• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

CHDK

Started by CyberianIce, February 10, 2010, 04:21:00 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

digitalex

Da se pohvalim: Uspeo sam da instaliram CHDK na Canonu SX-120 IS.
E, sad me zanima RAW format... Ukljucim RAW opciju, ali u tom folderu gde su RAW podaci extenzija fajlova je CRW, i svi podaci su jednake velicine 15.471, tako nesto odprilike.
Da li su to originalne slike ili ne?
Da li ti fajlovi mogu da se obradjuju u nekom programu?
Naravno, da li je moguce povecati duzinu expozicije u CHDK meniju? Svakako aparat ima 15.sec, ali da li moze jos da se dobije? Listao sam Menu, ali mi pomalo nije jasan

digitalex

ha... Provalio CHDK. Minimal shutter 10.000sec :D

spadej

Ima uputstvo na chdk sajtu, skini ga,  sve je objasnjeno.

CyberianIce

Quote from: digitalex on December 07, 2010, 10:47:45 am
ha... Provalio CHDK. Minimal shutter 10.000sec :D


Kod nekih aparata, kod mene je samo 64 sec, ja ni nemam pravi iris vec samo ND filter. Ali zato maximal shutter speed kod mene ide do 1/40000 sec :D sutra cu da pokusam da friziram kapljicu vode :D
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

digitalex

Hmm...? Moracu i ja da friziram tako nesto, samo ne znam kako?! :(
Kod mene je max shutter 1/100000. Da, lepo sam napisao 100.000
Samo se pitam sta ce toliko, kad je sve crno???

Yagodinac

December 07, 2010, 11:02:10 pm #35 Last Edit: December 07, 2010, 11:14:22 pm by Yagodinac
Joj ali vam zavidim! Od SLR aparata jeftiniji imaju 1/4000 a bolji 1/8000 (što redovno koristim po vedrom danu). Nema neke upadljive razlike u svetlini slike ali to ionako postoji zbog brzih pokreta. Način dobijanja svih ekspozicija kraćih od 1/500 je takoreći "softverske" prirode, budući da shuter ne može da okine brže od te cifre.
Jel ima CHDK za eose?
;D

Quote from: digitalex on December 07, 2010, 02:06:40 am

E, sad me zanima RAW format... Ukljucim RAW opciju, ali u tom folderu gde su RAW podaci extenzija fajlova je CRW, i svi podaci su jednake velicine 15.471, tako nesto odprilike.
Da li su to originalne slike ili ne?
Da li ti fajlovi mogu da se obradjuju u nekom programu?
Naravno, da li je moguce povecati duzinu expozicije u CHDK meniju? Svakako aparat ima 15.sec, ali da li moze jos da se dobije? Listao sam Menu, ali mi pomalo nije jasan


Jeste, CRW ili CR2 su oznake za Canonov RAW. Ako imaš plug-in za starije Photoshopove (CS2 i starije) tvoj problem je rešen, a noviji od CS3 imaju instalirane module za rad sa RAW fotkama. Možda je najbolje koristiti originalan Canonov softver koji se dobija uz eose ali to ne možeš lako da nađeš a da bude legalno.  ;)
U svakom slučaju preporučio bih ti CS3 i noviji, pa konverzija u TIF. Onda obrađuješ natenane....

Kako se u CHDK meniju podešava ekspozicija nisam ni ja mogao da otkrijem na A560, možda to zna Cyberianice?

digitalex

Ma, bitno je da pise na displeju 1/100000. A sad koliko stvarno ima, to nije bitno. Bitno je da se malo ku*chimo (BEEP) pred svetom :)
Probaj ovde nesto da izbunarish za EOS.
http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK
Valjda ce imati nesto?!

CyberianIce

Pise i meni 1/100000 ali ne moze toliko cak ni teoretski jer je vreme praznjenja ovog CCD chipa duze :P Moj aparat moze 1/40000 a SX120 1/20000 (zato kod tako kratkog eksponiranja nista ne hvata). Ipak to je i dalje sasvim dovoljno da uhvatis munje (kao sto ja to radim).

U medjuvremenu dok ne stigne moja kapljica evo ovde nesto zanimljivo ima da se vidi (Jos malo grube demonstracije sile) :D







Recept: 1/10,000 second, Manual mode, f/3.5, flash manual at lowest output, +4 diopter close-up lens, subject distance approx. 10 inches (25cm), room lights and lights above sink all turned on.

Izvor: Izvorhttp://chdk.wikia.com/wiki/Samples:_High-Speed_Shutter_%26_Flash-Sync
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

digitalex

December 08, 2010, 02:10:27 am #38 Last Edit: December 08, 2010, 09:51:06 am by Sekula
Skinuo sam neki ReaConverterPro i uspeo da konvertujem RAW slike u tiff.
Ogromna je razlika izmedju RAW formata i shugavog JPG formata koji aparat sam na kraju napravi.

Ovu poruku je menjao moderator u poslednjoj rečenici. Molimo da ne koristite vulgarne reči, ili ako ih baš "morate" staviti u nekakvom žargonskom smislu, koristite tri tačkice. Tako nalažu pravila foruma.

5ja

digitalex, ja takodje imam SX120IS ali znam da za njega jos uvek nije napravljen CHDK tj. za sad postoji samo beta verzija.. Interesuje me da li je ovo sa cim ti eksperimentises ta beta verzija ili si uspeo da nabudzis neku drugu..?

Elem, imas da skines free portable (ne-instalacioni) Photoshop CS4..  U njemu mozes da konvertujes te RAW-ove, a dobar je i za neke obrade..   ;)
"Those who study the stars have God for a teacher." -- Tycho Brahe
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

digitalex

Ne znam da li je beta verzija, ali svakako sve radi
Evo, saljem ti bas tu verziju koju ja koristim

http://dl.dropbox.com/u/4612261/sx120is-100b-0.9.9-912-full.zip

Sto se tice obrade, imam CS4 portable, skinuo sam i CS5 full+Camera RAW 6.3
E sad, ili ja ne znam kako da konvertujem RAW u PhotoShop-u, ili PS ne podrzava RAW format iz modela SX120 IS
Ako neko zna kako se to radi, neka napise post, korak po korak?!
A evo kakvu sam sliku dobio kad sam konvertovao RAW u TIF uz pomoc programa ReaConverter Pro 6.0 (trial version 15 dana), i to obradio malo u CS4
http://dl.dropbox.com/u/4612261/RAW%20vs%20JPG/RAW_0299.jpg

Yagodinac

Šteta što ti je malo "izgorela" ta šoljica  :(
Moguće je i da PS ne poznaje taj CRF. Kod mene sve radi, otvara se CR2 ali ne mogu da ga snimim opet u tom formatu nego mogu u bilo kom drugom. Dakle, PS CS3 otvara i konvertuje ali ne snima RAW format.
Mislim da postoji dosta tipova RAW formata, tačnije svaki proizvođač ima najmanje po nekoliko, i to je deo problema.

digitalex

Soljica nije izgorela, nego je malo prljava od kafe :)
Ubice me zena, ako bude videla da sam na net-u okacio sliku :)
Probao sam i da promenim extenziju na CR2, ali ne reaguje.
Jedino je ReaConverter Pro uspeo da otvori i konvertuje u TIF, ali on je samo Trial, tako da osim sto ce trajati 15 dana, u levom donjem cosku ostavlja potpis, i svakako taj deo slike moram da odstranim

Yagodinac

Ok, šoljica nije izgorela nego preeksponirana  ;D ;D ;D
Dosta zezanja, ja sam svojevremeno našao dosta free RAW konvertera koji su radili posao. Proguglaj malo, sigurno ima toga još. Svanulo mi je kad sam dobio CS3 a dotad sam koristio rawtherapy (kakav lep naziv!)

digitalex

Ma, kapiram ja tebe da si mislio da je soljica izgorela od preeksponiranja, ali ja bih pre rekao da je tanjir izgoreo, a soljica je staklena i izgleda bas tako kao na slici :)
Shalu na stranu, otisli smo malo u offtopic.
Probacu da nadjem taj RawTherapy, pa mozda meni posluzi posto mi PhotoShop ima seskualnih problema (Ne "sljivi" me ni 2%)

P.S.: Sekula, ne edituj mi postove jer nikoga ne vredjam, niti psujem... Probaj da me skapiras kao standardnog Balkanca
Pozdrav