• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

HELP! Kupio bih teleskop, ali mi treba strucna pomoc

Started by digitalex, November 20, 2009, 03:13:33 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

digitalex

Pre svega da se predstavim:
Ja sam Aleksandar, profesionalno se bavim muziciranjem (klavijaturista)
Zivim u Jagodini
Zelim sve da vas pozdravim, i nadam se da cemo se lepo druziti (nisam komplikovan za druzenje, barem tako kazu) :)

I kao sto sam naveo u naslovu, interesuje me teleskop za koji bih izdvojio do 250 eura
a, posto sam muzicar, teleskop bi mi sluzio samo za povremeno zevanje u nebo kad sam slobodan, pa me interesuje sta predlazete da uzmem od ovih spravica:
1. http://www.teleskop.rs/teleskop/proizvodi/refraktor_eq290.html
ili
2. http://www.teleskop.rs/teleskop/proizvodi/teleskop_eq3.html

Cene su im skoro iste, ali verujem da nije isti pogled u nebo (ili na nebo, je*es gramatiku) :)
Pozdrav

Yagodinac

Interesantno. Imam 130/900 (ovaj drugi link) i video sam maltene sve što se njime može videti. Prvi je refraktor, više usmeren ka planetama i Mesecu nego galaksijama i maglinama. Nije ni on loš za to ali je ipak svetlina kod tamnih galaksija na strani njutna.
Pošto si iz Jagodine svrati u subotu celog dana u hitnu pomoć i traži dr Milana, rado ću ti sve objasniti i organizovati neko osmatranje  :)

sale11472

Quote from: Yagodinac on November 20, 2009, 03:43:37 am
Pošto si iz Jagodine svrati u subotu celog dana u hitnu pomoć i traži dr Milana, rado ću ti sve objasniti i organizovati neko osmatranje  :)


Najbolje rešenje taman da baciš pogled kroz 130/900 i 150/750 pa uporediš ....
Mada od dva teleskopa koja si pomenuo ja bih izabrao treći ;D odnosno 130/650 pročitaj na ostalim temama šta mislim o tome....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

digitalex

Hvala na brzim odgovorima!

Yagodinac, vrlo rado cu svratiti na razgovor sa tobom u vezi ovih spravica, i naravno da bacimo oko kroz cevke koje posedujes, ali tek u decembru ako nije frka posto ne mogu pre zbog posla. Mozes i broj telefona da mi bacis na PM.

sale11472, razmisljao sam i ja o modelu 130/650, ali sam tek danas video da ga ima u teleskop centru, posto je zadnji na listi
http://www.teleskop.rs/teleskop/proizvodi/Skywarcher130650EQ2.html

cola

Mislis da ima veze koji je na listi, samo je poslednji dodat!
Kontaktiraj Lajosa K. da se raspitas!
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

digitalex

Quote from: cola on November 21, 2009, 12:00:03 am
Mislis da ima veze koji je na listi, samo je poslednji dodat!
Kontaktiraj Lajosa K. da se raspitas!

Brate cola, ne kazem ja da ima veze koji je na listi. Nego su svi teleskopi poredjani po ceni, tako da nisam obratio paznju na 130/650 koji je na samom kraju liste

spadej

130/650 ima jednu neverovatno dobru osobinu. Mali je i moze da spakuje i u malo vecu kesu,ili ranac.

Yagodinac

Quote from: spadej on November 21, 2009, 08:29:38 am
130/650 ima jednu neverovatno dobru osobinu. Mali je i moze da spakuje i u malo vecu kesu,ili ranac.



Ha, može da se gleda i iz ruke  ;D
Mala šala ali to je izuzetno bitno. Manji teleskop se manje klima na montaži, praćenje bolje itd. Nebitno što je prenosniji, ja bih mogao da nosim i 300mm dob ako to volim.

digitalex

Ajde da se pohvalim... Uzeo sam Sky-Watcher 90/900 Refractor na EQ2 montazi
Nisam hteo da uzmem Newton teleskop, zato sto nemam iskustva ni sa Refractorom, a tek sa Newtonom bih se totalno pogubio. :(
Sad mi jos ostaje da naucim kako da rukujem sa teleskopom koji sam kupio. Sitnica :)
Zelim da vam se zahvalim na savetima koji ste mi dali ovde na forumu, a takodje bih da se zahvalim Milanu Gucicu iz Teleskop Centra u Beogradu na pomoci oko odabira teleskopa.
I jos da rasteram oblake, pa da bacim pogled na neku planetu i sl. :)

Igor

Eto objašnjenja za višednevno loše vreme i guste oblake...  :)

digitalex

Jeste Igore. A taman sam se ponadao da cu se lepo nagledati, kad ono oblaci :(

Yagodinac


cola

SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

digitalex

Hvala svima!

P.S.: Ima li ko da mi proda ventilator za rasterivanje oblaka i magle? :)
jbg, kupio sam spravu, a jos je nisam probao :(

cola

SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com