• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomoć - teleskop STAR 1000114

Started by Darkwizard, September 13, 2008, 10:08:30 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Darkwizard

September 13, 2008, 10:08:30 am Last Edit: September 29, 2008, 06:15:45 pm by mmilan
Pozdravljam sve prisutne!
   
    Kada sam bio dete bio mi je san da se bavim astronomijom,taj san nije nestao,jos uvek je tu...
   
   Drago mi je da sam pronasao ovakav forum i cast mi ukljuciti se medju poznavaoce astronomije,ja sam totalni laik za to i imam par pitanja na koja bih voleo da dobijem barem neki priblizan odgovor,naravno ako je to moguce...

   E ovako,pre par dana na poklon sam dobio teleskop Optisan 1000114 njegove specifikacije su:


    #  Optisan teleskop STAR 1000114
    # Teleskop sa sočivima
    # Žižna daljina 1000 mm
    # Promer objektiva 114 mm
    # Okulari 1.25", PL25mm, PL6.5mm
    # Žižna daljina - 1000 - okular PL25 - uvećavanje 154 X
    # Žižna daljina - 1000 - okular PL6.5 - uvećavanje 40 X
    # Uvećavanje: 40x - 307x
    # 2x Barlow sočiva
    # Zum 6x30
    # Aluminijumski azimut stativ
    # Za astronomska i panoramska dnevna i noćna posmatranja

Treba mi vas komentar na to...da li valja cemu,koliko sam ja gledao kroz njega ok mi se cini,posmatrao sam Mesec bio je kao na dlanu..kristalno cista slika..barem za mene koji sam pocetnik u tome,mada kada sam posmatrao jupiter i njegove satelite slika mi je bila mutnija i kao da planeta ima sa jedne strane svetlosni rep ili tako nesto,da li tu moze nesto da se popravi ili podesi.Drugo interesuje me da li neko moze da mi kaze gde mogu da kupim filtere i koje da kupim posto nemam ni jedan,isto to pitanje imam i za okulare da li su mi potrebni bolji...

P.S. Ne zelim da moj san nestane  :'(

Hvala unapred!

sale11472

Pa dobro nam došao na Forum.
A sada da odmah krenem grubo sa kritikama pa da to raščistimo napočetku ;)
Dakle ovo je tema vezana za ATM tj pravljenje opreme pa si verovatno trebao da otvoriš novu temu no nema videćemo sa moderatorima da ovo izdvoji na novo mesto gde će biti uočljivija i drugim početnicima ;)

E sad što se teleskopa tiče, šta da ti kažem ..... da si pročitao po forumu teme o Optisan teleskopima video bi da je preporuka iste zaobilaziti u širokom luku pošto su u najmanju ruku sumnjivog kvaliteta tj ne valjaju ni desetinu onoga što im navode kao cenu, kraće rečeno astronomski dreš skoro pa najgore vrste (čuso sam da ima i gorih).....

OK dosta je bilo sa grubostima pa da probam da budem malo konstruktivan ;) Čitajući karatkeristike imam utisak da si ili pogrešno prepisao iste ili su pogrešno navedene od strane proizvođača..... Dakle taj Star 1000114 nije teleskop sa sočivima već njutn reflektor sa ogledalima (gledaš sa strane na gornjem delu cevke) koji ima sferno ogledalo kratkog fokusa koje samo po sebi daje katastrofalnu sliku pa se u fokuser ugrađuju sočiva u vidu tzv Jones-Bird korektora kako bi se slika koliko toliko upristojila teleskop je karakterističan što mu je kao žižna daljina navedena vrednost koja je odprilike duplo veća od dužine cevi.... Jeste da je takav teleskop obično nekvalitetan ali bože moj valjaju ga i poznati proizvođači kao Celestron, Meade, Orion i drugi.... ono što ozbiljni preporučuju za ovakve teleskope je da su pogodni za uvećanja do 100 puta......
Šta sad  ovo što sam se raspisao tebi koristi?
Pa jednostavno teleskop si dobio (a poklonu se u zube ne gleda) imaš ga i mnogo bolja varijanta je koristiti ga za osnovno uoznavanje sa teleskopima i nebom nego ga zvrljačiti na otpad kako bi ti neko ekstremniji predložio ;) Samo naravno treba voditi računa o mogućnostima i nemogućnostima takvog teleskopa.....
Dakle konkretno za okular PL 6.5 za sada zaboravi i koristi onaj  PL 25 koji sa žižnom daljinom od 25 mm daje povećanje od 40x a u kombinaciji sa Barlowom 80x i to ti je sasvim dovoljno za početak mada nisam siguran kakvog je kvaliteta taj barlow koji si dobio uz teleskop ako je OK super ako ne .... pa to ti je onda prva stvar na listi za kupovinu uz neki kvalitetan okular od 15-20 mm na dodatnoj opremi nemoj štedeti pošto ćeš je koristiti i uz sledaći(e) teleskop koji ćeš nabaviti kasnije kada ovaj prerasteš....filtere ne moj kupovati ne trebaju ti pare koje bi dao za njih uloži da kupiš kvalitetnije/skuplje okular i barlow....
Ono što si ti nazvao zum 6x30 je najverovatnije tražioc 6x30 koji je na takvom teleskopu verovatno marginalne upotrebljivosti pa razmišljaj o zameni za njega .... moja preporuka je neki red-dot nije skup a jako lak za snalaženje i korišćenje....
Što se objekata koje ima smisla posmatrati sa ovakvim teleskopom pa prvi si već naveo Mesec, onda Jupiter ali na manjem povećanju (priznaj koristio si 6.5 mm kada si video "rep" koji je verovatno posledica kome i/ili sferne aberacije primarnog ogledala) na 80 puta će se već videti ekvatorijalni pojasevi, ostale planete, probaj i sa sjajnijim objektima dubokog neba trebalo bi da se vidi ceo Mesije katalog koji i onako ima smisla gledati na malom povećanju itd itd itd...

Dakle zaključak. Imaš teleskop koji nije baš sjajan ali moguće ga je upotrebiti za posmatranje (evo npr. TomaB ima takav samo Orion na EQ montaži) pa ga onda upotrebljavaj. Koristi najviše okular od 25 mm (PL 25) koji ti daje malo uvećanje i gledaj kad god nađeš vremena. nemoj se ograničavati na navedene objekte ili objekte koji se preporučuju za takav teleskop gledaj sve (Mesije katalog je dobar za početak) iskustvo koje tako stekneš koristiće ti kada taj teleskop zameniš nečim boljim....
Što se snalaženja na nebu tiče e pa potrudi se sam, pročeprkaj malo po ovom forumu imaš  gomilu linkova na besplatne stvari koje možeš da skineš sa interneta i sasvim su dovoljne za početak.... a imaš i informacije gde da se obratiš za dodatnu opremu koja ti treba
I naravno postuj ovde izveštaj sa svakog posmatranja ma kako ono tebi delovalo nebitno i možda bilo razočaravvajuće ... em ovom forumu fali takvih tema em ćeš sigurno dobiti korisnih saveta od iskusnijih ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Eh da. I ja se slazem sa svime sto je Sale naveo. Pogotovo da je teleskop sa ogledalima a ne sa socivom.
Trebalo bi proveriti kolimaciju na tom teleskopu jer rep bi mogao da bude i od dekolimiranog teleskopa. Drugim recima. Proveri, teleskop. Skini okular i pogledaj kroz fokuser tj. kroz rupu gde stavl;jas okular. Dali ti je sve centricno tj. dali je malo ogledalo tacno na sredini velikog i dali u sredini vidis svoje oko. Javi sta si dobio i odakle si da bi ti mogliu posavetovati.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Darkwizard

Ovako,prvo da se punooooo zahvalim za sve sto ste ucinili za mene,puno pohvala za vase znanje i razumevanje oko pocetnika...

Pogledacu sta ste mi preporucili da pogledam i proverim kada se vratim u Bg...
Ja sam inace iz Novog Sada ali ternutno radim u Beogradu tako da najvise vremena provodim  u BG...Imam jos jedno pitanje da li postoji mogucnost da se to"prepakuje" ili nesto uradi povodom toga da dobijem barem neki malo bolji kvalitet posto kazete da je bez veze teleskop,malo sam se razocarao ali...ipak je to poklon ne bih ga bacio sigurno...inace sto se tice karti neba koristim program koji mi deluje ok zove se "Stellarium".Sto se tice pogleda na mesec deluje jako cisto slika sa Barlowom isto kao i bez njega...znaci kristalno je jasna posmatrao sam i sa Pl25mm i sa PL6,5mm Ujedno sam koristio u isto vreme i Barlow i slika mi je bila skroz ok mada cu ja jos jednom da proverim kada se vratim u utorak u Bg (naravno ako bude vedro).Imam jos jedno pitanje gde postoji prodavnica za prodaju Okulara i Barlowa 1,5" ili gde da nadje da kupim sta mi je potrebno u Beogradu...naziv radnje ili adresu ili neki kontakt telefon,bilo sta...
Hvala jos jednom za sve..i izvinjavam se na glupim pitanjima ali kao sto sam i rekao ja sam pocetnik ali bas bas pocetnik...

  HVALA VAM!

mravic

Ma nemoj ti da se izvinjavas vec samo postavljaj pitanja a mi smo tu da odgovaramo.
Nema prodavnice u BG gde se moze kupiti spomenuta roba, ali ima jedna u Subotici, a ima i drugih nacina da dodjes do pomenutog. Nije mi samo jasno sta si napisao 1.5" , verovatno si mislio 1.5x. ovo prvo bi bilo inca a ovo drugo 1.5 puta povecanje.
Nemoj da budes razocaran jer ja da sam dobio takav teleskop kao pocetnik ja bih skakao od srece, jer ja nisam dobio nikakav. Prvi teleskop sam sam sebi napravio.
Taj tvoj ne može da se nabudži, onako kako ti mislis, ali ako je ogledalo koliko toliko dobro, sa malo boljim okularima ces postici mnogo bolju sliku. Velika povecanja zaboravi...ali opet nemoj da se razočaraš jer retko kad se koriste veća povećanja od 100 puta.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Hmm pa obzirom da taj teleskop verovatno ima 1.25 inčni fokuser možda je to ono što je hteo da napiše ;)
Nego stvarno što bi odmah da budžiš teleskop??? Prvo ti lepo osmatraj sa njime sve što možeš videti (a toga ima mnogo) sledeći saveta pa kad skupiš iskustva lako ćaš skupiti i sredstva da ga zameniš....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Darkwizard

Sorry ljudi mislio sam na 1,25" okulare i barlow(Fokuser)....A recite mi kako da proverim da li je ogledalo ok ili ne?Kao sto sam naveo ranije dok sam posmatrao mesec bila mi je kristalno jasna slika i sa PL25mm i sa Pl 6,5mm i sa  koriscenjem barlowa 2x,medjutim kada sam posmatrao jupiter,on kao da je imao neki svetlosni rep tj kao da je malo zamucen mada se ok vidi kao i njegova cetiri meseca,posmatrao sam sa oba okulara...Recite mi sto se tice programa ili nekih nebeskih karti sta je preporucljivo za mene kao pocetnika,naveo sam gore koristim STELLARIUM ne znam koliko je dobar...i jos jedno da li postoji mogucnost da vidim sa ovim teleskopom izmaglice tj one M-ove koje sam gledao na tom programu...

P.S. Naravno da se necu razocarati jer je pocelo sve vise i vise da me vuce posmatranje i promatranje nocnog neba,postao sam zavisnik,jedini je problem sto nemam mnogo vremena za to,nekih 1-2 sata dnevno (po ceo dan jedva cekam da dodjem u stan samo da iznesem teleskop) a opet dok sam u BG tih 1-2 sata posmatram sa terase i jako mi smeta nocna rasveta i svetlost zgrada posto sam jako nisko na II-gom spratu :( a ne mogu da odem van grada posto sam ogranicen sa vremenom)tek posle nove godine mogu da ocekujem malo vise slobodnog vremena kada se vratim kuci u Ns gde mogu iz dvorista da vidim sve lepo jer je dosta mracno u mojoj okolini.

Hvala jos jednom na savetima i odgovorima!

mravic

Naravno da možes posmatrati magline ali sa sto manjim povecanjem jer su one prilicno velike ali slabog sjaja pa sto manje povecanja stavis imaces sliku svetliju.
Ogledalo možes da proveris jedino posmatranjem kroz teleskop, a to sto si ti video cistu sliku na mesecu to ne znaci mnogo jer je on jako svetao i tesko možes primetiti greske u optici.
Uperi ga o neku jako sjajnu zvezdu i pokusaj da dobijes tačkicu. Ako nemas repove onda je sve OK.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Darkwizard

Pogledacu sutra kada odem u Bg....Hvala za sve...

Darkwizard

I evo dosao sam u prosli utorak u Beograd,od tada iz dana u dan je oblacno,ne mogu da iznesem napolje teleskop,tj.mogu ali necu videti nista,nadam se da ce uskoro vreme biti bolje i da cu moci da vidim nesto,i da podesim ako uspem teleskop,pozdravljam vas i javljam se cim se razvedri i cim uperim teleskop u zvezdano nebo     Pozdrav

Darkwizard

Caos ljudi.Opet ja,sinoc je bilo tu i tamo vedro,posmatrao sam Jupiter i Galileove satelite,e ovako problem postoji,ne znam kakav,ali kada gledam nemam jasnu sliku tj. Vidim planetu kao da ima svetlosni rep,ne znam do cega je,da li postoji resenje za to?da li su u pitanju losi okulari,ili sta vec.Imam jos jedno pitanje,hteo bih da kupim malo kvalitetnije okulare,1,25" gde moze da se kupi to ili ako ima neko neka mi se javi,zelim da vidim da li ce to resiti moj problem,ja sam u Bg.Neka mi se ovde javi neko ko moze tj.ako moze da mi pomogne,pa cu ostaviti br.telefona.  Hvala unapred

sale11472

Hmm da počnem od okulara (to je lakše ;) ) dakle izbor ti je sledeći :
Prodavnica u Subotici
Naručivanje od Janka Mravika - mravic na forumu
i da ti neko donese iz inostranstva..
Pa ti sad odaberi šta ti odgovara....

Što se tiče "svetlosnog repa" kod Jupitera bez da se pogleda u tleskopu teško da iko može tačno da kaže ali ne bi bilo loše da pogledaš i neku svetlu zvezdu na najvećem povećanju koje imaš pa da vidiš kako se slika menja kada je unutar fokusa a kako van fokusa pa da preneseš "utiske" (ako te ne mrzi progooglaj termin startesting namerno napisano kao jedna reč a ima o tome i podeblja i komplikovana knjiga ili pogledaj za početak ovde  ;) )
Naravno korisno bi bilo znati da li se to dešava samo kada gledaš Jupiter, samo sa jednim okularom ili sa svima itd itd itd što više detalja to bolje a narvano proveri i kolimaciju teleskopa o tome imaš ovde a na toj strani imaš i brdo korisnih informacija pa je prostudiraj ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Darkwizard

Hvala Sale pogledacu,sto se tice "svetlosnog repa"mislim da je ista i za ostale zvezde,kada stavim okular od 4mm,imam isto to,e sad ja sam bas,bas pocetnik,Sto se tice kolimacije bojim se da nesto ne pokvarim pa sta sam onda uradio,ali pokusacu pa sta bude,javljam se cim prodje ovo sugavo vreme,hvala na pomoci

sale11472

Čekaj, polako prvo utvrdi u čemu je problem pa tek onda vidi šta ti je raditi, ne moraš se odmah hvatati kolimacijkih šrafova...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Darkwizard

Sale najveci je problem sto sam ja pocetnik i stvarno se ne razumem u teleskope niti u optiku teleskopa,voleo bih kada bih imao nekoga ko je iskusan u tome pa da mi to pogleda i kaze sta je u pitanju da li los kvalitet okulara,ogledala ili je samo u pitanju kolimacija,googlao sam i to radim vec poslednjih par dana,medjutim bezuspesno posto se jos uvek uhodavam u sve to,ne zelim da odustanem od toga posto mi je posmatranje nocnog neba san koji vucem jos od detinjstva.problem je isto i sto nemam mnogo slobodnog vremena tek nekih par sati uvece a i ovo odvratno vreme.Hvala jos jednom