• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Preporuka za dvogled..

Started by POSEYDON, April 11, 2009, 11:38:27 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Ne zbog toga već generalno; 7 puta na basnoslovnih 50mm daje izuzetno sjajnu sliku. Mlečni put je kao na fotosu (dobro, ajde i ja preterujem) i to otprilike dođe mnogo sjajnije nego 15x80 ili slično. Ali 20x100 bi već bilo još bolje!
Međutim meni bi to služilo kao brza sprava jer za ostalo tu je teleskop. Sem toga za preko 8x trebalo bi ili stalak ili optička stabilizacija a to košta poprilično. Ljubo to najbolje zna ;D

cola

pa ja sam posmatrao kroz 10x50 iz ruke bez problema, malo se svremena na vreme odmoris nije strasno pogotovo ako ti je tu telskop pa neces dvogled mnogo korisititi!
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

cola

Sad i meni nesto nije jasno, dal je bolje da uzmem 10x60 ili 15x70, prvo ima  veliku izlaznu pupilu od 6mm dok ovaj drugi 4.6mm, koliki je znacaj izlazne pipule?
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Ljubo

I za jedan i za drugi ti treba stalak. Uzmi 15x70 i nešto za stalak priručno napravi, a idealno bi bilo paralelogram ili foto-stativ sa izvlačenjem do najmanje 1,7m visine. To je po meni idealna kombinacija za malo bolje se upoznat s deep-sky objektima.

@Yagodinac, ruku na srce 8x50 je malo - ja imam 7x50 trazilac i to baš i nije dobro osim za nekih dvadesetak mesijeraca.

Čola, izlazna pupila odredjuje koliko se moraš primaći okularnom dijelu za posmatranja. Što je manja pupila, to ćeš morati ići bliže. Ali, to nije strašno, osim ako ne nosiš naočare, mada je relaksirajuće posmatrati na većoj izlaznoj pupili. Dakle, bitna je, ali ne presudno.
Mislim da je 15x70 pravi izbor za posmatrati sa stalka - ovaj TS je kažu Mravik i Zlatko iz O.I. Optimusa dobar, full-metal (za razliku od 20x80 tripleta), BK7 prizma, njemačka izrada, nije skup,... Dovoljno.
Pentaks je dobar, ali malo skup za te pare. Mislim, u odnosu na ovaj TS 15x70, a to je moja preporuka (on the budget).

cola

A kakvi su ovi iz Subotice BTC dvogledi(Mislim u istoj velicini)?
Jel su i oni tu negde za  Pentaxom, TS-om i Celestronom?
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Ljubo

June 09, 2009, 11:46:11 pm #20 Last Edit: June 10, 2009, 12:01:41 am by Ljubo
Pa Pentax je svakako najbolji izbor kod nas (jer ugradjuju mnooogo dobru optiku; mada su najbolji od svih dvogleda oni sa znakom Fujinon), ali 15x70 kod njih je sigurno odviše skup.
Binokular BTC 15X70 je praktično identičan po karakteristikama sa ovim TS 15x70, mada ih nisam detaljno uporedjivao. Uoči da je skoro duplo teži od onog 20x80 što upućuje na metalnu, čvrstu konstrukciju, što je jako bitno kod dvogleda.
Optika je solidna do odlična, primjerena njemcima.
Mislim da je Mravik imao kod sebe baš ovaj TS, pa se raspitaj.

Ljubo

June 09, 2009, 11:56:22 pm #21 Last Edit: June 10, 2009, 12:09:02 am by Ljubo
BTW, ne znam zašto Lajoš forsira tu izlaznu pupilu na sajtu, kad dvogled ima drugih bitnih karakteristika:
- Tip stakla i prizme;
- Vidni ugao (jaaako bitan);
- Minimalna daljina za izoštravanje;
- Tip konstrukcije;....

A to sve ne vidi se dobro na sajtu iz Subotice. Šteta, ali možda se ispravi jednog dana.

sale11472

Quote from: cola on June 09, 2009, 11:30:26 pm
A kakvi su ovi iz Subotice BTC dvogledi(Mislim u istoj velicini)?
Jel su i oni tu negde za  Pentaxom, TS-om i Celestronom?


Pentax je posebna priča mada i oni imaju dvoglede u ponudi koji nisu Pentax nego se kao i SVI BTC, TS, Celestron (pa i Oberwerk, Garett, Orion, Meade čak i marke kao AstroPhysics i slični) proizvedeni od strane Kineske optičke industrije u Kunmingu (Kunming Optical Instruments Co., Ltd. ) pa i pominjani TS 15x70 nije nikakva nemačka proizvodnja inače bi koštao mnoooogo više....
No sve to ne treba nikoga da spreči u nabavci neke od ovih sprava. Kinezi definitivno umeju da proizvedu odličnu optiku..

Što se veličine izlazne pupile tiče to je veličina u funkciji otvora objektiva i povećanja samog dvogleda pominjani 7x50 bi trebalo da ima IP od nekih 7 mm što odgovara maksimalnoj veličine otvora zenice.... i trebalo bi u teoriji da daje najsvetliju sliku međutim... koliko često će se neko naći na dovoljno tamnom mestu da mu se zenice maksimalno prošire? Primer iz prakse, na prošloj Letenki sam probao Slavkov 7x50 i Bobin 10x50 i uopšte nisam primetio da je slika u 7x50 svetlija nego u ovom drugom. Jednostavno zenice se nisu proširile više od 5 mm (a pretpostavljam da nisu ni toliko) i sav višak svetla koje propušta dvogled sa manjim uvećanjem jednostavno nije iskorišten.

Što se vidnog ugla tiče i tu treba biti oprezan to što jedan dvogled ima širi vidni ugao ne mora da znači i da je bolji za širokougaone dvoglede su potrebni širokougaoni okulari a to košta ....
Da skratim. Po mom mišljenju najbitnije stvari kod dvogleda su:
kvalitet optike (sa posebnim osvrtom na staklo od koga su pravljenje prizme, trebalo bi da bude BaK4)
prečnik objektiva - što više to bolje ;)
Eye relief - tj koliko može oko da bude udaljeno od okulara (posebno bitno za one koji nose naočare)
Ostalo može da se podvede i pod "stvar ukusa"

Konkretni predlozi ???
Pa za opštu upotrebu 10x50! 10x uvećanje nije previše za gledanje iz ruke, a pod nebom koje nije idealno tamno 7x50 i neće imati neku prednost u svetlini slike. Uz sve to 5 stepeni vidnog polja je sasvim dovoljno za posmatranje skoro pa svega (u to vidno polje taman stanu Hijade sa sve Aldebaranom).

Za ozbiljnije posmatranje 20x80. Zašto ne 25x100 pa odličan je to dvogled u svakom pogledu ali vidno polje mu je tu negde na granici za neke objekte da je  za dlaku veće ....

A kad dobijem na LOTO-u onda ovo i samo ovo  ;D ;D ;D

Naravno da se instrumenti kao 15x70, 20x90 ili moj miljenik 22x100 u ovu priču umeću kao srednje rešenje... 15x70 odličan kompromis između prečnika objektiva i prenosivosti, ova druga dva široko vidno polje a veći prečik objektiva od "standardnog" 20x80 itd itd itd
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Ljubo

QuoteDa skratim. Po mom mišljenju najbitnije stvari kod dvogleda su:
kvalitet optike (sa posebnim osvrtom na staklo od koga su pravljenje prizme, trebalo bi da bude BaK4)
prečnik objektiva - što više to bolje
Eye relief - tj koliko može oko da bude udaljeno od okulara (posebno bitno za one koji nose naočare)
Ostalo može da se podvede i pod "stvar ukusa"

Konkretni predlozi
Pa za opštu upotrebu 10x50! 10x uvećanje nije previše za gledanje iz ruke, a pod nebom koje nije idealno tamno 7x50 i neće imati neku prednost u svetlini slike. Uz sve to 5 stepeni vidnog polja je sasvim dovoljno za posmatranje skoro pa svega (u to vidno polje taman stanu Hijade sa sve Aldebaranom).

Ponavljam posebno:
QuoteUz sve to 5 stepeni vidnog polja je sasvim dovoljno za posmatranje skoro pa svega (u to vidno polje taman stanu Hijade sa sve Aldebaranom).

Pa poslije neko kaže da vidni ugao nije bitan? On je za većinu dvogleda standardno u specifikacijama, osim kod onih s izmjenjivim okularima. Dakle, jako bitan.

Slažem se u pitanju prenosivosti 10x50 je bolji izbor, ali ako se hoće vidjeti više objekata, ide se na 15x70.
20x80 je plastika i treba ga zaobići (makar i bio triplet - tim gore ako ti padne!)

I Baader svoje djelove proizvodi u Kini, ali sklapanje, finalna obrada i testiranje su definitivno njemački. Koliko sam upoznat, slično je i s TS-om. No, ostavljam mogućnost da se nešto promijenilo u zadnje vrijeme.


sale11472

Quote from: Ljubo on June 10, 2009, 05:36:25 pm

20x80 je plastika i treba ga zaobići (makar i bio triplet - tim gore ako ti padne!)


Pa ako ti padne gore je i ako je od metala .... optika će stradati pa da ti je telo dvogleda od titanijuma, u najmanju ruku otići će kolimacija i dvogled nikada više neće moći da zadrži istu tj svaki čas će morati da se podešava....


Quote
I Baader svoje djelove proizvodi u Kini, ali sklapanje, finalna obrada i testiranje su definitivno njemački. Koliko sam upoznat, slično je i s TS-om. No, ostavljam mogućnost da se nešto promijenilo u zadnje vrijeme.


Priče sklapanje finalna obrada itd itd... jednostavno TS svoje dvoglede kupuje  u Kunmingu i oni tamo na njih okače TS logo... isto to rade i svi ostali (uključujući i pominjani AP) .... razlika nastaje u tome što prave firme (one koje sam naveo) skuplje plaćaju i dobijaju kvalitetnije primerke uz to neki i dodatno testiraju robu koju im Kinezi isporuče pa zamene ono što promakne itd itd Zato isti dvogled kod npr AP košta i duplo više nego kod TS ...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Ljubo

Samo duplo za AP? Sad vidim zašto su Fujinoni najskuplji - ali i ponajbolji (koliko je samo kometa otkrivano njima) ...

@ Sale, sasvim sigurno je da je metalna konstrukcija bolja od plastične. Ostalo tipa "plastika je bolja" i  "plastika može da prodje" je čista demagogija u praktičnoj astronomiji.
Ne moraju da se svi dvogledi stalno doštelavaju kada im otkaže kolimacija, otkud ti to? Doduše, sve zavisi koliki su udar pretrpili.... Oni sa većim udarom teško da će raditi kao nekad.

sale11472

June 10, 2009, 09:56:49 pm #26 Last Edit: June 10, 2009, 10:04:41 pm by sale11472
Pa ako padne to je to ..... odnosno sasvim dovoljan udarac da posle neće da drži kolimaciju .... može da se koristi ali opet .... to onako iz iskustva (ne vadim mali krstasti šrafciger iz torbice ;D )

Quote from: Ljubo on June 10, 2009, 08:20:14 pm
Samo duplo za AP? Sad vidim zašto su Fujinoni najskuplji - ali i ponajbolji (koliko je samo kometa otkrivano njima) ...


Pa i nisu najskuplji  samo što Leica, Zeiss, Swarovski i sl ne prave dvoglede od 150mm ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

Pogledao sam malo po Jagodini šta ima od dvogleda i setio se Saletove ideje o stavljanju nalepnica Norconia preko smeća.
Žuta Norconia sport edition 7x50 ili tako nešto je nešto iznad 100 eur u Beogradu a crna 7x50 je... 35000din. Pogledam kroz nju i vidim da oči treba mnogo više kolimirati na strabizam (razrokost) a i vidno polje je prilično usko. Naravno da sam prodavca morao častiti epitetom "ovo nije original, daj nešto bolje" a s obzirom da sam bio u odelu i kravati on je prećutao  ;D
Postoje i druge varijante tipa 15x70 za 4000 samo nisam siguran da su dobri. Bolji od gorepomenutog ali i dalje usko polje, slika koja danju i nije nešto kontrastna itd. Svratiću do Kga čisto da uporedim sa optisanom; vrlo verovatno da je to sve isto.

Yagodinac

Ćaletu je ovih dana bio rođendan pa sam ga častio dvogledom. Optisan 10x50! Ala sam ga zeznuo  ;D ;D
Inače dvogled je skroz trash (2990 din), od plastike/gume ali je vidno polje potpuno zadovoljavajuće. Probao sam zadnjih mesec dana jedno desetak dvogleda cenovnog ranga ispod 60 eura i neverovatno ali ovaj što se optike tiče i nije loš u odnosu na 12 ili 15x70 (nisam verovao ali ovaj drugi je tek sr...).
Dvogled je napravljen za sve samo ne za nebo - to da se istakne. Dobro fokusira sve sem zvezda što je prosto nemoguće i to možda zato što na njemu piše aspherical design (šta god to značilo).
Zaključak: ubedljivo najjeftiniji dvogled koji uopšte nije za nas. Jedine svetle tačke su svetla i kontrastna slika noću, recimo da je Labud baš blistao; i mogućnost da posluži pecarošima.
Oni ionako imaju debele živce...

POSEYDON

Ja sam na probu uzeo TS 10×50 i veoma sam zadovoljan,imao sam prilike da probam još neke dvoglede koji se mogu naći po Beogradskim lovačkim radnjama i tvrdim da je ovaj za nijansu i više bolji. Slika je veoma oštra,zvezde i saturn se daju veoma lepo izoštriti čak i iz ruke,mogu da zamislim sa nekim stativom,nisam pokušao da nađem neki M objekt jer sam operisan od snalaženja na nebu :)),sve više se nosim mišlju da sam prvo trebao naučiti osnovne stvari iz astronomije pa onda kupiti teleskop. Bilo kako bilo,ko želi dvogled koji je zgodan za poneti,kompaktan i sa sjajnom optikom za cenu od 60€ moje mišljenje da je TS 10×50 pravi izbor.