• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Zelim (da probam) da napravim teleskop.

Started by IbanezRG, January 27, 2009, 02:00:29 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Ogledala imaju cenu koja je proporcionalna površini. Moj favorit je 200mm, to je prava mera i za deepsky i za planete sa barlow, recimo. Takvo ogledalo obrađeno i spremno za ugradnju je oko 20 000, +/-
Postoje amaterska ogledala koja mogu da budu jeftinija, kao i polovna ako naletiš. Ako si baš zapeo za dobro ogledalo renomiranih proizvođača evo ti http://www.astroshop.de/en/telescopes/accessories/components-and-spare-parts i tu ionako ima svašta.
Bolje ti je laganica da kreneš da praviš dobsona nego da eksperimentišeš sa sočivima koja su možda lošeg kvaliteta. Ljuba mislim da je imao neku ideju oko foto-okulara za maxutov ili refraktor, tako nešto

mravic

Ako mislis da gradis onda naravno reflektor ali kompletno u samogradnji. Za to trebas dosta vremena i volje ali te jako malo kosta. Jeste da ja reklamiram samogradnju ali u skorije vreme se ne isplati mnogo jer ako ti treba dva meseca da ga napravis i najmanje 50e. onda se isplati otici mesec dana u nadnicu tj. zapeti na gradjevini i zaraditi za fabricki teleskop.
Dobson od 200mm se moze nabaviti nov za 350e.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

IbanezRG

Ma ja sam mislio da jeftino napravim neki (mini) teleskop, da mi sluzi dok ne skupim pare za pravi. Mozda cu jednom i napraviti velikog dobsona, ali ne uskoro.
You do not really understand something unless you can explain it to your grandmother.

mravic

Dam ti ja lecu od fotokopira pa napravis mali refraktor.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

IbanezRG

Pa zar nije to isto ko kineske lupe? U cemu je razlika?
You do not really understand something unless you can explain it to your grandmother.

mravic

Ma ni slucajno. Ovo je leca od dve vrste stakla krona i flinta i korigovana je na hromatsku aberaciju i slika kroz nju je savrsena, samo sto je relativno malog precnika. Mislim oko 50mm ali nije to lose. Barem je slika skroz ostra...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

IbanezRG

Pa jel bi mogao to poslati? I koliko kosta takvo socivo?
You do not really understand something unless you can explain it to your grandmother.

mravic

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

IbanezRG

Stvarno? Hvala.
Kad bi mogao poslati?
Hvala. :D
You do not really understand something unless you can explain it to your grandmother.

mravic

Ako das adresu na vreme, mogu ti poslati u ponedeljak.
Imas li neki okular koji bi koristio na tom teleskopu?
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

IbanezRG

Poslacu ti adresu preko PP. Nemam bas okular, ali stavicu ono socivo iz fotoaparata sto mi stoji na sadasnjem 'teleskopu'.
You do not really understand something unless you can explain it to your grandmother.

IbanezRG

Nasao sam cevi, odgovaraju savrseno. Jos me samo zanima kako treba da stoje objektiv i okular (vidi sliku i izaberi).

You do not really understand something unless you can explain it to your grandmother.

mravic

Pa i jedna i druga su ok. Prva ti je nacrtan i fokus oulara dok je na drugoj nema.
O toj tacki gde se spajaju fokusi nastaje slika koju pravi socivo a okular je povecava.
To ti je najbolje eksperimentalno. Pise ti da je fokus 220mm ako se ne varam, a fokus okulara oko 20mm znaci treba ti cev negde oko 240mm,
Postavis i okular i objektiv i probas. I tako moras da napravis da ti se okular moze nekoliko mm pomerati napred nazad da bi postigao tacan fokus.

Polako ces skracivati cev dok ne postigneš ono zeljeno. Verovatno ce na kraju cev biti oko 200mm
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

trut

Da ne otvaram  novu temu. U ruke mi je pao jedan stari kopir aparat (canon 6010) raskopo sam ga u potrazi za socivom, medjutim nasao sam 4 sociva pravougaonog oblika 2 udubljena sa obe strane i 2 ispupcena. Pored sam nakupio jos par raznih sociva od starog mikroskopa i ima neka lupa :) Da li se ovo moze iskoristiti za neki mini teleskop?

IbanezRG

Konacno sam fully sklopio teleskop. Cim se razvedri ide na testiranje, kasnije cu postaviti slike.
You do not really understand something unless you can explain it to your grandmother.