• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

teleskop Skywatcher 150/1200

Started by amerr, December 29, 2008, 01:23:02 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

amerr

Dobio sam teleskop za rodjendan.I svidelo mi se ali sve planete su premale.
Da li je to do okulara ili do teleskopa

sale11472

Planete nisu male (OK Merkur baš i nije velik ali ;) ) samo u teleskopu izgledaju male pošto su daleko...
U principu detalje na planetama ćeš videti kada nakupiš malo iskustva ali velike kao na slikama nikada neće biti ni u jednom telskopu kroz koji ćeš posmatrati...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Taj teleskop sto imas je bas namenjen za planete tako da bi trebao da vidis poprilicno dobro, mada kao sto su ti rekli u prethodnim postovima, nikada neces videti kao na slikama.
Povecanje ti je lako izracunati. Podelis duzinu fokusa 1200 sa brojem koji pise na okularu. Npr. 1200/10 je povecanje 120 puta. Ako imas barlow od 2x koji stavis izmedju okulara i fokusera onda imas duplo tj. 240 puta. Mada ne bi trebao da ides u vece povecanje od 200-250 puta jer se na ovom povecanju vidi optimalno.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

amerr

Hvala a koji bi okular mogao kupiti

sale11472

Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D


sale11472

Eh pa u tom slučaju ja bih se ponajpre odlučio za dobar barlow npr GSO 2.5x kakv sam ja kupio (znam posatjem dosadan al stvarno je odlična spravica a nije preterano skup)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

amerr

gde si kupio
mozda i ja uzmem tu odlicnu spravicu ;)

sale11472

Ja sam ga kupio ovde a ti možeš da ga kupiš od istih ljudi koji u Subotici drže jedinu pravu prodavnicu teleskopa u ovoj zemlji ja ti inače preporučujem upravo taj model jeste malo skuplji ali je dobar...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

amerr

nema veze koliko god da kosta samo da valja


Ljubo

APO Barlow 2X najbolje odgovara tvojim okularima i pružiće ti najveću slobodu u radu. U krajnjem slučaju možeš se odlučiti i za APO 2,5x barlow.

sale11472

Da 2x je standarno preporučivana verzija barlowa mada ja bih se ipak u ovom slučaju opredelio za 2.5 x varijantu, ne samo što je u pitanju znatno bolja i kvalitetnija spravica (ni najmanje ne žalim što sam poslušao Lajoša i dao 1150 din više nego za 2x varijantu) već i što mislim da na ovakvom teleskopu ipak treba ići na malo jača povećanja
dakle trenutna situacija teleskop i okulari daju povećanja od 48 puta (25 mm) i 80x (15 mm)
uz barlow 2x dobijaju se još uvećana od 96x i 160 x
Uz barlow 2.5 x  dobijaju se uvećanja od 120x i 200 x

E kako f8 teleskop najviše služi za posmatranje manjih i svetlijih objekata (planete i Mesec su prva meta koja pada na pamet mada ja ne bih ti preskočio i neke vrste DSO-a, posebno globularna jata, i naročito dvojne  zvezde) mislim da mu jača povećanja bolje pristaju
Ono što bi meni palo na pamet za korišćenje ovakve sprave je 48x za traženje objekata i eventualno posmatanje nekih većih i svetlijih maglina (manje više sve iz Mesijeovog kataloga) uz  80 x i 120x puta povečanje kao najčešće korištena za posmatranje planeta globularaca i Meseca i povećanje od 200 x za noći kada je odličan seeing i naravno za Mesec .....
naravno to je samo moje mišljenje i niko ne mora da se složi sa njime .... no bilo bi lepo i da neko iskusniji ubaci malo šire obrazloženje šta bi on pazario korisno je to i drugima koji ovo čitaju..
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Ljubo

Dakle, ako će Amer posmatrati više planete, i ako ima odlične okulare i vrhunski seeing(!), onda neka uzme APO barlow 2,5x. Ali ako će pored planeta posmatrati i druge objekte, zato se uvijek prvo preporučuje 2x Barlow (manje je osjetljiv na turbulencije u atmosferi). No, razlika i nije toliko osjetna, pa ni Saletov izbor nije loš, pogotovu ako on ima dobra iskustva u radu s njime (uzgred, Sale da li si ga probao na nekom većem uredjaju?)

Barlow-a ima raznih, a najslabije što treba pazariti je APO barlow (dakle, sa 3 sočiva, od kojih je bar jedno ED staklo).
Ako se baš želi vrhunski kvalitet, onda preporučujem Powermate ili neki sličan sa 4 i više sočiva (ima i Meade odlične takve varijante). Isprobao sam obje marke, i pokazali su se bolji od Meade 2x APO barlow-a.

Da zaključim, prije odredjivanja povećanja barlow-a, treba povesti računa o vrsti i broju stakala u njemu!

sale11472

Eh pa od onoga što kod nas može da se nađe ovo što pominjem mu je najdostupnije .... sa druge strane Powermate i slične stvari preporučivati je isto kao kada bismo preporučivali Panoptic, Nagler ili Ethos okulare, jesu odlični, jesu kvalitetni, užasno su skupi ali na f8 teleskopu .... mislim da i neke ne toliko skupe varijante mogu da odrade posao sasvim zadovoljavajuće....
Sa druge strane treba voditi računa i šta je trenutno kod nas dostupno dakle 2x barlov dublet za 2600 din ili 2.5x triplet Apo barlow za 3750 din mislim da je odluka relativno jednostavna sa druge strane Powermate počinju sa cenama od 200-tinjak evra pa naviše.....ono Powermate 2.5x je sigurno bolji od ovog mog GSO-a ali je i jedno 5-6 puta skuplji....

Inače najveće uvećanje na kome sam ga mogao probati je 150x i radi sasvim fino no ako bude prilike probaću ga i na nečem jačem...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

amerr

danas cu da pitam lajosa kolko su a mozda uzmem oba :)