• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

TS 10x50 LE / BTC Albatros 10x50 - iskustva

Started by sasaz, July 20, 2009, 12:28:27 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sasaz

Ljubo,

Sve što je napisano stoji, medjutim praktično u većini slučajeva nije izvodljivo, tako da se sve uglavnom svodi na puku sreću. U inostranstvu čak nije ni dozvoljeno (kupi i nosi kući, pa se posle žali).

Ljubo

Da, slažem se. Ali ima dosta onih koji su (i u našim radnjama) uspjeli da vrate nekvalitetnu opremu. Naime, na takvim proizvodima često piše: 'Povećanje 500 puta", "Vidjećete Kasinijevu pukotinu u Saturnovom prstenu"... I vi im fino to odnesete i kažete: "Ajde, reci mi kako da to vidim?" Onda oni moraju, htjeli ne htjeli, da vrate novac ili zamijene proizvod. Dakle, katkada ima načina, samo treba biti i malo snalažljiv.
Ovo se sve odnosi na takvu opremu, dok se ti problemi rijetko, ili gotovo nikako ne javljaju kod poznatijih brendova.

sale11472

Quote from: sasaz on July 30, 2009, 07:21:49 pm
Quote from: sale11472 on July 30, 2009, 06:13:53 pm
Hej ja nisam rekao da te taj dvogled odličan već korektan najveći problem su mu prizme...


Niko i nije rekao da je nešto u rangu do 5000 din odlično... Ne bih rekao ni da su modeli 10x50 ispod 100 evra korektni za astro posmatranje...


Ovaj ne bih se složio TS je daleko ispod 100 evra ;D I, po svemu sudeći, sasvim je korektan za astro svrhe ...


Quote from: Ljubo on July 30, 2009, 07:34:32 pm
....odaberite ne mnogo svijetlo mjesto u radnji, postavite laptop s uključenim planetarijumskim softverom i zvijezdama male do srednje veličine; zatim pogledajte kroz optiku s one udaljenosti koja vam u vidnom polju instrumenta pokriva čitav ekran ....


Moguće da je ovo primenjlivo na instrumentima sa malim vidim poljem i velikim uvećanjem (teleskopi, durbini i sl) ali kod dvogleda jednostavno treba prići toliko blizu da slika ne može da se fokusira ..... inače moja omiljena test meta su npr loga antene, razne ograde, lišće na drveću, ivice zgrada i krovova i slični objekti koji imaju veliki kontrast i/ili velike ravne ivice naspram neba. A omiljena večernja meta (iz centra BG baš i nije jednostavno videti zvezde u toku radnog vremena prodavnice) mi je bilo svetlo na vrhu Beograđanke  ;)
No ima mnogo toga što treba pogledati pre nego što se okulari uopšte i prinesu oku kada se procenjuje valjanost dvogleda......
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Mihael

Sasaz, prođe godina i po, kupi li nešto na kraju? Šta se dešava? Šteta je ne nastaviti dobar topic, voleo bih čuti tvoja iskustva štagod da si kupio.