• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomoć oko kupovine dvogleda

Started by suvacarov, September 02, 2008, 12:22:07 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

spadej

Ja imam BPC 8x30, kupio sam ga jos kao srednjoskolac, zbog Halejeve komete. Iako sam kasnije nabavljao razne vece i skuplje dvoglede (i teleskope, poslednja investicija je Celestron Astromaster 130/650 sa kompletom okulara) moram priznati da najcesce i najradije koristim upravo stari, dobri, BPC.
Mali je, lagan, slika vise nego dobra. Moze da stane u svaki ranac, cak i dzep. Ne treba montaza, sto je najvaznije. I vise sam video sa njim nego sa pomenutim teleskopom. 

sale11472

Nemaš razloga da kupuješ 10x50 ako imaš 7x50 uostalom ako je taj rus onakav kakvog sam ja poodavno koristio dalje nemoj ni da tražiš ;) jedina mana ... ne znam kako ćeš ga montirati na paralelogram ali na 7x povećanju to i nije kritično (bar ne dok ne poželiš da posmatraš blizu zenita ;) )
Što se cena tiče one su takve kakve su i tu se ne može mnogo uraditi, ako imaš nekoga da ti donese od preko idi na tu varijantu naročito ako imaš nekoga da ti donese iz Amerike.....

Uostalom sad kada imaš dvogled baci se na posmatranje pa ćeš ubrzo znati šta ti dalje treba ... mada ja da imam dvogled pre bih gledao put teleskopa nego put većeg dvogleda ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Nenad

Neću 7x50 na parelelogram, mada moram da priznam da nemam mirne ruke :) Hoću 25x100 jer je fenomenalno pomatrati korz takav dvogled, ali pošto je sad to nemoguće planirao sam 20x80, koji bih prodao možda i sledeće godine. Inače ne rekoste mi šta mislite o onom BTC 20x80 na teleskop.rs

mravic

Nije to los dvogled, ja hocu sebi da nabavim takav jedan u mesec dana, ali po mnogo manjoj ceni...http://www.teleskop-service.de/Fernglas/Fernglas/fernglas.htm
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Nenad

Kako po manjoj ceni? I ja bih radije naručio takav dvogled iz Nemačke, ali me zanima koliko bi me izašlo na kraju kada se dodaju carina, porez i poštarina na cenu od 129 €, plus provera naših carinika.

sale11472

Quote from: Nenad on September 14, 2008, 12:42:29 am
  plus provera naših carinika.


Eh ovo i mene živo zanima inače bih se odavno zaleteo za neko naručivanje i iz Evrope i od preko bare (jooooj što mi je SurplusShed daleko :( )
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Cena narucivanja iz inostranstva je poprilicno velika, tj. pojedu te troskovi postarine, a carini ne podleže nista ako je manje od 100e.
Ako uvozite teleskop koji je preko 100e. tada na granici placate ukupno oko 30% troskove carine i PDV. Preskupo.

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Je si li siguran za 100 evra?? Znam da je bilo tako davno u vreme kada sam i ja ponešto naručivao sa Amazona ali mislim da su to sada promenili na 20evra ... Mada mene toliko ne brinu carina i porez (šta ću kad moram da budem legalista ;) ) koliko me brinu carinici i to da me ne rnu još za trokove špedicije što naši vajni predstavnici UPS, DHL i sličnih umeju da rade pa ti za CD naplate tročkove špedicije kao za šleper...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

To ne znam, moyda ako narucujes postom. Ali ako nosis licno, onda sam siguran da je 100e.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Hmm nema mi druge nego kad mi koji dinar pretekne da se zaltim i naručim nešto ...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Nenad

Opet moram da vas pitam šta mislite o BTC 20x80 :)

mravic

Pa ne bi trebalo da je los, ali niko nije gledao kroz njega tako da ti niko ne može nista reći. TS je provereno dobar, tj. odličan.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Ja sam malo bacio pogled kroz njega na Letenki onako po danu ali to se ne računa..
Po logici stvari trebalo bi da je u pitanju isti dvogled kao i TS verzija (jeftinija TS verzija skuplji ima triplet objektive a ovaj mi je ipak delovao previše lagan za takvo nešto moguće i da grešim), proizveden u istoj fabrici u Kunmingu u Kini itd itd  Moj prvi utisak je da je to isti dvogled u principu sve važne stvari su tu BaK4 prizme premazi na svim površinama itd itd 
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

suvacarov

Koja je preporuka iz klase 10x50 dvogleda. Da li je bolje uzeti TS 10x50 LE ili Pentax XCF 10x50.

sale11472

Uffff teško pitanje....
bez obzira što sam ja jako sklon Pentax-u sve zavisi od nabavne cene Janko TS prodaje za 65 evra dok je Pentax kod nas nešto ispod 90 evra  Nisam siguran koliko je optički bolji ali verujem da je mehanički sigurno kvalitetniji mada i je i TS adekvatan... Naravno ovo je sve na osnovu jako ograničenog iskustva sa Pentaxom kroz koji sam pogledao i korišćenjem mog dvogleda koji je mehanički isti kao TS samo je optički slabiji....
Doduše bez nekog ozbiljnog testiranja i jednog i drugog pod zvezdama jedina preporuka je da se za svoje pare samo ti možeš odlučiti ;)
Nije baš neka pomoć.
Ono što bih ja uradio da imam višak para kupio bih Pentaxa, ako planiraš da uzmeš još nešto mislim da će te TS zadovoljiti u svakom pogledu a razliku u ceni sačuvaj za neku drugu kupovinu (ono za te pare možeš da kupiš red-dot za teleskop koji praviš) sa druge strane ja skupljam pare za Pentax PCF WP II ... eh dao mi Bobo da bacim pogled kroz njegov na Letenki i ... ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D