako i u pitanju je dvogled onda da vidim
24x50 bi značilo uvećanje od 24 puta --- zaobiđi može ali ti treba stabilna montaža.....
ako slučajno piše 8-24x50 ---- zum dvogled --- zaobiđi
ako slučajno ima crvenkste premaze na staklu ---- zaobiđi.....

Ako već kupuješ dvogled ja opet čvrsto preporučujem gore pomenuti primerak koji prodaje Janko Mravik (mravic) za te pare bolje nećeš naći sigurno...
Što se cena tiče ja sumnjam da može da se nađe pristojan dvogled za manje od 3000 din i taj će biti u najboljem slučaju korektan imaće lošije prizme i lošije premaze na objektivima (na ostalim elementima ne bih očekivao nikakve premaze ;) ) ali je upotrebljiv više od 12500 din ja ne bh dao ni pod razno za te pare može da se kupi PENTAX PCF WP2 10x50 ekstra kvalitetan dvogled bolje nije lako naći ni u mnogo višem cenovnom rangu....

Dakle ako se pre sabereš videćeš zašto toliko preporučujem pomenutu varijantu za cenu koja nije mnogo viša od najmanje za koju možeš da dobiješ upotrebljiv dvogled kupićeš DOBAR (optički jako dobar) dvogled koji će te dugo služiti ako iole budeš pazila na njega....

Što se oznaka na dvogledu tiče izbor je 7x50 ili 10x50 računam da se baviš fotografijom pa imaš relativno mirnu ruku mada ako ti je ovo teško onda 8x42 može da posluži  sve veće od toga zaboravi treba ti montaža (nije komplikovano za napraviti ali treba vući i nju i stativ) a dobar 10x50 dvogled je uvek potreban nekome ko se  zanima astronomijom....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Poppaea

Hm pa ako taj sto se nudi nije mnogo tezak uzecu ga :) Navikla sam na recimo 2kg uz fotoaparat ali pretpostavljam da gledanja radi mogu da drzim i 3 :D
Posto mi se cini da ovaj jeste 8-24, mislila sam da je to super jer onda kao mogu da gledam 8 dok nadjem pa s 24 da se skoncentrisem lol :D A i to sto ga bas nigde nema nesto govori... ni na samom sajtu Bushmastera nema. Kosta oko 4500 u Ziri pa reko da pitam. Makar nije delovao kao krshina za razliku od teleskopa koje nude tamo po knjizarama :D

sale11472

Kupuj i ne premišljaj se mnogo ;)
Pazi problem sa držanjem u ruci nije toliko u težini koliko u povećanju znači svako podrhtavaje ruku (a i sama znaš da se to ne može izbeći) ti se uvećava kako raste povećanje dvogleda.... 7x50 se drži bez problema 10x50 isto tako, naročito ako se na nešto nasloniš ili zavališ u stolicu :)  ja za nuždu mogu da podnošljivo držim i 12x50 ali radije ne bih ove veće mi ne bi ni n pamet padalo da koristim iz ruke (da da čitao sam Acheron iz ruke "posmatra" sa 25x100 al kad ga stavi na stabilan paralelogram videće zašto sam napisao "posmatra" ;) )
e a moj predlog je u temi posmatranja ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Poppaea

Ne znam kako se vrsi ekvivalencija izmedju milimetraze objektiva i toga kako se dvogledi obelezavaju ali znam skroz na sta mislis, na 300mm ne mogu da nadjem ni mesec :D Elem, uzecu ovaj dvogled kad ga vec svi hvale pa videcemo... :)

sale11472

Evo da odmah razjasnim dakle kada na dvogledu piše npr 10x50 to znači da dvogled ima povećanje od 10 puta a da mu je prečnik objektiva 50 mm, 15x70 15 puta povećanje prečnik objektiva 70mm, 20x80 20 puta povećanje, 80 mm prečnik objektiva, 25x100 25 puta povećanje, 100 mm prečnik objektiva ....
ovo su bili primeri najčešće korišćenih dvogleda u astronomske svrhe :)
Što se tiče milimetraže objektiva pa poto se prihvata da 50 mm tj normalac ima uvećanje 1 onda bi 300 mm objektiv imao uvećanje 6 puta  no postoje i druge razlike između dvogleda i objektiva ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Poppaea

Samo da javim da je onaj dvogled dosao u A+ stanju i odusevljavam se sve vreme :D hvala tebi sto si mi poslao oglas i vlasniku koji je bio tako dobar da ga proda! :D

sale11472

Nema na čemu :)
Sada naravno očekujemo first light izveštaj ;) (sa prvog posmatranja, ako nisi još pokupila terminologiju ;) )
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Nenad

September 11, 2008, 02:55:11 pm #12 Last Edit: September 11, 2008, 08:56:25 pm by Nenad
S obzirom na ne veliku razliku u ceni (15%) http://www.teleskop.rs/index.php?option=com_content&view=article&id=79&Itemid=78&lang=sr_YU ova dva dvogleda, ja bih radije uzeo 20x60. Ali zanima me kolika je zaista razlika kada je upotrebljivost u pitanju. Prečnik od 60mm omogućava posmatranje oko pola magnitude tamnijih objekata i to je OK, ali ne znam koliko je dobro/loše/upotrebljivo uvećanje 20x, zbog ugla i sl. Još neki modeli koji su mi zapali za oko su http://www.olympus.co.yu/consumer/1943_10x50_DPS_I.htm   (mada mi se čini da možda nije dobro rešenje za astronomiju) i nešto skuplji/bolji http://www.olympus.co.yu/consumer/1942_12x50_EXPS_I.htm, i ovaj malo veći http://www.teleskop.rs/index.php?option=com_content&view=article&id=80&Itemid=79&lang=sr_YU 15x70

sale11472

Hmm aj da i tebi dam moje mišljenje ;)
Dakle kada su dvogledi u pitanju ja bih lično zaobišao 20x60 varijantu i odmah išao na 20x80, dvogled sa tolikim povećanjem u svakom slučaju moraš da montiraš na stativ (najbolje na paralelogram kakav je Janko opisao u Astronomiji ) takod a je verovatno bolje odmah ići na pravu stvar tj na znatno veći objektiv... IMHO 20x80 je prava stvar meni se inače više sviđa od 25x100 zbog nešto šireg vidnog polja a ja volim kada oko posmatranog objekta ima malo prostora....
Što se konkretnih predloga tiče ja bih lično Olimpuse zaobišao u širokom luku 10x50 DPS I  je loš dvogled i tačka npr. kada sam ja biroao dvogled upoređivao sam ga sa mojim i bio je dosta lošiji a ovaj moj kinez je bio preko 2 hiljade jeftiniji...
12x50 EXPS I je znatno bolja varijanta ali je sa druge strane preskup... naime za iste pare(u stvari koji dinar manje) u Beogradu možeš da kupiš Pentax 10x50  PFC WP II  koji je mnogo bolji i optički i u svakom drugom pogledu da ne pominjem Pentax XCF 10x50 koji je nešto preko 7000 din a optički je bolji od Olympusa 12x50 EXPS I ....

Dakle u krajnjoj liniji najbolji izbor za početak neki dobar 10x50 najbolje videti sa Jankom za TS 10x50 LE zbog odličnog odnosa cena/kvalitet ili u Subotici  10x50 koji je u principu isti dvogled mada je nešto skuplji.....
Dako insistiraš na nećem većem ja bih lično najpre pazario 15x70 ili ako već insistiraš na nećem većem 20x80 prvi ima nešto amnje uvećanje i manje obljektive dakle neki tamniji objekti se malo teže vide ali je vidno polje široko 20x80 je već poprilično velik i sasvim dovoljan za ceo Meisjeov katalog (može i 15x70 ali malo teže) a i 15x70 može na nešto jednostavniji paralelogram....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Nenad

Našao sam neki stari ruski БПЦ 7x50, koji možda i nije najbolje rešenje, ali mislim da nema razloga da kupujem 10x50. Naravno da bih hteo 25x100, ali to će izgleda morati da pričeka ($, €, £, ¥...), tako da sam odlučio da uzmem 20x80 (verovatno ovaj http://www.teleskop.rs/index.php?option=com_content&view=article&id=80&Itemid=79&lang=sr_YU) i da napravim parelelogram. Jedino što mi se ne sviđa su cene. Na astroshop.de sličan dvogled košta 130€, a na amazonu sam video Celestron SkyMaster 25X100 za 270$ ?!