• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

150/750EQ3 vs 150/1200EQ3 vs 200/1000HEQ5

Started by cola, April 04, 2009, 04:24:54 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Ljubo

Čola, jedino ti ostaje da se udružiš s nekim ko ima vikendicu van Bgd-a. I nemoj uzimati veliki teleskop ako nećeš njime češće posmatrati. Kada se uzme veliki scope, onda se lako odustane to sve nositi do mjesta posmatranja - to je iskustvo svih koji su imali sličan problem. Izuzetak je stalno mjesto posmatranja, ali to se za Bgd naravno ne može reći.

Druga varijanta ti je da se prijaviš za neki od Petničkih programa - oni tamo imaju prilično jaku opremu, pa bih ti savjetovao da se prijaviš kod svojih profana da te pošalju na astronomsku grupu u IS Petnica. Jedino je nezgodno što im ti programi počinju u novembru.

Yagodinac,
Optički bolje korigovan i 4 kg lakši ti je  Orion Premium Flat-Field Maksutov Newton 190/1000mm. Ako budeš stajao finansijski dobro, onda je to moj definitivni izbor. Posebno za one koji žele ozbiljnije da se oprobaju u astrofotografiji, a da pri tom imaju odmah dobre rezultate i da mogu snimati istim setapom duži niz godina. Poželjno je da ga nosi EQ6 montaža, mada se donekle dobri rezultati mogu postizati i HEQ5 montažom.
Za ostale, sa plićim džepom, izbor je dakle, SW 150/750 Black Diamond i HEQ5 (za snimanje sa koma-korektorom).
Kasnije se dokupi i neki ED80 scope za veće vidno polje, što uz solidan dvogled 10x50 (ili 12x50) bi trebalo da predstavlja ono optimalno što nekome treba za intermediate level bavljenja posmatračkom i astro-fotografijom. Mislim na naše, skromnije, uslove.

Yagodinac

Sve više kontam da si u pravu, dobre deep sky slike ljudi prave i sa 80mm apo - ne treba tu baš neka Sotona. (problem je što svako u početku hoće jedan scope - što veći i da bude univerzalan. Pa ne može!)
Mnogo je bitnija montaža od tubusa (u krajnjoj liniji) ili npr praćenje.

Lep je taj NewtMax, ali skup i sporo se hladi. Da odem u planinu pre bih se ja ohladio od njega :-X

lajosk

Ukoliko želiš da se baviš astrofotografijom , potrebna ti je HEQ5 montaža i recimo ,Black Diamond 150/750 ( reflektor )  ili SW 80/600( refraktor ) .Što je  veća svetlosna moć to bolje...
Ne znam koliko je ljudi sa foruma imalo prilike da uporedi GSO i Skywatcher teleskope ( srećom ja jesam )  skywatcher-i , su sigurno kvalitetniji ,posebno Blac Diamond verzija ,pošto osim Crayford Fokusera od 2inča imaju i kvalitetnije ( BK7)  parabolično ogledalo .

Inače čisto informativno,Skywatcher od maja  meseca, umesto metalik plave , prelazi na crnu boju ....

cola

Lajose onda se vidimo od maja,hvala na informaciji!!!!
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

bear

Quote from: Yagodinac on April 07, 2009, 12:25:34 am
Mnogo je bitnija montaža od tubusa (u krajnjoj liniji) ili npr praćenje.


Nema bitnijih i manje bitnih delova. Svaka greska je kumulativna, a uvek se pokusava eliminirati najslabija karika - ako ti je slaba montaza, onda to, ako ti je slaba optika, onda pak to, itd, itd. Dobar 'sistem' je kada nemas nijednu komponentu koja drasticno odskace od ostalih/utice na gresku u slici. Da stvar bude jos komplikovanija, nisu ti isti problemi (i stoga ni resenja) u svim slucajevima, tj. izvori najvece greske ti mogu biti razliciti u zavisnosti sta slikas, kada, itd.

Yagodinac

Hoću da kažem da za deep sky može da posluži i 150/750 na HEQ5 a ne mora 200/1000 ili 250/1200 jer montaža za ovu dvojicu košta više od mog auta. Mogu i oni na HEQ5 ali ti treba i bromazepam 6 uz sve to. :P

Lajoše, da li ćeš imati još neki Black Diamond 150/750 uskoro?

lajosk

Da, iduće nedelje stižu novi Black Diamondi i joooooš mnogo nove opreme..

cola

Kako vreme prolazi, nek estvari postaju jasnije i manje se dvoumim, verovatno cu uzeti ili150/750 - Black Diamond  ili 102/1000 SkyWatcher, sad znam da je tesko izabrati izmedju dve razlicite vrste teleskopa :( Cene su skoro iste posto bih uzeo na EQ3 montazi....
Pa sad sta vi mislite.
PS ubedjen sam da je ubedljivo najduze biram/razmisljam o kupovini teleskopa :D
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Ljubo

Nema pravila osim jednog: najbolji je onaj teleskop koji se često koristi! E sad, ovako na prvu loptu, komentar bi bio:

1) 150/750 je zgodniji za deep-sky objekte, za koje će ti ipak trebati i tamno nebo (pa treba razmišljati i o prevozu). Dalje, veoma je zgodan i za moguću primjenu u astrofotografiji (Napomena: za APS senzore, tj. 1,6x krop i veće trebaće ti i koma korektor, te, naravno, motori za praćenje). Imajući u vidu samo ovo zadnje, treba napomenuti da EQ3 ima značajne limite u astrofotografiji, i po pitanju nosivosti, i po pitanju preciznosti samog praćenja (aka PE). Vizuelno, ova montaža je OK za oba tipa teleskopa (ako nećeš kačiti još štošta teškoga pride).

2) 102/1000 je solidan refraktor, namijenjen prvenstveno posmatranju Mjeseca, planeta i dvojnih zvijezda (što možeš dosta uspješno raditi i iz grada). Imajući ovo u vidu, rezultati u posmatranju deep-sky objekata biće limitirani malom svjetlosnom moći scope-a. Osim toga, za odredjena preciznija posmatranja, treba imati na umu hromatsku aberaciju (koju je samo djelimično moguće umanjiti filterima). Ova pojava čini ovakve teleskope manje poželjnim za astrofotografiju, dok vizuelno može da prodje - ko nauči s tim da živi ;)

Odgovor na pitanje šta uzeti krije se u gore iznetim karakteristikama i prioritetima (imati u vidu da su izneti samo najvažniji detalji) - na tebi je da se odlučiš.

Yagodinac

Meni plata kasni tačno mesec dana (što se apsolutno nikad nije desilo) i samo zato još uvek nisam uzeo 150/750. Ovaj drugi nije toliko loš, verovatno je prilično kontrastan i na planetama i na galaksijama ali daje i šarenilo oko planeta i terminatora na Mesecu. To ga poprilično košta poena za astrofoto.
Drugo, ovoliki refraktor traži zversku montažu jer je i sam prilično glomazniji od 150/750. EQ3 zaista predstavlja sami početak za refrakor od 1m.

Zašto biram njutna?
- veća apertura za deepsky
- sjajnije planete (gledaj Saturn na 3-400x i videćeš)
- više detalja šta god da gledaš ako ništa ono zbog aperture (mada neznatno više u odnosu na 102 ref)
- staje u ranac
- crayford 2" fokuser koji je napravljen za astrofoto
- džabe apex 28 okular  ;D

Lično refraktore volim samo ako su apo a to košta da te bog sačuva. Kažu da 110mm apo ubija za deepsky ali to košta kao moj auto. Do tad kupujem sve veće njutne...

sale11472

Quote from: Yagodinac on May 22, 2009, 09:46:07 pm
...
- staje u ranac
...


Khm Khm Khm ;)
Iako je u principu tačno ne bih ja na to računao..... ranac u koji ćeš spakovati 150/750 uz EQ3 i ostale sitnice već spada u ozbiljan teret....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

cola

Mene nesto vise vuku refraktori jer nema kolmonacije, laksi su za upotrebu i odrzavanje...
Jel mislite da 150/750 biti stabilan i na EQ3, mislim za vizualno mozda i neku web kameru?
Jel zna neko koliko otprilike kosta EQ 5 posto u cenovniku kod Lajosa ne pise?
Kolike to totrbe vi imate? :D
Yagpdinac, kad dodje plate obavezno javi utiske teleskopa, koju montazu ti uzimas?


SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

hrast

Quote from: cola on May 23, 2009, 02:56:05 pm
Mene nesto vise vuku refraktori jer nema kolmonacije, laksi su za upotrebu i odrzavanje...


Kolimacija i nije nesto posebno zahtjevna.. pogotovo ako je namjera vizualno gledati!
Refraktori i to samo oni kvalitetni, od ED pa na dalje, to je za astrofoto gdje rasturaju.. za vizualno se ne isplati

cola

EQ5 je 35 000 dinara...
Tako da ce ipak biri na EQ5 montazi, to ce biti i dobro za sutra kad budem uzeo i neki aparat?
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Ljubo

EQ5 je stariji model montaže, kineski klon čuvenog Vixena GP. Medjutim, pokazalo se da ima veći PE (Periodic Error), što i nije toliko strašno za vizuelna posmatranja, ali jeste za deep-sky astrofotografiju (za webcam može i EQ3 da prodje, ako ne preopteretiš montažu!).

Dakle, (o tome sam pisao prije pola godine na forumu), najniže što se može za početi sigurnim, zadovoljavajućim, koracima u deep-sky astrofotografiji je HEQ-5 montaža (preporučujem verziju Syntrek, ako će se sigurno koristiti za astrofotografiju, iako se i standardna verzija može upgrade-ovati, ali ovako je jednostavnije i pouzdanije).

Za astrofoto od optike je odličan izbor ili taj 150/750 Black Diamond (sa koma korektorom, koji se može uzeti kasnije za nešto preko sto evra), ili ED80 koji je i vizuelno odličan scope.
Uz ovo uzmeš neki 2x ili 2,5x APO Barlow, što sa 2-3 okulara čini dobar početak.
Malo univerzalnija varijanta je ipak Black Diamond, jer ćeš na njemu lakše mijenjati žižnu daljinu (mada nema tu oštrinu kao ED80, a i glomazniji je). Lakše prenosiv i brzo se postavlja u funkciju ED80...