• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Fotke Vasih teleskopa,opreme...

Started by amerr, January 07, 2009, 11:17:40 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cola

Sve zavisi sta ga interesuje ako hoce kasnije da se bavi astrofotografijom onda eq ak ce ga zadovoljiti samo vizualno posmatranje onda dobson,Ja se tu negde lomim ali posle Letenke cu valjda i ja odluciti i imati nesto,razlika je samo 3100din to je mozda neki okular ili...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Ljubo

January 09, 2009, 03:40:36 am #31 Last Edit: January 09, 2009, 12:15:34 pm by Ljubo
Da, taj je trazioc - tako ti je to kad se bavim fotografijom vise nego posmatranjem.

E sad, sto se tice Dobsona, on je standardno preporucljiva oprema za one koji:

- imaju malo prostora za posmatranje;
- dobro poznaju nebo i objekte posmatranja;
- lako se snalaze u okretanju Dob-a i nalazenju objekata i zadrzavanju istih u vidnom polju(jako bitno!);
- dovoljno su iskusni i posmatraju vec unaprijed odredjene objekte.

Ukoliko se, pak radi o prvom vecem teleskopu, i posmatrac nije rukovao njima, onda su prednosti Njutna na EQ montazi sljedeci:

- kada se savlada upravljanje EQ montazom (Sky-Watcher ima solidno stampano uputstvo uz montazu) onda se lakse okrece teleskop i objekat nalazi u vidnom polju;
- lakse se zadrzava objekat posmatranja jednostavnim pomjeranjem rucice (jako bitno!)
- lakse se transportuje i zauzima manje prostora;
- EQ montazu moze koristiti i za druge teleskope (uz odgovarajuce prstenove);
- moze da upgrade-je montazu motorima i tako olaksa posmatranja (ili se upusti i u vode astrofotografije - na osnovnom nivou s EQ3)

E sad, sta ce Predrag odluciti, zavisi od njegovog iskustva i aspiracija, ali mislim da ce ako ovo dobro procita, moci lakse donijeti odluku sta mu je bolje. A ona je tada samo njegova.

Predrag

Verovatno ce to biti Njutn na EQ montazi, jer trenutno zelim da posmatram. A kasnije cu definitivno nabaviti opremu za fotografisanje. Vec imam neko preciznuje vidjenje o tome sta zelim da kupim i sta mogu da kupim. Puno mi pomazete.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

amerr

Predraže ja cu doneti moj teleskop na Letenku pa cu dati svakom ko hoce da virne kroz njega pa ako ti se svidi mozes da ga uzmes kod Lajoša Kiša a ako ti se svidi Dobson  mozes uzeti i njega .Ali svaki teleskop je lep tako da ce mu izbor teži ;D ;D ;D ;D ;D ;D

cola

Jel bi mogao da u skorijoj buducnosti  napises neke utiske s posmatranja kakav je teleskop, mozntaza??
Cola je poceo ozbiljno da razmislja o kupovini istog :)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

amerr

Prvi pogled je bio bajan jer sam odmah video Saturn,ali je bio mutan zato sto sam gledao iz Centra Novog Pazara tamo zivim .Sve zvezde su ok.Nisam video Meisserove objekte ali moram otici na moje imanje i virnuti neke planete i potraziti magline galaksije i Meisserove objekte

mravic

U Novom Pazaru imas dva astronoma koji su prilicno aktivni i imaju lepu opremu.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Ljubo

Hmmm,

Saturn ti ne bi trebao biti mutan - najvjerovatnije imas problema s kolimacijom Njutna!
U vezi s tim problemom, obrati se tim iskusnim posmatracima u Novom Pazaru koje Janko pominje.

amerr

Hvala poznajem te ljude ,a Saturn je trenutno odlican, ali pre mozda je bio mutan ,sada je zuper i nije mutan

amerr

Ako budes isao na Maraton mozes me naci da virnes malo kroz moj teleskop i zaboravio sam da kazem da je Mesec bio prelep





Ljubo

Ukoliko primijetis da ti je Saturn (ili Mjesecevi krateri, na primjer) mutan kada posmatras kroz oba okulara koja imas, onda je potrebno uraditi kolimaciju Njutna. Kako se to radi, pise ti u uputstvu koje si dobio uz teleskop.
S vremena na vrijeme, moraces raditi kolimaciju, posebno ako cesto transportujes teleskop.

cola

Za M objekte  ti nije uvek potrebno skroz tamno nebo,M45 vidis i golim okom iz grada za M31 ce ti biti potreban neki dvogled(narvno slika ce biti bleda s obzirov na svetlosno zagadjenje)M13 se savrseno vidi iz grada,ja sam uhvatio M57 iz АДРБ-a(samo je mnogo taman i bled) ima toga jos...
evo jedan clanak koji govori o tome http://www.skyandtelescope.com/observing/objects/projects/3074841.html
Izmeri granicnu magnitudu teleskopa iz svog grada i ukucaj u neki program,pa da vidis sta sve moze da se vidi!!!
A na maraton dolazim.
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

cola

Quote from: Ljubo on January 09, 2009, 03:19:14 pm
Ukoliko primijetis da ti je Saturn (ili Mjesecevi krateri, na primjer) mutan kada posmatras kroz oba okulara koja imas, onda je potrebno uraditi kolimaciju Njutna. Kako se to radi, pise ti u uputstvu koje si dobio uz teleskop.
S vremena na vrijeme, moraces raditi kolimaciju, posebno ako cesto transportujes teleskop.

a da se nije jednostavno kondenzovao??
Kad se kondenzuje sve ti mutno zamrljeno...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Ljubo

Moguce je, mada je to rjedje na Njutnu (ogledalo je duboko unutra), a ako se desi kondenzacija, onda se lako i prepoznaje.

Ali, vazna preporuka u ovom pravcu je da se teleskop prije (ali i poslije, zbog cuvanja refleksionog premaza!) posmatranja drzi u prostoriji priblizne temperature onoj vanjskoj, gdje ce se vrsiti posmatranje!

cola

pa ovo i jeste Njutn,zbog toga sam to i rekao..

SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com