• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

TS 10x50 LE / BTC Albatros 10x50 - iskustva

Started by sasaz, July 20, 2009, 12:28:27 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

POSEYDON

Slažem se sa tobom,žao mi je što nisam stigo da dođem na Letenku,ali sam ovih dana iskoristio da odem malo van BG i oduševio se sa kavom lakoćom se nalaze M objekti sa 10×50 dvogledom i to iz ruke,veći problem mi je bio da te iste objekte nađem teleskopom.

cola

E, a koje okulare ti koristis prilikom trazenja M-ova? Tad treba koristiti manja uvecanja!
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

bear

U svakom slucaju lakoca pomeranja i sirina vidnog polja olaksava pretragu kod dvogleda. A ako ne gresim ima Njutna pa jos mora da se orijentise 'popreko' i 'naopako' u odnosu na durbin i/ili trazioc.

Ljubo

Sve se to rješava uz pomoć prave karte neba i image correct right angle tražioca ili red dot (obje varijante mogu za M-ove, dok se ICRAT preporučuje za vidjeti još po nešto)...

bear

U rukama Mandusica Vuka svaki teleskop je M ubojica !

Ljubo


POSEYDON

Koristim 25mm E-LUX za pronalaženje
Quote from: cola on July 28, 2009, 03:27:30 pm
E, a koje okulare ti koristis prilikom trazenja M-ova? Tad treba koristiti manja uvecanja!

sale11472

Red-dot je majka, od tri prvoplasirana teleskopa dva su imala upravo ovakav tražioc ;)
Ma jednostavno, nepodnošljiva lakoća traženja objekata pomoću red-dota i okulara sa mali povećanjem (30x).


Što se same teme tiče test TS 10x50LE možete očekivati uskoro kao i njegovo poređenje sa istim takvim samo malo lošijim dvogledom.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Ljubo

QuoteRed-dot je majka, od tri prvoplasirana teleskopa dva su imala upravo ovakav tražioc.


Već jednom je bila diskusija na ovu temu... Samo kratka napomena: ako uzimate manji teleskop i gledate uglavnom M-ove i veće objekte - može red-dot. Ali ako uzmete Dobsona od 200-300 mm, i ako ćete gledati neke slabije objekte od M-ova, a posebno za promjenljive i neke slabije dvojne zvijezde, onda je preporuka ICRAT. Jednostavno, ima oblasti neba s jako malo zvijezda, tako da pri tako velikom povećanju ne mogu biti lako pronadjeni manje sjajni objekti (čak uopšte) red-dotom.

Yagodinac

Quote from: Ljubo on July 28, 2009, 07:11:13 pm
QuoteRed-dot je majka, od tri prvoplasirana teleskopa dva su imala upravo ovakav tražioc.




Red dot je majka samo kad ima zvezda; meni je red dot simpatičan i upotrebljiv ali ništa bez 9x50. I ja ponekad odokativno usmerim tubus tako što nišanim kroz postolje tražioca (čak vrlo precizno!) ali šta ako u okolini nema ničeg ispod 6 magnitude?
Najbolje imati oba. Ko je pogledao kroz tražioc Lajoševog dobsona zna o čemu pričam.

sale11472

Kao što rekoh na Letenki ja bi na tog dobsona prvo red-dot montirao ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

Ne bi verovao Sale ali M31 i M33 su sjajnije u 9x50 tražiocu dotičnog dobsona nego u našim teleskopima  ::)

sasaz

July 29, 2009, 01:49:27 pm #27 Last Edit: July 29, 2009, 02:19:05 pm by sasaz
Dobio sam od poznanika Norconia 10x50 Sport na korišćenje (poro prizme, izgleda plavi premaz na okularima, koštalo ga je oko 4000 dinara), bar dok ne kupim odgovarajući za sebe. To je po pisanju ovde kineska roba koju oni prodaju u Nemačkoj pod firmom Norconia. Kao prvi problem bilo je izoštravanje - ma koliko se trudio (na tablicama auta nekih 10m dalje) nisam uspeo. Nema mogućnost kolminacije, pa verovatno nije pogodan za astronomsko posmatranje. Možda mu je i ispao iz ruku, ali ovo je verovatno nešto najgore od dvogleda u klasi do 50 evra... Ima li iko drugačije iskustvo?

Yagodinac

Takvu Norconiu 10x50 sam isprobao u prodavnici i Optisan 10x50 je bio bolji  :o. Refleksioni premazi mnogo smanjuju upadnu svetlost pa je ta Norconia dobra danju a noću malo tamnija od pravih astronomskih dvogleda; na nebu je nemoguće spojiti sliku ali za prirodu to i nije loš dvogled.
Inače Norconia Sport 7x50 (nemačka) kod nas košta oko 120 eura. To je zaista dobar dvogled i ne bi bilo loše imati ga; naravno kad opremim teleskopski setup i kad kapnu pare  ;D

Sale je od Janka uzeo TS 10x50 pa ćemo valjda uskoro čitati mini-recenziju, svi kažu da je to ubedljivo najbolji dvogled u klasi do 100eur. To bi mogla biti dobra alternativa Norconii Sport.

sale11472

Sale ima Norconia Sport 10x50 i više puta je pominjao, pisao itd o tom dvogledu..... premazi su jednostruki, ali ni najmanje ne smanjuju upadnu svetlost, dvogled možda nema BaK4 prizme ali je sasvim solidan kada se poredi sa drugim koji koriste BK7 staklo za prizme, bolji je definitivno i od Olympusa 10x50 od Konusa, Optisana da ne pominjem (možda ako je baš jako udaren), može da se kolimira i to lakše od TS pošto samo treba malo zadignuti zaštitnu gumu koja je kod TS čvrsto zalepljena. Sve u svemu ekonomska klasa ali daleko od toga da je najgori u klasi do 50 evra.....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D