• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

TS 10x50 LE / BTC Albatros 10x50 - iskustva

Started by sasaz, July 20, 2009, 12:28:27 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Ja govorim o Sport edition Yellow 7x50 a ne 10x50. Ima ga moj bivši tast i gledam njim vrlo često. Sem toga lik u prodavnici mi je pričao priču a natpis Norconia se skoro izlizao dok on nije završio. Znači replika!
Optisan maltene nema premaze (ili ima samo napred na objektivu) tako da sigurno ima više neželjene svetlosti u polju i malko bolje daje galaskije (bar teorijski) ali to nije tema.
Norconia 10x50 koju sam gledao za 4000 JESTE najgori mogući izbor ispod 50e, vrlo verovatno da ti imaš bolji primerak ili drugi tip. Norconia 7x50 SE Yellow od 120e je sasvim druga priča...

sasaz

July 29, 2009, 05:27:06 pm #31 Last Edit: July 29, 2009, 05:36:06 pm by sasaz
Zamolio sam da mi da da pogledam kutiju i sve što je dobio u njoj. Na dvogledu zaista ne piše ništa korisno: "Norconia Germany" i "Sport 10x50". Na kutiji (slika orla sa jedne i slika dvogleda sa druge uz logotip Norinco i naslov FERNGLAS) sa strane nalepljen je barkod sa kataloškim brojem 54500, a na deklaraciji uvoznika piše Snajper d.o.o., poizvodjač Norconia, zemlja uvoza Nemačka i naziv proizvoda "Dvogled Norconia GA SPORT". U kutiji nema ništa značajno, krpica i dva papira (veoma škrto napisano uputstvo za korišćenje i održavanje - na srpskom i nemačkom), stim što sam već dobio dvogled sa zaštitnim kapicama, torbicom i kaišem. Na internetu se ne može naći ništa detaljnije o specifikaciji.

Yagodinac

Norinco bez greške je kineska replika Norconie.

Yagodinac

Nema veze, probaj ga na nebu. Razlika između dvogleda od 30eur i 100e je (sem šminke) u tome što su skuplji primerci dobro probrani a jeftiniji svi idu u prodaju. Drugim rečima kad platiš više dobiješ 100% kvalitet a kad platiš manje možeš da dobiješ i kvalitet i smeće pa kom opanci - kom obojci.

U svakom slučaju ja sam kao klinac gledao durbinima bez stalka a nalazio sam svašta. Šta bih tad dao za 10x50...

sasaz

Ovo što sam ja dobio na korišćenje je čini se neupotrebljivo, a i potvrdjeno je da je pretrpeo udarac...

sale11472

Quote from: Yagodinac on July 29, 2009, 04:10:51 pm
Znači replika!
Optisan maltene nema premaze (ili ima samo napred na objektivu) tako da sigurno ima više neželjene svetlosti u polju i malko bolje daje galaskije (bar teorijski) ali to nije tema.


Ajd samo mi objasnni kako dvogled koji nema premaze može da daje galaksije bolje od onoga koji ima ???
Kao što rekoh Norconia je marka pod kojom kineski Norinco (koji sa svoje strane ništa ne proizvodi ali to tek nije tema) prodaje optiku na Nemačkom tržištui.....
Taj primerak koji si ti gledao stvarno ne znam u kakvom je stanju bio ali ako jeoptisan bolji taj je prošao sito i rešeto. Norconia 10x50 Sport je sasvim korektan dvogled ako se poredi sa modelima koji ne koriste BaK4 staklo za prizme (kao pomenuti žuti 7x50 iste firme ili TS 10x50 LE) sa takvim dvogledima ga baš i nema svrhe porediti....mada će bit upoređen kad nađem vremena ;)
Što se Optsana tiče nijedan primerak koji sam pogledao (a tražio sam od čoveka da mi izvadi svaki koji je imao u radnji) krivljenje na ivicama vidnog polja je bilo više nego očigledno i po danu u šta god da sam pogledao mogu samo da zamislim kako bilo noću, skuplji optisani koji imaju BaK4 prizme jednostavno od 5 primeraka ni jedan nije bio kolimiran a bili su duplo skuplji  od predviđenog budžeta, Oly je prosto vrištao hromatskom aberacijom i to opet u sred dana itd itd itd  koristio sam ga ljudski (o čemu sam počesto i pisao ovde na forumu) tako da pričamiz prakse....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

Quote from: sale11472 on July 30, 2009, 12:20:50 am
Ajd samo mi objasnni kako dvogled koji nema premaze može da daje galaksije bolje od onoga koji ima ???


Jeste, i Heršel je imao premaze na 6 cola njutnu.

Ono što sam ja gledao je bilo tragedija i od (ne)oštrine, i od aberacije i od nekolimacije. Za blizu i složiš nekako sliku a na brdima i nebu obavezno duplo (Norconia 10x50, 4000din). Optisan vrišti od neželjene svetlosti kad ima mesečine ali bez frke prikazuje M33 iz mog dvorišta što 130/900 retko kad radi.
Još nešto o premazima: kad vidim da je spoljna strana objektiva žuta, narandžasta ili na drugi način netransparentna znam da taj dvogled odbija neželjenu svetlost ali smanjuje i galaksije onako usput. Prvom prilikom ponesi Norconiu a ja Optisan da uporedimo (iduće godine) koji je bolji na galaksijama - u po pivo.

bear

Quote from: sale11472 on July 30, 2009, 12:20:50 am
Ajd samo mi objasnni kako dvogled koji nema premaze može da daje galaksije bolje od onoga koji ima ???


Teoretski to bi bio slucaj kada galaksija nema znacajnu emisiju na talasnim duzinama koje filtrira premaz, ali zato premaz (malo) smanjuje transmisiju i na ostalim talasnim duzinama. Ima doduse premaza koji sluze da bi se povecala transmisija (smanjujuci odbijanje na povrsini staklo-vazduh) ili smanjila upadajuca svetlost sa strane, ali to je vec druga prica.

Ljubo

Bear, za ovo prvo u tvom postu koriste se jednostruki premazi, dok ze za drugi dio koriste mnogostruki premazi. Bitno je zapamtiti da su multi-premazi korisniji od jednostrukih. Takodje, bitno je šta se koristi od premaza (za astro nisu dobri žuti i crveni premazi), kao i način njihovog nanošenja. Nisam se mnogo bavio ovom tematikom - tek prenosim iskustva drugih i sa recenzija astro opreme.

@Yagodinac, premazi za ogledala nisu isti kao premazi za stakla...
Pa ništa, uporedan test je ipak najbolje rješenje za ovo o čemu diskutujete.

sale11472

Quote from: bear on July 30, 2009, 01:34:52 pm
Ima doduse premaza koji sluze da bi se povecala transmisija (smanjujuci odbijanje na povrsini staklo-vazduh) ili smanjila upadajuca svetlost sa strane, ali to je vec druga prica.



Pas upravo takve premaze i imaš na dvogledima (sem onih crvenih horora sa buvljaka) vrlo lako ih je prepoznati kada se pogleda u objektive sa prednje strane (mada sam ja koristio i laserski pokazivač) ....
No kao što rekoh uskoro će biti pravo poređenje ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

bear

Pa da, ali ima premaza, 'premaza' i PREMAZA. A taj sto prodaje najcesce blago receno nema pojma o takvim detaljima (a i sto bi imao, jel' durbin, jeste, molim lepo).

sasaz

Quote from: bear on July 30, 2009, 04:25:59 pm
Pa da, ali ima premaza, 'premaza' i PREMAZA. A taj sto prodaje najcesce blago receno nema pojma o takvim detaljima (a i sto bi imao, jel' durbin, jeste, molim lepo).


Takve detalje ne iznosi ni proizvodjač, a prodavci obično ni ne znaju šta prodaju - njihov posao je da prodaju to što imaju. Baš danas sam obišao nekoliko prodavnica lovačke opreme raspitujući se o "kvalitetnim" dvogledima i svaki od prodavaca je objasnio kako je Norconia 10x50 Sport odličan dvogled i da je radjen u Nemačkoj (pokazujući na deklaraciju), a da košta SAMO 4000 dinara! Na pitanje kakav je to logotip Norinco na kutiji, niko nije znao da objasni (štamparska greška?)...

Možda je Norconia 10x50 Sport odlična za lov, ali ne verujem i za astro posmatranje... Problem nije samo premaz već i optika, kolimacija i sl. Čekamo uporedni prikaz TS 10x50 LE i Norconia 10x50 Sport. Što se tiče same teme (TS/BTC), neka za sada ostane na čekanju.

sale11472

Quote from: sasaz on July 30, 2009, 05:38:15 pm
Možda je Norconia 10x50 Sport odlična za lov, ali ne verujem i za astro posmatranje...


Hej ja nisam rekao da te taj dvogled odličan već korektan najveći problem su mu prizme (OK znam da zvučim papagajski ali to je stvarno najeća mana ovog modela)...
Što se TS/BTC tiče ja bih (jesam) odabrao TS ;D

Quote from: bear on July 30, 2009, 04:25:59 pm
Pa da, ali ima premaza, 'premaza' i PREMAZA. A taj sto prodaje najcesce blago receno nema pojma o takvim detaljima (a i sto bi imao, jel' durbin, jeste, molim lepo).

Zato ti imaš oči a priznačeš da je najbitnije kako se ponaša upravo u vidljivom delu spektra ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sasaz

July 30, 2009, 07:21:49 pm #43 Last Edit: July 30, 2009, 07:35:35 pm by sasaz
Quote from: sale11472 on July 30, 2009, 06:13:53 pm
Hej ja nisam rekao da te taj dvogled odličan već korektan najveći problem su mu prizme...


Niko i nije rekao da je nešto u rangu do 5000 din odlično... Ne bih rekao ni da su modeli 10x50 ispod 100 evra korektni za astro posmatranje... Sam tražilac 8x50 za teleskope košta više od 50 evra, pa se prema tome verovatno treba i orijentisati.

Ako se sva optika danas naručuje i izradjuje u Kini, a na Zapadu samo vrši provera kvaliteta i klasifikacija, sve varijante su otvorene... Koliko para - toliko i muzike... Mada ni to nije pravilo.

Ljubo

QuoteAko se sva optika danas naručuje i izradjuje u Kini, a na Zapadu samo vrši provera kvaliteta i klasifikacija, sve varijante su otvorene... Koliko para - toliko i muzike... Mada ni to nije pravilo.


Ovo je ključna fraza za sve one koji kupuju ili planiraju da kupe ovakvu opremu (posebno ako žele jeftinije da prodju). Pored specifikacije i traženja onoga što će zadovoljiti odgovarajuću namjenu, kada kupujete ovakve proizvode, u najmanju ruku (ali stvarno najmanju!) je poželjno da takav proizvod PRIJE kupovine i isprobate (zamolite prodavca da vam dozvoli mali test; na primjer, za optiku koju hoćete da primjenite za astro posmatranja, odaberite ne mnogo svijetlo mjesto u radnji, postavite laptop s uključenim planetarijumskim softverom i zvijezdama male do srednje veličine; zatim pogledajte kroz optiku s one udaljenosti koja vam u vidnom polju instrumenta pokriva čitav ekran - u idealnom slučaju boje ne smiju da se razlivaju, haloi ne bi trebalo da se pojavljuju, koma takođe, a zvijezde treba ostanu malih dimenzija - ovo je samo približan test, onako na prvu ruku. Inače, najbolje je to sve odraditi noću, sa pravim zvijezdama, ako se prodavac složi).