• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomoć oko kupovine dvogleda

Started by suvacarov, September 02, 2008, 12:22:07 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Advokat

Na vise mesta na ovom forumu sam video jako nepovoljne kritike na racun Optisan teleskopa, pa me interesuje da li isto vazi i za dvoglede. Naime, pronasao sam dvogled "Optisan" Pioneer, 12x50, vidni ugao 5,5 stepeni. Ima zeleni premaz sto ako sam dobro razumeo uputstvo dato na forumu, znaci da je zaista u pitanju multi-coating. Cena je vise nego pristojna - malo preko 3.6oo din.  ostale karakteristike nisam mogao da saznam jer je u pitanju jedna od onih famoznih gigantskih prodavnica tehnike u kojoj se znanje prodavaca o proizvodima svodi na sposobnost da razlikuju televizor od foto-aparata.
Obzirom da bih vestom diplomatskom akcijom mogao da izdejstvujem da dobijem ovaj dvogled  od zene kao rodjendanski poklon, moje pitanje je, da li kao potpuni pocetnik mogu ikakvu korist da imam od njega, odnosno, receno u duhu Zvonka MIhajlovskog, da li je optisan otpisan?

sale11472

Uffff Optisan ....
Pa znaš kako ako baš nikako ali nikako ne bi mogao da skupiš više para onda da razmiliš o tome...
E sad kad razmisliš onda razmisli da li bi mogao da se ispružiš i za nešto bolje.....
Naravno ako ti je to krajnja gornja granica budžeta koji si voljan da odvojiš za dvogled..... onda vidi ovako Moje i samo moje mišljenje je da je Optisan malko bolji od npr Konusa ili sličnih jeftinih krševa (poput ovog mog).... sa druge strane nikako ne bih preporučio 12 puta povećanje na dvogledu koji nameravaš da koristiš iz ruke... neki 10x50 bi bio bolji izbor pa makar i optisan...
SVe u svemu moguće da bi sa takvim dvogledom bio i zadovoljan .... naravno dok ne pogledaš kroz neki dobar dvogled....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Imam proverenog i odlicnog TS-a 10/50 za 5500dinara. Nagovori zenu da da 3500 a ti dodaj ostatak pa kupi pravu stvar, sto se neces pokajati.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

r2d2

Ako je isti kao moj LE 10/50 koji sam kupio preko Janka Mravica s moje strane topla preporuka. Nisam imao  neka iskustva sa dvogledima pre toga (osim sa kineskim) i zaista sam zadovoljan, ujedno to mi je bilo najsigurnije bez rizika da  za svoje novce dobijem trazeno.

Advokat

O.K. Ovo mi zaista zvuci primamljivo. Da li se taj dvogled nalazi u ponudi i narucuje preko "Teleskop Centra" ili na drugi nacin (i koji)?
Inace, nije da mi je cena apsolutno presudan faktor, vec sam samo razmisljao da je bolje da spremam novac za nesto ozbiljnije kada dodje vreme za teleskop, jer mi je dvogled ipak delovao kao "uvodna" oprema. Mada, citajuci brojne komentare o posmatranju dvogledom, pomisljam da to i ne mora da bude kratkotrajna faza.

sale11472

Pa način je kontaktiraš Janka (mravic) i da se sa njim dogovoriš oko detalja ;)

Što se dvogleda tiče ja se ne bih složio da je to uvodna oprema... pre će biti obavezna pomoćna oprema koja je jako korisna i uz teleskop..
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

r2d2

November 05, 2008, 08:35:30 am #36 Last Edit: November 05, 2008, 09:07:21 am by r2d2
 Za pocetno upoznavanje sa nebom je bolji dvogled.  U ruci ocas posla pretrazi celo nebo. I ja sam hteo u pocetku da kupim teleskop (neki jeftiniji) i tek sa dvogledom sam zakljucio da je dobro sto idem postupno. Mozes naci neke moje komentare na forumu posle kupovine istog.
Pozdrav.