• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

HELP! Kupio bih teleskop, ali mi treba strucna pomoc

Started by digitalex, November 20, 2009, 03:13:33 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Vladimir

Hvala vam svima na opsirnim odgovorima verovatno cu kupiti 130/900 jer mi je pristupacniji.Nego jer neko narucivao od ove firme teleskope pouzecem da mi kaze koliko to otpirilike izadje na kraju.

mravic

Pokušaj kod nekoga ko ima ima takav pogledati Jupiter pa ćeš uskoro odustati od planeta. Ne kažem da se ne vide ali...sa teleskopom od 130mm i fokusom 900mm nećeš baš biti mnogo oduševljen jer su planete ipak sitne i imaš ih tri koje ćeš posmatrati. Jupiter, Saturn Mars i možda Veneru...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

digitalex

Quote from: mravic on January 03, 2010, 08:05:58 pm
Pokušaj kod nekoga ko ima ima takav pogledati Jupiter pa ćeš uskoro odustati od planeta. Ne kažem da se ne vide ali...sa teleskopom od 130mm i fokusom 900mm nećeš baš biti mnogo oduševljen jer su planete ipak sitne i imaš ih tri koje ćeš posmatrati. Jupiter, Saturn Mars i možda Veneru...

Slazem se sa ovim odgovorom, mravicu!
Vladimire, ukoliko ne zelis da se bavis astrofotografijom, predlazem ti model 150/1200 na dobson montazi
http://teleskop.present-webdesign.com/teleskop/na-dobson-montazi/1501200-dobson-skywatcher
Sa njim ces mnogo vise videti nego sa 130/900, a razlika u ceni je mnogo mala

Ljubo

Quoteimaš ih tri  koje ćeš posmatrati. Jupiter, Saturn Mars i možda Veneru...

I Mjesec je za amatera astronoma velika "planeta" (sa pregršt toga da se vidi na većem fokusu). A tek detalji na Suncu?
E, za njih sve je dobro imati više fokusa ;) .

Digitalex, Dobson je isto solidno rješenje, ali malko skuplja varijanta. Ipak, ovi lakše prenosivi EQ teleskopi pomažu početniku da se upozna ne samo sa teleskopom, već i sa mogućnostima montaže, zato ima smisla i takav predlog.
U svakom slučaju ovi Skywatcher, GSO i Orion UK Njutni su se pokazali solidnima za početnika.

Vladimir


Yagodinac

Pošto je dobar deo nas koji učestvujemo u raspravi gledao kroz oba teleskopa, evo mog mišljenja:
Najbolji je 150/1200.  ;D
To ti je f8, više nego f6.9 kod 130/900. Generalno za planete se traže njutnovi sa što većim f, pojedini planetarni fotografi koriste 200/1600 i sl perverzije. Mislim da je 130/900 bolji na planetama ali ne značajno. Na 200x i tako to nijedan od obojice ne briljira jer pomenuti 130/650 traži barlow i dobre okulare a svaki barlow makar malo ubija sliku. Ne znam kakav je Powermate 5x ali je činjenica da većina barlowa, onih jeftinijih, degradira sliku (neki čak i vrlo primetno). Samim tim f6.9 ti znači puno (ograničavam se na planete). Što se tiče 650 on ima parabolično ogledalo (što jeste plus na manjim uvećanjima) mada ti trebaju bolji/skuplji okulari za planete. I ima veću opstrukciju a to znači manji kontrast nego 900. U fabričkom paketu 130/650 daje 65x najveće uvećanje pa u startu treba pljunuti pare za barlow (apo preporuka) i jedan planetary.
Druga opcija je da pokupuješ okulare planetary sa malim žižama ali sve to duplo poskupljuje cenu 130/650. Ako hoćeš da za 2-250e kupiš kompletan setup i odmah gledaš, bez daljih investicija za početak, onda je 130/900 dovoljan. Uz njega ide barlow 2x, ne baš vrhunski ali koristan. 180x na njemu je vrlo upotrebljivo ukoliko je atmosfera OK.

Interesantna alternativa je 150/750 koji sa barlow i planetary jeste da košta više ali primetno šije obe 130-ice na planetama. A tek na ostalim objektima...

Vladimir

Evo ga ovaj teleskop sto sam video sto kosta 20 000 i neko mi je zatrazio da ga slikam pa evo.Firma je Optisan.

Ljubo

Ako dobro vidim, to je Njutn sa sfernim ogledalom na f/4 (o kojem je pisano na forumu ranije)...
Ukratko:  ZAOBIĐI ga, jerbo je to katastrofa varijanta - ništa nećeš u njemu vidjeti kako treba.

digitalex

Vlado, evo ti teleskop slicnih karakteristika kao taj Optisan za 15.900 dinara
http://teleskop.present-webdesign.com/teleskop/na-eq-montazi/114900-eq1-skywatcher
Naravno, smesno je uporedjivati optisan i skywatcher
I, kao sto rece Ljudo: "ZAOBIĐI ga"
A, moj predlog ti je:
http://teleskop.present-webdesign.com/teleskop/na-eq-montazi/130900-eq2-skywatcher 22.500 din
ili
http://teleskop.present-webdesign.com/teleskop/na-eq-montazi/130650-eq2-skywatcher 24.500 din
Kad si vec odlucio da odresis kesu od 20.000 din, prezali i jos 2.500 ili 4.500, ali ces barem imati upotrebljivu spravu
Ovako ces samo baciti 20.000
I jos da dodam:
http://teleskop.present-webdesign.com/teleskop/ahromati/90900-eq2-skywatcher-refraktor
Ovu spravicu ja posedujem. Refraktor! Nema kolimacije i tome slicno sto je za pocetnike po malo zastrasujuce, ali je ipak prosta stvar

Vladimir

Ok momci nego cisto da vam kazem sta sam video i hteo da kupim ali vi ste mi dali mnogo bolji predlog i odlucio sam da cu verovatno uzeti 130/900 EQ2 SkyWatcher jer mi je pristupacniji a i nebavim se astrofotografijom nego samo bi blejao kroz njega sa prijateljima.

Ljubo

E pa razlika izmedju ta dva teleskopa (onog koji si hteo da kupiš i ovoga kojeg sad imaš u planu) je Nebo-Zemlja! Automobilskim rječnikom, kao izmedju fiće i WW pasata (BMW, audije i mercedese ostavljamo za skuplje varijante koje i nisu predmet ove priče - apohromati i oni reflektori s ugradjenim korektorom)

Ko pita, ne skita - kaže narod.

Vladimir

Lepo narod i kaze hvala vam opet stvarno dosta ste mi pomogli.

Vladimir

Ljudi bas sam gledao na netu za tu firmu Optisan i njihove teleskope jako sam malo nasao a to sto sam nasao ljudi pricaju da je djubre i da ga izbegavaju kako sam cuo pravi se u Kini i kazu nevalja postolje sociva skoro sve.

Vladimir

E pa drugari moji kupio sam danas teleskop naravno preporucen od vas skywatcher 130/900 verujem da ce me dobro sluziti.Pa ja dosao da vam se malo pohvalim.

Igor

Čestitam, neka te dobro služi...
Shvataš da će sada biti oblačno bar još dve nedelje?  ;)