• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Zelim (da probam) da napravim teleskop.

Started by IbanezRG, January 27, 2009, 02:00:29 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

IbanezRG

Prvo da pitam sta znaci ATM?

Imam staklo (socivo) iz lupe precnika 7.5cm, socivo iz (disposable) fotoaparata precnika 8mm i rasipno precnika 12mm. Da li se to nekako moze iskoristiti da se napravi neki teleskop? Ako moze, kako? Kako da odredim fokalnu duzinu? Na koje rastojanje da stavim koja sociva? Ovo je prvi put da tako nesto radim pa imajte razumevanja ako postavim neprimerno pitanje. :D

Pozdrav!
You do not really understand something unless you can explain it to your grandmother.

cola

January 27, 2009, 02:54:57 pm #1 Last Edit: January 27, 2009, 03:16:59 pm by cola
Mozes da napravis to sam i ja uradio...
Nije tesko nadjes tubus(pa moze i konzerva,ja sam uzeo od Revite) iseces jedan kraj na njega zalepis objektiv.s druge strane napravis rupu za okular.Ja sam isekao oba kraja i napravio sam lezista za okular i objektiv!Sto se tice zize nju ces lako odrediti,izmeris razdaljinu ogledala od povrsina na koju se projektuje svetlo(a svetlo treba biti sto manjeg radiusa(kao kad si dete palio papire,lisce)).Potrudi se da okular moze da se izvlaci a i da je istovremeno veoma tesno(okularu) :).Lupe imaju male zizne daljine.Evo kako je moji teleskop ispal.



ATM-amaterska izgradnja teleskopa
Potrudise da lupa bude homogena(da se boje ne bi razlivale kao duga)
Srecno,pitaj sta ti treba i obavezno okaci slike kad zavrsis!!!
Pogledaj ovaj klip ,ozda te inspirise http://www.youtube.com/watch?v=9duS7MOLJr4
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com


IbanezRG

January 27, 2009, 03:52:19 pm #3 Last Edit: January 27, 2009, 04:08:54 pm by IbanezRG
Ok, hvala. A da li za 'okular treba koristiti isto sabirno ili rasipno socivo?

Nisam samo skontao o kakvom ogledalu pricas. Izmerio sam razdaljinu od lupe do tackice (svetla) na stolu i ispalo je da je 180mm. Jel okular treba da stoji na toj razdaljini?

Edit: Izmerio sam i za malo socivo. To malo je 35mm.
You do not really understand something unless you can explain it to your grandmother.

cola

Ogledalu??Nisam spomenuo ogledalo.
Da na toj razdaljini treba da stoji okular,posto mozda nisi dobro imezrio ili neces dobro postaviti okular zato je bolje  da mozes da ga malo izvlacis/uvlacis(improvizacija fokusera) meni to radi sasvim ok.Sad pokusaj da stavis lupu ispred okulara na tu razdaljinu(u ovom slucaju 180mm),ili odokativno i obavezno da su ti u istoj ravni!ako se ista vidi dobro je.Slika je obrnuta mada bi to trebalo da znas.
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

sale11472

Quote from: cola on January 27, 2009, 02:54:57 pm
Sto se tice zize nju ces lako odrediti,izmeris razdaljinu ogledala od povrsina na koju se projektuje svetlo(a svetlo treba biti sto manjeg radiusa(kao kad si dete palio papire,lisce)).


Hmm korisno je da svetlo bude što dalje pa bi bilo idealno da upotrebiš Sunce u svrhu određivanja žiže
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

utcaita

Mozes i u sobi da odredis fokalnu duzinu. Treba ti izvor svetlosti (sveca ili sijalica). Od izvora svetla pomeras socivo prema zidu dok ne vidis ostru sliku izvora svetlosti (plamen ili wolfram zicu). Izmeris rastojanje izmedju izvora i sociva (to rastojanje neka bude A), i izmeris rastojanje od sociva do zida( neka bude B). E sad A*B podelis sa A+B i dobijes fokalnu duzinu.

mravic

Sve je to tacno, ali sa takvim socivom ce uvek imati sliku u duginim bojama i neostru jer to socivo ima ubitacnu hromatsku aberaciju.
Imam ja jedno takvo od nekih 100, mozda i 120mm ako nekom treba...besplatno, a imam i korigovano na hromatsku aberaciju od nekih 50-60mm. To je socivo od fotokopira i odlicnu sliku daje...
Imam svasta za dzabe, samo ako neko hoce da plati postarinu...Ali ne sve jednom coveku...vec da se malo bacite na ATM.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

utcaita

Evo ja hocu, da napravim finder, vec neko vreme trazim socivo. Da li odgovara za to taj tvoj iz fotokopira? Da li moze okular od mikroskopa da se izkoristi za finder?

mravic

Moze, daj mi adresu na PM pa da ti ga posaljem, prekosutra, jer moram sutra da ga nadjem...Moze i okular od mikroskopa...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

IbanezRG

Evo nabavio sam sav potreban material. Kupio sam i vecu lupu (90mm). Nekakav koncept sam napravio (prilozeno u slikama), valjda ce da valja.







You do not really understand something unless you can explain it to your grandmother.

Ljubo

Veća lupa ti je veći problem, a ne bolje rješenje. Jer ima veći prečnik, a žiža joj je ista kao kod manje lupe - slijedi puuuno optičkih nedostataka, posebno kod udaljenih tačkastih objekata kao što su zvijezde.

Probaj kod Lajoša u Teleskop Centru da poručiš ogledala (ona manja do 150mm promjera nisu supa), pa napravi Njutna, bićeš mnooogo zadovoljniji njime. Možda još neko na forumu može da ti ponudi ovakva ogledala, raspitaj se....

mravic

Tesko da moze da nabavi ogledala, primarno i sekundarno ispod e a vec za  se moze nabaviti dobar teleskop.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

cola

 
Quote from: Ljubo on February 01, 2009, 12:56:11 pm
Probaj kod Lajoša u Teleskop Centru da poručiš ogledala (ona manja do 150mm promjera nisu supa),

Pa koliko ja znam najmanje ogledalo koje ima Lakos je 150/750 ono bi ga izaslo 14 000 din. sekundarna ti idu od 3400 pa do desetak hiljada...A gde je jos fokuser,montaza(ako se opredeli da je ipak kupi) tubus,oklulari.....
Upravu je Mravic...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Ljubo

14 000 din. samo za primar 150/750 ? Pa eto mu tu na Pijaci na AM-u 150/660 sve sa sekundarom, tubusom, traziocem, fokuserom, okularom i barlowom za nekih 100 evrića.
Više koristi tako uložiti novac pa gledati objekte u prirodnom izdanju nego se nadgornjavati s šarenim zvijezdama i "otkrivanjem" kometa svake vedre večeri ;)