• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mesec

Started by mravic, January 09, 2009, 10:35:49 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sinisa

Quote from: Sky-Watcher on November 15, 2019, 06:22:14 pmSiniša,

znao sam da mesec ima boju, ali ovo tvoje je fan-tas-tič-no  :o . Beli rub mi ne čak i ne smeta. Nadam se da ću ga i ja jednom tako uslikati.

Naprasno odlučih da doprinesem temi mojim skromnim pokušajem. Ovo je u stvari moj prvi astro foto (u koloru!). Malo sam ga spržio u vejvletima ali po mom mišljenju barem, nije loše za prvi (i za sada poslednji) pokušaj.
Baš lepa oštra,i platon lepo ukadriran :D
Što se tiče boje,to je ustvari stack snimka od dva minuta u AutoStakkertu. Bitno je da  pre konverzije u PIPPu isključiš konvert u monochrome.Posle stack uzmes u PhotoShop i blago izvlacis boje :) Ima tone lakih tutorijala na YT,i nije toliko teško. E to što sam se ja zeznuo sa oštrenjem,to je drugo  ;D
150/750 EQ3

Sky-Watcher

Tako nekako sam i radio, ali mi na pamet nije palo da u fotošopu "blago izvlačim boje". Svaka čast.

A Platon je kadriran slučajno. Počelo je kao test i završilo na ovom forumu.

Sinisa

Opet ga raspalih po sharpenu,ali bar nema toliko izrazenih artefakta na rubovima  :)
Single frame,mrsko mi bilo stackovati  ::)
150/750 EQ3

Predrag

Napokon prilika da probam Lugerov poklonjen T2 adapter:

Mesec by Predrag Agatonović, on Flickr
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Luger

Opa...pasuje na tvom Nikonu! Super!!!  :)

Predrag

Quote from: Luger on January 03, 2020, 05:55:39 pmOpa...pasuje na tvom Nikonu! Super!!!  :)


Da, odgovara. Hvala još jednom. :)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Predrag

Mesec u zemljinoj senci.

Upoređivanjem dve fotografije snimljene u 18:32 i 20:10 pad sjaja Meseca je bio jasno vidljiv.

Parametri za obe fotografije su na fotoaparatu bili ISO 100 i Exp 1/100s da bi se lakše uporedilo, a jedino , mali crop nije ispao dobar.
Fotoaparat je namontiran na teleskop dobson 250/1200 u fokusu. Tokom maksimuma i golim okom je pad sjaja bio vidljiv, a mora na Mesecu su se jasnije i oštrije videla zbog boljeg kontrasta.

Mesec u zemljinoj senci by Predrag Agatonović, on Flickr
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Danijel

I ja sam snimao. Napravio sam dvije fotke, jedna je s naglašenim koloritom Mjesečeve površine, a druga je klasična, sa "zemljanim" bojama. Volim Mjesecu dodati malo zemaljske boje jer je inače siv i dosadan. :)



ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Danijel

Lijepe su ti slikice Predraže. Ja sam skoro odustao. Ono, gledam, snimam i ništa ne vidim. Već me i za noge počelo zebst. Pa si mislim isplati li se uopće s time natezati kad je pojava toliko slabo vidljiva... I rekoh, ajde, snimit ću još samo maksimum, pa ak se ni onda ništa ne bude vidjelo, nek ide kvragu i pomrčina. I eto, ipak se malo vidi. Još pogledam gore, kao da se malo vidjelo, al' nisam bio baš siguran jer su se nekavi tanani oblačci baš tada muvali oko Mjeseca. Čekao sam da se pomaknu i onda ipalio salvu ekspozicija pa zatim otišao u kuću, na toplo. Nije mi se više dalo smrzavati da bih gledao u... ništa. ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Predrag

U vreme maksimuma se jasno videlo da je sjaj manji i mene je oduševilo to što su se mora videla tako dobro golim okom.

Nadam se da ćemo videti tu fotku obojenog Meseca? :)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Predrag

Da, oba snimka su super.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Čestitke svima koji su snimali. Ja pogledah u nebo oko maksimuma i... ništa. Mesec isti k'o Mesec. Biće da je bilo do viljamovke.

Danijel

Ma nije, viljamkovka te samo grijala za noge. ;D

Vidim po netu neki slažu i mozaike pomrčine. Ja, koliko se god trudio, nisam ništa uočio do maksimuma pa sam zbog toga odlučio ne snimati nastavak jer mi bilo bedasto snimati... ništa. :o
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Predrag

Ipak mi se čini da niste pažljivo gledali. Verovatno vas je astrofotografija "iskvarila" :)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan