• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

TS 10x50 LE / BTC Albatros 10x50 - iskustva

Started by sasaz, July 20, 2009, 12:28:27 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

sasaz

Pozdrav svima,

Dosta davno, u mladosti, jedna od prvih interesovanja je bila i astronomija, mada je usled nedostatka posmatračke opreme i praktične primene naučenog ipak sve to zamenila druga delatnost koja mi je postala i profesija... Kako "prva ljubav zaborava nema" i kako su se pojavom specijalizovane prodavnice kod nas stvari promenile nabolje, u obzir dolazi i nabavka prvog teleskopa. Uslovi za posmatranje su skoro idealni: nema većeg svetlosnog zagadjenja, skoro celo vidljivo nebo na raspolaganju, mir i tišina... Jedini problem je nedostupnost mesta, tako da se sva oprema mora nositi u rukama ili rancu nekih kilometar ili dva uz brdo (što nije baš tako lako ni bez dodatnog tereta zbog same konfiguracije terena), tako da će pored cene to biti jedan od glavnih faktor pri kupovini...

Ipak, za početak praktičnog posmatranja, realnija je prvo nabavka kvalitenog dvogleda. Na ovom forumu je uglavnom preporuka TS 10x50 LE obzirom na povoljan odnos cena/kvalitet. U Nemačkoj je njegova cena 49 evra (sa uračinatim porezom od 19%). Medjutim, takav dvogled se kod nas ne može naći u prodavnicama lovačke opreme, a nabavka direktno iz Nemačke uz transport, carinu i porez konačna suma za pojedinca bi bila previsoka... Druga solucija od kvalitetnijih dvogleda u tom rangu bi bio BTC Albatros 10x50, što je bar po dostupnim specifikacijama veoma sličan TS-u, sa maloprodajnom cenom kod nas od nekih 95 evra u dinarskoj protivvrednosti, što je dosta više nego što je u okruženju (u Sloveniji i Austriji je oko 65, dok je u Madjarskoj oko 70 evra)...

Veoma korisna bi bila uporedna iskustva ukoliko je neko imao prilike da isproba oba modela.

Hvala unapred.

Ljubo

Ovako na prvi pogled (nisam posmatrao, ali sam slušao o njima), radi se o sličnim modelima, a stakla nabavljaju praktično iz iste fabrike. Ipak, da ne bi lutali i nagadjali, za dva dana počinje kamp Letenka - biće tamo mnogo opreme, između ostalog i dvogleda (može da se nađe i koji polovan u dobrom stanju), pa ako ste u prilici, dodjite, moći ćete i da pogledate kroz mnoge sprave koje će se tamo naći.

sasaz

Hvala na odgovoru i pozivu. Na žalost, ove godine nisam u mogućnosti da posetim kamp.

Ljubo

sasaz,

Ukoliko imaš prilike češće da posjećuš to mjesto posmatranja i želiš dublje da udješ u hobi, to jest da vidiš više i bolje, onda bih ipak preporučio TS 15x75 na foto-stativu ili (ručno pravljenom) paralelogramu.

Naravno, ovo sve podrazumijeva da se prvo upoznaš (ako već nisi) s jedno 15 do 20 glavnih sazvježđa na nebu, i da možeš da raspoznaješ 20 do 30 najsjajnijih zvijezda vidljivih sa sjeverne polulopte - zato prvo kartu u ruke, crvenu lampu i nešto protiv komaraca ;)

Yagodinac

Samo nemoj molim te da kupuješ Optisane, Bushnelle i slično kao dobar deo nas na početku. Ja priznajem da sam se prešao i imam muke dotičnom sad da smislim namenu. Jeste me koštao 35 eura (?!) na nekakvom sniženju ali ipak...
Sad mi nešto pada na pamet (ali samo pada) modifikovana webcam i dotični f5 kinez na leđima Njutna.

Dobar dvogled je zakon, na većim M-ovima on daje domaći zadatak većini teleskopa, izuzev velikih dobsona.

sasaz

July 21, 2009, 10:37:05 am #5 Last Edit: July 21, 2009, 10:55:34 am by sasaz
@Ljubo
Hvala na savetima... Kupovina teleskopa je u planu, tako da je 10x50 optimalno mobilno rešenje, a može da posluži i za posmatranje prirode bez hroničnih bolova u zglobovima... Cilj je prevashodno boravak u prirodi, u ovom slučaju i uživanje u pogledu na noćno nebo, a mogućnosti za to su isključivo petak i subota. Orijentacija bez pomoći mapa nije problem, tako da razna pomagala nisu potrebna za deep sky. Za posmatranje planeta dovoljno je pre odlaska na mesto posmatranja pogledati pozicije pomoću Sky Charts (Cartes du Ciel) ili sl. softvera.

Uzgred, mala napomena svima koji koriste Stellarium. To je odličan softver, ali se čini da u poslednjim revizijama ima bug zbog koga ne pokazuje realne pozicije objekata na nebu... Bar je tako u verziji 0.10.2 za Windows.

@Yagodinac
Takodje hvala na savetima... Pre registracije na forum, pregledani su razni sajtovi u vezi kupovine dvogleda, medjutim za naše fin. mogućnosti razni Meade, Orion i sl. u klasi 10x50 nisu toliko pristupačni ni po ceni ni po mogućnosti nabavke kod nas. Na stranim forumima gotovo da nema preporuke za TS 10x50, već postoje samo preporuke za modele 10x50 sa cenom od $200+... Na ovom forumu takodje postoji nekoliko postova/uputstava sa veoma korisnim savetima, kao i drugi postovi vezani za kupovinu dvogleda što je u mnogome pomoglo da se suzi izbor shodno situaciji na našem tržištu i fin. mogućnostima. Takodje, uz budući teleskop, ne vidim potrebu da se kupuje ekstremno skup dvogled ($200+), a jedan od ova dva modela su kod nas čini se jedini dobar izbor.

Ljubo

QuoteOrijentacija bez pomoći mapa nije problem, tako da razna pomagala nisu potrebna za deep sky.


Nisu dosad bila potrebna (za posmatranja golim okom), ali kupovinom dvogleda (ili teleskopa) biće...
Nebeska karta ili atlas je sastavni dio svakog novog deep-sky posmatranja - osim ako se ne koristi GOTO opcija na teleskopu ili ovi novi portabl planetarijumi, tipa SkyScout ;) .

Yagodinac

Trebaće orijentacija, veruj mi. Što se tiče dvogleda jedan od boljih koje sam gledao je bila nemačka Norconia 7x50, ekstremno sjajna slika i cena kod nas nešto preko 100eur. Premda postoje i kineske kopije od 4000din koje su u klasi Optisana.
Za nešto manje para imaš isti kvalitet 10x50 TelescopeService kod Janka koji je zakon za nebo; bilo koji jeftiniji jednostavno daje duple slike tako da od TS10x50 pa naviše počinje klasa astronomskih dvogleda. Moj ćale ima neko 10x50 smeće gde je slika na zemlji super ali zvezde je moguće gledati samo duplo jer je nemoguće kolimirati ga.

sasaz

Zaista ne volim da nosim suvišne stvari ukoliko nije neophodno. Golim okom u potpunom mraku i sa maksimalno raširenim zenicama (6-7mm), mogu se videti svezde do 6 magnitude bez većih problema. Sa dvogledom od 50mm praktično do 8/9 magnitude (teoretski 10.27). Kakvo je praktično vidljivo polje kroz dvogled za sada nemam iskustava, ali je poznavanje pozicija svetlijih zvezda u sazveždju više nego dovoljna za grubu orijentaciju i nalaženje M-objekata do magnitude koju dvogled i same oči dozvoljavaju. Nije nikakva prepreka zapamtiti gde se tih 30-tak (ili svih 110 kao priprema za teleskop) objekata vidljiva dvogledom nalazi ako se već poznaju sazveždja i svetlije zvezde u njima, tako da su atlasi i sl. pomagala balast.

Sa teleskopima, pronalaženje non-messier objekata je već nešto sasvim drugo i bez prethodne malo detalnije pripreme onoga što se želi posmatrati i bez detaljnijih karti ili laptop-a je verujem težak zadatak...

Na kraju krajeva, videćemo kako će se sam dvogled pokazati...

Ljubo

Da, ... da.... I Šarl Mesije se oslanjao na pamćenje i iskustvo. Zato i ima dva dvostruka ponavljanja objekata i jedno nepostojeće (to jest nema ništa na jednoj poziciji, osim dvije obične zvijezde) u svom katalogu.

Često se i ser William Herschel oslanjao na svoje pamćenje i iskustvo (to jest, nije koristio karte), ali i tu ima nekoliko falš opisa, iako za njega baš ne možemo reći da je neiskusan i slabog pamćenja (pogotovu jer mu je najveći dio zapisa posmatranja obavljala njegova vrijedna sestra Karolina).

sasaz

Meni je zaista nezamislivo mučenje (da ne kažem mazohizam) da po mraku uz crvenu sijalicu prelistavam karte svaki put kako bi pronašao objekat koji želim da posmatram... Draž u svemu tome ima i priprema, background (mat/fiz zakoni, razni zanimljivi dogadjaji/istorijske priče/mitovi vezani za posmatrane  objekte) i sl. Posmatranje je samo jedan mali aspekt svega toga... Tako je sve dosta zanimljivije od suvoparnog pamćenja brojeva i ostalih bitnih podataka...

Na kraju krajeva ovo je samo hobi. :-)

Yagodinac

Quote from: sasaz on July 21, 2009, 02:00:16 pm
Nije nikakva prepreka zapamtiti gde se tih 30-tak (ili svih 110 kao priprema za teleskop) objekata vidljiva dvogledom nalazi ako se već poznaju sazveždja i svetlije zvezde u njima, tako da su atlasi i sl. pomagala balast.



Au, to ti misliš  :o. Bez karata Mesijeov Maraton bi bio 10x teži (a i ovako nije lak). I ja sam tako mislio na početku; pogledam na kompu i zapamtim precizne pozicije 3-4 objekta a onda ih tražim. Danas za 4 objekta neću da izlazim iz kuće - porasli apetiti.
Čak i najosnovnija karta celog neba (da ne spominjem atlase ili laptopove) je nezamenljiva jer teško možeš napamet 365 dana znati svih 110 objekata. Pogotovo ako nešto krene nizbrdo pa ne možeš nešto da nađeš.
Inače slažem se da je sve sa dvogledom neuporedivo lakše ali i tu dobro dođe npr planisfera. Ako nema ni toga ja onda ponesem MobileStartChart program za Symbian koji prikazuje sve M objekte, zvezde valjda do 8mag i trenutne pozicije članova Sunčevog sistema i udri po Nokii  ;D

Još nešto: vidljivo polje 10x50 dvogleda je 5-6.5 stepeni a mog njutna 1 stepen na najmanjem uvećanju. Razlika ogromna! Šarati teleskopom u potrazi za nečim nekad je lepo a nekad nerviranje.

Ljubo

July 21, 2009, 08:42:01 pm #12 Last Edit: July 21, 2009, 10:34:11 pm by Ljubo
Čuveni Walter Scott Houston, jedan od najvećih astronoma amatera XX vijeka, u svojoj knjizi "Deep Sky Wonders" zapisao je (u slobodnom prevodu):
"... Svako ko želi da teleskopom (ma koje veličine) proučava nebo, treba da ima pored sebe kartu sa unijetim zvijezdama do najmanje 9. prividne veličine, jer postoje oblasti neba u kojima nikad nije dovoljno sjajnih zvijezda za orijentaciju i nalaženje objekata posmatranja..."

Ova, inače odlična knjiga o deep-sky objektima i kako ih posmatrati, može se naći i na http://avaxhome.ws/ebooks/science_books/astronomy_cosmology

... Ja se od moje originalne štampane verzije ne odvajam nikad ;)

sale11472

Quote from: Ljubo on July 21, 2009, 08:42:01 pm
....
(Ukoliko ovakvi linkovi nisu zgodni za objavljivanje, onda moderatori mogu skloniti to)


već smo ovde dogovorili da takve linkove stavljamo pod code ili # tagove pa slobodno edituj svoju poruku ;)

Quote from: sasaz on July 21, 2009, 03:15:11 pm
Meni je zaista nezamislivo mučenje (da ne kažem mazohizam) da po mraku uz crvenu sijalicu prelistavam karte svaki put kako bi pronašao objekat koji želim da posmatram...


He he he veruj mi na reč u poređenju sa frustracijom kada isti objekat ne možeš da nađeš korišćenje mape i crvene svetiljke je pravo uživanje ....  to na osnovu par godina iskustva korišćenje dvogleda 10x50 iste konstrukcije vidnog polja kao pomenuti primerci (samo lošijih prizmi). Karte neba i njihovo korišćenje na terenu su jednostavno neodvojivi deo posmatranja. Kada par puta izađeš sa dvogledom u noć tražeći M-ove bez pomagala (a 10x50 dvogled pruža mogućnost nalaženja nekih 75 objekata iz tog kataloga) slobodno sa interneta skini neki od slobodnih PDF atlasa (moj miljenik za dvogled je 7-mag pronađi u temi za početnike) odštapaj i uživaj ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

Samo da napomenem da je dvogled 10x50 na Letenci bez ikakvih problema prikazao M31 i M33. Doduše to su prikazali i moj 130/900 kao i 130/650 (i to izuzetno sjajno!) ne sećam se čiji beše a i 300mm dobson je tu briljirao. Ipak, pogodite gde je preteška M33 izgledala najbolje... U dvogledu.