• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

teleskop Skywatcher 150/1200

Started by amerr, December 29, 2008, 01:23:02 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ljubo

Ako posmatraš planete pitaj Lajoša i za kolor filtere (ako ih već nisi dobavio), odlični su za tu namjenu.

amerr

Hvala vam danas sam bas pitao Lajoša za okulare i motor za teleskop .Okular APO barlow 2.5x uzimam a za motor videcemo u ponedeljak
:D

amerr

Nemam filtere a mozda i njih uzmem


sale11472

Ma filteri ti nisu preko potrebni baš sada ..... ima vremena posmataj malo bez njih pa kad video detalje o kojima neki pričaju eee onda je vreme za filtere da izvučeš još toga .... za početak ti neisu prko potrebni sem možda za Mesec ....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Ljubo

Pa filteri i jesu da bi se izvukli detalji, POSEBNO za planete!
I F/5 je bolji za Deep-Sky od F/8 kao sto pise Janko.
Sale, ja sam to sve probao, a i imam od opreme. Mislim da ne mozes suditi na osnovu tog malog refraktora i dvogleda s kojim se potpisujes, i nije lijepo da na osnovu samo tvog iskustva nekome preporucujes šta je bolje. Pusti Amera da prikupi što više informacija.
Black Diamond je izgleda i neki od prethodnih SW Newtona, jer upravo taj model (150mm; F/5) nalazi se u vlasništvu Gimnazije u Bačkom Petrovcu, a ja imam sliku teleskopa (ljubaznošću prof. Jaroslava Grnje).
I Amere, ne brini ako si već uzeo F/8. I u njemu ćeš vidjeti puno toga - počni s Mjesecom i planetama, a bogami u njemu će ti izgledati lijepo i svi Mesijeovi objekti. E sad, za nešto više ionako ti treba veći otvor. Ali i ovaj teleskop će ti pružiti puno ugodnih trenutaka u posmatranju, to je više nego sigurno. Samo odaberi tamno mjesto za posmatranje kada budeš gledao Deep-Sky objekte...

amerr

Hvala vam puno ali sta je to f/5 ili f/8 ???

Ljubo

Prije svega, trebaš se odlučiti za šta ćeš najviše koristiti teleskop:
1) za planete i Mjesec;
2) za posmatranje deep-sky objekata i kometa;
3) za panoramsko posmatranje;
4) za astrofotografiju
??
Mogu i kombinacije ovih tema, ali moraš odrediti prioritete, i u zavisnosti od toga i raspoloživog novca izabrati nešto.
Zatim, treba voditi računa da ako uzimaš nešto veće, da to isto možeš i pogodno iznositi vani u izabrano mjesto za posmatranje (tj. transport, ako si nemaš već opservatoriju :).

F/ je svjetlosna moć teleskopa. A koju ćeš odabrati, zavisi od toga šta si odlučio da te najviše zanima s početka ovog posta: 1-2-3 ili 4 (ili u kombinaciji)?

amerr


Ljubo

Hmm,

Ne postoji univerzalni instrument za 1 i 2. To bi ti u suštini bio Schmidt-Cassegrain, ako  možeš tolerisati neznatnu komu na rubovima vidnog polja (što uistinu nije strašno kada su samo posmatranja u pitanju).
Ali ne sjećam se da ga imaju u Subotici :(
Ako je to prvi instrument koji uzimaš, onda trebaš biti obazriv. U tom smislu, ide nekoliko napomena:
- Ne očekuj spektakularne rezultate u početku; prvo dobro prouči objekte koje ćeš posmatrati, kao i njihovu lokaciju na nebu;
- Ako uzimaš veći instrument, a nemaš mnogo iskustva u traženju objekata, zgodno će ti poslužiti ekvatorijalna montaža sa praćenjem (može i Go-To);
- Deep-sky objekte i komete moraš posmatrati iz što tamnijeg mjesta, sa što manje osvjetljenim nebom;
- Voditi računa da se teleskop može lako iznositi - Najbolji je onaj teleskop koji se najviše koristi (a ne onaj koji skuplja prašinu).

Ukoliko pak nemaš iskustva s ovim spravama i posmatranja njima, preporučujem ti da uzmeš HEQ-5 SkyScan montažu.

sale11472

Quote from: Ljubo on January 03, 2009, 09:22:55 pm
Mislim da ne mozes suditi na osnovu tog malog refraktora i dvogleda s kojim se potpisujes, i nije lijepo da na osnovu samo tvog iskustva nekome preporucujes šta je bolje.


Ha, samo sam čekao argument tipa "šta se ti tu trpaš sa svojim reflektorčićem i šugavim dvogledom, pusti ozbiljne ljude sa ozbiljnom Opremom da prenose informacije."  ::)
OK ja ne krijem da ima šugavu opremu (sem sasvim solidnog barlowa i red dota) ali bože moj to je ono što imam i sa čime mogu da posmatram ili bih možda trebao to da batalim i bacim se na prelistavanje kataloga Celestron-a, Meade-a, TelVue-a, Pentax-a, Obsession-a i sličnih sa planiranjem (da ne kažam maštarenjem) šta bih voleo da ima od njihovih proizvoda ???
Kakvo god da je moje iskustvo (i ja bih voleo da je mnogo veće i raznovrsnije) u jednu stvar sam sasvim siguran. Posmatračko iskustvo pa makar i sa običnim dvogledom je korisnije od bilo kog komada opreme!

Quote from: Ljubo on January 03, 2009, 11:28:13 pm
Ukoliko pak nemaš iskustva s ovim spravama i posmatranja njima, preporučujem ti da uzmeš HEQ-5 SkyScan montažu.


Evo ovde npr preporučuješ nekome ko je tek počeo, tj još nema nikakvog iskustva da izvadi nekih stotinjak hiljada samo za montažu... znači neko ko hoće da se bavi astronomijom trebalo bi da izvadi pored toga i još jedno 1500 evra za optičku cev i još jedno hiljadu evra za par okulara, filtere, (koma korektor pošto je kupio "brz" teleskop) itd itd
I onda se čudimo što se niko ne interesuje za astronomiju .... Skup je to sport.

Sa druge strane amerr ima teleskop i to dobar teleskop koji, iako demode konstrukcije tj f-broja za koji se horski (ja bih pre rekao papagajski) ponavlja da je dobar za planete i Mesec (kao da se ništa drugo njime ne može posmatrati)... a zaboravlja se da kokretno taj i takav teleskop mnogo manje problema pravi okularima, koma na f/8 njutnu je .... ma kakva crna koma pa na f/8 i ogledalo može da se ostavi da bude sferno.. , dakle takav teleskop sa prečnikom od 150 mm ne samo da će pružito odličan pogled na planete nego i na gomilu objekata dubokog i to bez obzira što je f/8.... na stranu što sam poprilično siguran da ako se ne ode na neko tamno mesto, a da se ne lažemo većina nas ne ide svakodnevno na neka stvarno tamna mesta, posmatranje sa 150/1200 će biti bolje nego sa 150/750...

U krajnoj liniji svako odlučuje šta će da radi sa svojim parama
Može da dokupi relativno povoljan barlow i npr red dot za 5-6 hiljada dinara i da provede godinu dana posmatrajući sa tom opremom pa kako skupi iskustvo da kupuje šta mu od dodatne opreme treba i pri tome uživa...
A naravno može i da svoj teleskop ostavi da skuplja prašinu (dok čeka da se neko javi na oglas za prodaju) ada izvadi 5-6 stotina hiljada dinara za novu opremu pa da je isproba i onda zaključi kako bi mu trebalo još par stotina hiljdada za još opreme itd itd itd
Svako bira što god želi...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Ljubo

"..na stranu što sam poprilično siguran da ako se ne ode na neko tamno mesto, a da se ne lažemo većina nas ne ide svakodnevno na neka stvarno tamna mesta, posmatranje sa 150/1200 će biti bolje nego sa 150/750..."

Ovo jednostavno ne odgovara istini kada su magline u pitanju... Za dvojne zvijezde i jata da, ali za ostale deep-sky objekte - galaksije i magline svakako ne. Sasvim sam siguran da je, na primjer,  M42 daleko ljepsi objekat u 150/750 u poredjenju sa 150/1200. Volio bih da mi ovo neko ospori (naravno radi se o istom tipu teleskopa - Newton u ovom slučaju, no svejedno)

Prema onome kako postavlja pitanja, čini mi se da Amer nema iskustva sa "ozbiljnijim" spravama, a tu mu HEQ-5 može samo pomoći, a ne odmoći. Ako nista drugo - eto mu nešto o čemu treba razmišljati u budućnosti.

Pa nećemo sad valjda svi da gledamo kroz dvogled i mali reflektor?

"Posmatračko iskustvo pa makar i sa običnim dvogledom je korisnije od bilo kog komada opreme!" - Ovo je nešto što se stiče, a ne kupuje se. A šta kada se odgleda sve s dvogledom? Zar tu treba stati? Možda će neki tu i stati, ali ko nije vidio M13, Prsten maglinu, Jupiterovu Crvenu Pjegu,  kroz teleskop, teško da ima "veliko posmatračko iskustvo".

sale11472

Quote from: Ljubo on January 04, 2009, 02:10:10 am
"..na stranu što sam poprilično siguran da ako se ne ode na neko tamno mesto, a da se ne lažemo većina nas ne ide svakodnevno na neka stvarno tamna mesta, posmatranje sa 150/1200 će biti bolje nego sa 150/750..."

Ovo jednostavno ne odgovara istini kada su magline u pitanju... Za dvojne zvijezde i jata da, ali za ostale deep-sky objekte - galaksije i magline svakako ne. Sasvim sam siguran da je, na primjer,  M42 daleko ljepsi objekat u 150/750 u poredjenju sa 150/1200. Volio bih da mi ovo neko ospori (naravno radi se o istom tipu teleskopa - Newton u ovom slučaju, no svejedno)


Da pažljivo čitaš šta je napisano primetio bi da sam naglasio da se radi o posmatranju sa mesta koje nije baš idealno za posmatranje gde će nebo biti poprililično svetlo a tu će i te kako pomoći veća žižna daljina...

Nešto nisam siguran da će nekome ko npr ne ume da poravna i postavi EQ3 montažu ili ne ume da pronađe par zvezda za poravnanje GOTO-a odjednom postati jasno kako to da uradi na HEQ-5 ... nekome ko već ima teleskop i to sasvim solidan (za razliku od onih koji se upecaju na Optisan "teleskope") mnogo je korisnije davati savete kako da svoju opremu iskoristi za posmatranje i sticanje posmatračkog iskustva nego sad nabrajati šta bi od opreme moglo da se kupi za brdo para .... a ko zna kada savlada u potpunosti ono što od opreme ima sada i pronađe i uživa u svim objektima koje može da vidi svojim teleskopom, za godinu dve možda amerr shvati da mu je HEQ 5 slaba i mala montažica i da mu treba minimum CGE ili nešto još jače da bi na to smestio svoj 150 mm apo refratkor za astrofotografiju a da ga za neobavezno posmatranje zadovoljava neki dobson od 400 mm sa par Ethosa i Naglera....mislim ako me neko pita za gume za Golfa sigurno neću da mu dajem savet "Idi kupi Mercedesa" ....
No ja sma rekao šta sam imao pa se sa tobom svakako neću više rapravljati pošto je to uzaludno bolje da se bacim na razmišljanje šta bih mogao da vidim mojim refraktorčićem ili dvogledom...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

amerr

hvala vam pa evo nekih fotki mog teleskopa


sale11472

Quote from: amerr on January 04, 2009, 05:39:21 pm
hvala vam pa evo nekih fotki mog teleskopa


Sad ću da zvučim kao Janko ;) 
Ja ne vidim slike ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

amerr

polako neznam kako da ih nabacim na sajt