• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomoćna oprema za početnike (a i one koji to nisu) ....

Started by sale11472, January 11, 2009, 04:33:51 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sale11472

Često sam ljudima kao preporuku davao iste linkove a i novim početnicima nije baš uvek jednostavno da pretragom nađu baš ono što im se preporučuje, došao sam na ideju da  u jednoj temi (mmilana sam zamolio da je postavi kao sticky) navedemo sve ono što može ljudima da pomogne da se snađu sa noćnim nebom.

Dakle bilo da su u pitanju atlasi, vodiči za posmatranje, vodiči za opremu i slično linkove ka takvim stvarima stavljajte u ovu temu da sve to imamo na jednom mestu (komentari su naravno dobro došli).... jedni uslov je da sve što postavljate mora da bude slobodno dostupno odnosno besplatno bilo kakav oblik piraterije ili postavljanja linkova ka kopijama komercijalnih proizvoda nije dozvoljen i zamoliću moderatore i administratore da takve poruke odmah brišu!

Dakle da počnemo  ;)

Mala Teleskopska Stranica B. Bračuna na kojoj se nalazi pregršt korisnih informacija- toplo preporučujem naročito:

Kupovina prvog teleskopa i Uranogeometrija


Mag-7 Star Atlas - besplatan "papirni" atlas  za dvogled i manji teleskop sasvim dovoljan, ako ga odštampate i povežete imaćete odlično sredstvo za snalaženje na noćnom nebu.

Free Beginners Star Atlas nešto vrlo slično, dolazi iz Rusije, iako piše da je veličina strane A4 toplo preporučujem da, ako je moguće, se odštampa na A3 formatu. Nešto manje objekata od prethodnika ali na svega 6 strana za posmatranje dvogledom (ili golim okom) odlično.

Toshimi Taki-jeva stranica kao i u Berijevom slučaju pregršt korisnih informacija od atlasa preko planova za fokuser i tražioc od ozbiljnih proračuna ... ima čak i program za pravljenje vlastitih mapa ... najpoznatiji su Taki's Star Atlas i Taki's 8.5 Magnitude Star Atlas (ovaj drugi je već konkurencija nekim komercijalnim atlasima) kao i Planisfera samo pratiti linkove sa počente strane ;)

Planisphere 2.0 je program koji prikazuje planisferu a ima mogućnost da se ista odštampa na papiru po mom mišljenju za početnke obavezan deo opreme ;)

Ono što papirne mape neće prikazati su položaji planeta, kometa i sličnoga za to služe programi!
Kada je softver u pitanju neki od najboljih programa su besplatni (a i i slobodni)

Hallo Northern Sky ili kraće HNSky

Cartes du Ciel popularni CdC

Oba ova programa će početnike zadovoljiti u osnovnoj verziji a uz dodatne kataloge teško da će im neko naći zamerku na sadržaj.

Naravno tu su još i

Celestia i Stellarium ova dva programa ne iscrtavaju mape već simuliraju izgled neba poput planetarijuma (Stellarium) ili sam svemir u 3D (Celestia) i za jedan i za drugi program postoje ogromne količine dodataka (naročito za Celestiu) .....

Uz ove programe koji rade na računaru jako je interesantan i Mobile StarChart koji radi na svim novijim telefonima koji podržavaju Javu. Koliko možeda bude koristan ilustruje primer trećeplasiranog sa prošlogodišnjeg maratona koji je uz 130/650 teleskop koristio samo još telefon sa ovim programom....


Eto toliko od mene za početak slobodno dodajte svoje favorite
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sale11472

Za sve one koji imaju tu "sreću" da poseduju Optisan i slične refraktorčiće a imaju bar deset prstiju i hteli bi da ih načine upotrebljivima http://www.upstateastro.org/stars/redeem1.html
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sale11472

Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sale11472

Eh eto iz nečijeg pitanja se izrodi potreba za još pokojim linkom....

Dakle dva linka o kolimiranju dvogleda

link 1
i
link 2

Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D



digitalex

Vidim da je ovde tema o pomocnoj opremi za pocetnike.
Da li postoji na forumu tema za pocetnike kako da koriste svoj teleskop, kako da postave montazu na mestu gde se montira teleskop (centritanje na severnjacu ili kako se vec pravilno kaze), odabir okulara, sociva... za posmatranje planeta, zvezda, galaksija, maglina... jbg, mnogo pitam. Moram kad ne znam nista jer sam pocetnik. :)
Ako postoji takva tema na ovom forumu, necu se ljuti ako me preusmerite tamo :)
Pozdrav

cola

Pa evo da pokusam da odgovorim...
Ako na EQ2 nema polarni trazilac ne znam kako da ti objasnim :( , Jagodinac ima takvu montazu pa ce ti on bolje reci... A za planete sibaj veca uvecanja, tj okulare sa manjim brojem npr 12 a za DSO okulare sa vecom z. npr 20-ak. Slobodno pitaj ;)
Astronomski pozdrav!
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

sale11472

Bio pokušaj otvranja takve teme ovde ali se baš nije primio najbolje ;)
No to ne znači da tu temu ne treba oživeti ili otvoriti novu temu kao "Astronomsku početnicu".......
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

digitalex


Yagodinac

Quote from: digitalex on December 10, 2009, 12:15:58 am
Vidim da je ovde tema o pomocnoj opremi za pocetnike.
Da li postoji na forumu tema za pocetnike kako da koriste svoj teleskop, kako da postave montazu na mestu gde se montira teleskop (centritanje na severnjacu ili kako se vec pravilno kaze), odabir okulara, sociva... za posmatranje planeta, zvezda, galaksija, maglina... jbg, mnogo pitam. Moram kad ne znam nista jer sam pocetnik. :)
Ako postoji takva tema na ovom forumu, necu se ljuti ako me preusmerite tamo :)
Pozdrav


Na hrvatskom forumu imaš nešto što je jako dobro urađeno upravo u te namene: http://www.zvjezdarnica.com/forum/index.php?topic=2490.0

Što se tiče useveravanja EQ2 tu nemaš polarni tražilac a i ne treba ti. Montaža je samo za vizuelna osmatranja sa manjim teleskopima tako da stepen-dva greške ne znači ništa. Podesiš RIA i DEC parametre na nulu:
- pogledaš RIA skalu i podesiš teleskop tako da pokazivač bude na nuli
- DEC skala se okreće pa je zanemariš. Zato teg balansiraš da ti bude potpuno vertikalno
- kad to uradiš ispada da ti je tubus teleskopa usmeren u nebo (nebitno u kom pravcu) pod uglom od oko 45st (za Jagodinu 43st 59min).
- sada samo blago odšrafiš nosač montaže na tripodu i montažu (ne i tripod) rotiraš tako da teleskop gleda u Severnjaču.

Ja to verifikujem kroz tražilac i kroz manje uvećanje tako da nađem Severnjaču. Ako slikam potrudim se da pogodim sam pol jer je Severnjača skoro stepen udaljena od pola. To i nije bitno za EQ2 ali ajde. Greška skale, "horizontalnost" tripoda i bezbroj drugih finesa onemogućuju precizno useveravanje EQ2 potrebno za astrofotografiju tako da je i ovo dovoljno.

apthorus

veliki pozdrav svima!
prvo da kazem totalni sam pocetnik a vec duze vrijeme imam zelju da malo posmatram nebo i sta se vec sve moze vidjeti gore :)  kupio bih neku spravicu za takvo posmatranje a ne znam sta.recimo da imam nekih 500 evra da izdvojim.htjeo bih da posmatram ali i da napravim neku fotografiju.e sad,da li bi mi mogao neko pomoci u tome,neki savjet...

sale11472

Pozdrav i tebi, mada si mogao slobodno da otvoriš novu temu da ne pretrpavamo ovu (u prvom postu je napisano čemu bi trebalo da služi) nabaciću ti ovde par linkova koji bi trebalo da ti odgovaraju

http://www.astronomija.co.rs/forum/astroberza/ipak-ide-na-berzu/

http://www.astronomija.co.rs/forum/astroberza/sw-newton-150750-reflektor-na-eq3-mehanici/

http://www.astronomija.co.rs/forum/astroberza/skywatcher-1021000-eq-3-2/   mada bih ja ipak odabrao neki od prethodna dva....

A dok se ne odlučiš ipak pogledaj linkove iz prvih par poruka u ovoj temi ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Ljubo

Ukoliko si spreman da odmah počneš velike stvari u amaterskoj astronomiji, dodaj još malo para pa uzmi ovo: http://www.astronomija.co.rs/forum/astroberza/teleskop-na-prodaju!!!/

U njemu su ti planete i ostali objekti veliki, montaža sama vrijedi toliko, a astrofotografisanje ovom kombinacijom je sasvim dobro: http://www.hrastro.com/

Ipak, trebaš znati da se radi o popriličnom komadu opreme, nemale težine, pa za početnika to može pretstavljati odredjeni problem. S druge strane, ova kombinacija ti nudi sve u jednom pakovanju (osim aparata za snimanje), i uz to puno nebeskih objekata njome će ti biti dostupno.

Predrag

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan