• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

HELP! Kupio bih teleskop, ali mi treba strucna pomoc

Started by digitalex, November 20, 2009, 03:13:33 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

digitalex


cola

SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Vladimir

Pozdrav ja sam Vladimir iz Beograda.Imam jedno pitanje samo video sam jedan teleskop meni izgleda ok ali me interesuje sta vi mislite dali valja za te pare ili je mnogo skup pise ovako 48x387 firmu sam zaboravio koja je ali kosta 20 000 dinara pa me interesuje sta vi mislite.

Ljubo

Pozdrav Vladimire, dobro nam došao!

Malo podataka si nam dao. Vjerovatno se radi o spektivu (durbinu) maksimalnog uvećanja 48x. Ovakvi uredjaji su dobri za panoramska posmatranja, posmatranja životinja i objekata u divljini, kao i povremena astronomska posmatranja atraktivnih pojava (dakle, ne mnogo pogodan za objekte dubokog neba, ali bože moj, to mu i nije namjena).
Ukoliko si u mogućnosti, slikaj nam taj teleskop i postavi sliku ovdje, pa ćeš dobiti konkretniji odgovor.

Ukoliko te isključivo zanima korišćenje teleskopa za astro, ako imaš dovoljno prostora za povremeni transport na neku mračnu lokaciju (za objekte dubokog neba), onda razmisli o kupovini ovakvog teleskopa:
http://teleskop.present-webdesign.com/teleskop/na-eq-montazi/130900-eq2-skywatcher
Ima ga tu na adresi sa sajta, i u Beogradu.

Vladimir

Hvala druze ali nije durbin nego katadiopter ako se lepo izrazavam izgleda kao taj sto si mi pokazao ali malo kraci a siri nadam se da si me razumeo ovako lajcki objasnjavajuci.E da i zanimaju me teleskopi za gledanje planeta itd da ima ok sliku nista preterano ja koliko se razumem kapiram sta znaci 48x387 toliko sam provalio na netu ali ne kapiram koliko daje bolju sliku.

sale11472

Hmmm ako je do teleskopa meni iz Teleskop Centra odmah padaju na pamet bar tri četiri bolje solucije
130/900 njutn na EQ2 montaži (kog je već Ljubo pomenuo)
130/650 njutn na EQ2 montaži - jeste malo skuplji od prethodnika ali već sam pisao o tome zašto mi se više sviđa
90/900 refraktor na EQ2 montaži - hmm ja bih pre jedan od ona prethodna dva ;)
150/1200 na dobson montaži - jeste nekih par hiljda skuplji od ostalih .. al ja jednostavno ne mogu a da ne pomenem nekog dobsona ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Vladimir

Hvala Sale na predlozima mene interesuje koliko je dobar ovaj sto Ljuba preporucuje a koliko taj sto se tebi vise svidja zanima me koliko dobro vide svemir koliko lepo moze da se vidi neka planeta ako me razumes posto inace jako malo znam o teleskopima a to mi je zelja od detinjstva da imam neki ok teleskop pa eto u nekoj sam prilici da uzmem jedan meni licno svi oni dobro izgledaju.I jos jedna stvar samo mi reci sta znaci to sto pise 130/900 jer to 130 puta uvelicava a 900 milimetara je precnik objektiva tako je barem kod dvogleda ako se dobro secam hvala vam svima i oprostite na mom neznanju i dosadjivanju.

mravic

130 je prečnik objektiva dok je 900 dužina fokusa.  Takodje iz tih brojki se lako dobije da je svetlosna moć tog teleskopa f7 jer se podeli dužina fokusa sa prečnikom objektiva 900/130=7.  Iz ovoga se vidi da onaj drugi sa Saletove liste 130/650 ima jaču svetlosnu moć i to f=5
Povećanje se dobija promenom okulara i to okular sa kraćim fokusom će ti dati veće povećanje i obratno...
primer:

Na teleskopu 130/900 gde je fokus 900mm postaviš okular od npr. 20mm dobijaš povećanje od 900/20=45 puta
Na ovom drugom 130/650 je fokus 650mm i sa istim okularom ćeš dobiti povećenje od 32.5 puta.
Sa okularom od 10mm to ti se uduplava...sa 5 mm je učetvorostručuje itd.

Ali... Nemoj nikada da te ponese to uvećenje...jer je u većini slučajeva svetlosna moć teleskopa presudnija da bi sliku video bolje i svetlije...
Mislim da bi lakše bilo da malo pročitaš stare postove i nadješ diskusije o teleskopima da se ne ponavljamo...ali ako ništa ne uspeš da nadješ, slobodno pitaj.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Ljubo

I 130/900 i 130/650 su ti podjednako dobar izbor za početak. Mi iskusniji preferiramo 130/650 zbog jače svjetlosne moći, ali nemoj da te to zavara. Tebi kao početniku to i ne more da bude presudno. Obično svi početnici žele da vide više i veće (prvenstveno se to odnosi upravo na planete koje si spomenuo). To se, bez posebnih dodataka, bolje uočava u ovom 130/900, pa ja zbog toga, jer mnogi početnici očekuju da za svoje prve novce uložene u astro vide što je moguće više, predlažem ovaj 130/900. Jača svjetlosna moć biće ti zgodna za posmatranje deep-sky objekata i kometa, s nekih mračnijih lokacija, ali to sve relativno uspješno može da se odradi i pomoću 130/900.
U svakom slučaju, najbolji izbor za novce koji su tu oko sume koju navodiš ti je jedan od ova dva teleskopa.

Vladimir

Hvala vam drugari mnogo ste mi pomogli jos da razmislim pa cu vam reci sta sam uzeo.Trenutno nisam bas pri kesu ali bice kada mi prodje slava pa cu verovatno uzeti neki.Opet hvala puno.Ali ono svidja mi se ovaj sto ste mi predlozili.http://teleskop.present-webdesign.com/teleskop/na-eq-montazi/130900-eq2-skywatcher

sale11472

Quote from: Ljubo on January 03, 2010, 01:24:36 pm
I 130/900 i 130/650 su ti podjednako dobar izbor za početak. Mi iskusniji preferiramo 130/650 zbog jače svjetlosne moći...


Ja konkretno ne pominjem 130/650 zbog svetlosne moći IMHO razlika na tom prečniku nije preterano velika, ali  650-tica je kraći i lakši tubus pa se montaža lakše izbori sa njim (još od mog prvog poređenja ova dva modela ja kod 900 kukam na klimavu montažu) drugo kraći teleskop ima parabolično ogledalo (što opet nije preterano velika razlika ali je opet korisno) istina je da 130/900 iz kutije daje nešto bolju sliku planeta (i Meseca) ali je isto tako 130/650 univerzalniji instrument pa ako su planete cilj nabavi se dobar barlow (moj GSO 2,5x APO je mene na prošloj Letenki oduševio, daleko najviše muzike za uloženo) a ako su DSO objekti u pitanju onda bez barlowa ......
Sve u svemu sitnice su u pitanju ali te sitnice su učinile da ja posle dve godina (dve Letenke) promenim mišljenje i počnem da "navijam" za 130/650 ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Quote from: mravic on January 03, 2010, 06:35:36 pm
Moja škola :) i ja preferiram kraće teleskope...


Prosto ne znam da li da pomenem moje razmišljanje da ako ne dovršim ono nesrećno ogledalo ... da te poslušam i prebrusim ga ali tako da mu produžim fokus na jedno 130-150 cm ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Vladimir

Hvala opet svima nego mi je bitno dali cu ok videti planete sa ovim 130/900

Ljubo

Quote...130/650 univerzalniji instrument pa ako su planete cilj nabavi se dobar barlow

Svi planetarni Njutni imaju F/8 pa naviše (a ne naniže), zbog bolje razdvojne moći po inču aperture i time manje opstrukcije.
Jeste prednost parabolično ogledalo, ali govoriti početniku da će vidjeti više kroz 650mm fokusa je zavaravanje... Mnogi su se poslije takvih preporuka žalili da im je Saturn mali, Jupiter sa malo detalja...
Jeste da nabavkom Barlow-a (ali onog skupljeg) situacija postaje bolja i na 650mm, ali je to skoro 1,5 puta opet bolje na 900 mm!!

No, dobro, vi svi govorite sa svoje iskustvene tačke i tu se slažem. 650mm je za planete, hmm, ipak malo... I takav teleskop niko ne preporučuje za planete, nemojte se zavaravati.

S druge strane, pošto sam kao i vas dvojica ljubitelj deep-sky objekata, i ja preferiram jaču svjetlosnu moć i kraću cijev... Ali zbog iskustva, ne znam baš kako bi to bila prednost početniku koji želi da vidi više. Zato očekujte nove poruke tipa "A kako da ovim 650mm vidim više?"...

QuoteHvala opet svima nego mi je bitno dali cu ok videti planete sa ovim 130/900

Vlado, ja ti i preporučujem 900mm zbog planeta i zvjezdanih jata. Čak i dvojne zvijezde će ti izgledati u startu bolje kroz 900mm, nego kroz 650. Pa to je valjda jasna stvar. Ali...