• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sunceva aktivnost

Started by cola, March 29, 2010, 10:45:41 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Danijel

I evo ga, aktivnost Sunca je kao što sam i predvidio, pala na nulu. :)

Uvjeti su bili zbilja nepovoljni, nisam mogao baš najbolje fokusirati jer nije bilo niti jedne pjege pa sam podešavao fokus po rubu Sunca. Uočio sam jednu sjajniju fakulu koja se dobro vidjela između magličastih oblaka i nju iskoristio za bilježenje dnevnog hoda Sunca. ;)

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Danijel

Dakle ovak, nakon 12 dana potpune neaktivnosti (R=0), Sunce od danas ponovo ima pjegice. Nisu neke spektakularne, dapače, vrlo su sitne, ali su tu. :)

Zatim, prije dva dana Zemlja je bila u afelu pa sam uslikao Sunce, to je najmanji promjer Sunca koji vidimo sa Zemlje. U siječnju će biti u perihelu pa ću to isto snimiti i napraviti usporedbu da se vidi koliko je razlika u prividnom promjeru Sunca. ;)

Od prije koji trenutak postao nam je vidljiv sjeverni Sunčev pol, a južni, koji smo do sada promatrali, nam više nije vidljiv.

Eto, to su novosti sa Sunca iz prve ruke, da ne kažete da niste informirani. ;D

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Luger


Danijel

Danas sam napravio svoje osamstoto (800) promatranje i mjerenje Sunčeve aktivnosti, a šesnaesto (16) ove godine. 8)

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

VaskoGM

Cestitam za 800! Kad budes sa 1000 Sunaca, zurka da se napravi  8)
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

kruska

vec sad bi mogao napraviti gif animaciju sa 800...
🌠

Night Walker

Čestitam!
Da li možda znaš koje veličine je bila najveća pjega koju si posmatrao i najveća grupa pjega?
SW ahr. 80/400 az3
Breaker 12x60, Baigish 10x50

Danijel

Hvala svima! :)

Quote from: Night Walker on January 22, 2017, 04:49:00 pm
...
Da li možda znaš koje veličine je bila najveća pjega koju si posmatrao i najveća grupa pjega?


Ah, te detalje ne znam, ne vodim takvu evidenciju. To bi bilo malo previše. ;D No, sviđa mi se ideja, i mene bi zanimao odgovor, ali trebao bih pregledati svu tu silu crteža i premjeriti grupe i pjege. ::)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac

Budući da, koliko sam ukapirao, koristiš standardizovanu tj uvek istu dimenziju kruga prilikom iscrtavanja - mislim da možeš da nam preklopiš svih 800 crteža u jedan jedini koji bi prikazao najveću frekvenciju pojavljivanja pega. Računam da bi to bile umerene heliografske širine, tu ih valjda ima najviše, bilo bi zanimljivo za videti statistički rezultat tolikog truda  :)
Recept: u Photoshopu kreneš sa file > scripts > load files into stack.
Odabereš 10 ili 20 fotki i PS odradi svoje. Onda Layer > flatten image, i onda snimiš. Zatim opet load files into stack i učitaš ovu poslednju snimljenu plus još 10-20 novih... I tako dok sve ne završiš  ;D

Danijel

To bi bilo izuzetno teško za napraviti jer promatranja nisu rađena svaki dan u isto vrijeme. Orijentacija Sunca je zbog toga uvijek različita, a i predloška za crtanje na ploči ekrana. Znači da bih trebao svaki od tih crteža ručno zakretati da bih ga poravnao. Evo, prelistaj neke od crteža iz prošle godine pa će ti odmah biti jasno o čemu se radi. Strane svijeta E, W, N, S su na svakom crtežu drugačije orijentirane. Kako Sunce putuje preko neba od istoka prema zapadu, tako se "rotira" i njegova slika na papiru.

Sve je to zanimljivo što predlažete, no ti podaci ne utječu na izračun Sunčeve aktivnosti pa mi nisu ni bili potrebni. Nekada se do njih dolazilo pomoću Porterovog diska no ne znam koristi li ju itko danas. Ja ju nikada nisam koristio.

Da bih umanjio razliku u dnevnoj prividnoj rotaciji Sunca na projekciji, nastojim papir predloška uvijek jednako orijentirati na ploči ekrana, znači staviti ga na ploču vertikalno, gornji kraj papira ide gore, a donji dolje, bez obzira kako je ploča ekrana okrenuta. Da to ne radim, odnosno da ga stavljam onako kako stoji projekcijski ekran, Sunce bi dobilo "vrtoglavicu" na papiru. ;D Naime, nije isti položaj teleskopa s projekcijskim ekranom prijepodne ili poslijepodne kada teleskop napravi "meridian flip". Da mi papir stoji uvijek jednako na ploči onako kako je ona i konstruirana, jedan dan bi sjever bio gore, drugi dan bi bio dolje, treći na lijevo itd. :o
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

marino

Evo da ti i ja cestitam na osamsto zabiljezbi i da se nadovezem na prijedloge vaska, kruske, yagodinca, night walkera...a da nam napravis "leptirova krila" sa pjegama?
Vidulini Observatory

Laci

Svaka čast za trud, zaista impresivna zbirka crteža. Na nekolicini nema orjentacije (nisu obeležene strane sveta) jesu li to trenuci minimuma Sunčeve aktivnosti?
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Danijel

Da. Kada nema pjega tada se ne može odrediti dnevni hod Sunca (one crtkane linije). A kada nemaš to, tada ne možeš odrediti niti strane svijeta. Ponekada se za te potrebe može odabrati sjajna fakula ako postoji.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Night Walker

Quote from: Danijel on January 22, 2017, 05:27:01 pm
Hvala svima! :)

Quote from: Night Walker on January 22, 2017, 04:49:00 pm
...
Da li možda znaš koje veličine je bila najveća pjega koju si posmatrao i najveća grupa pjega?


Ah, te detalje ne znam, ne vodim takvu evidenciju. To bi bilo malo previše. ;D No, sviđa mi se ideja, i mene bi zanimao odgovor, ali trebao bih pregledati svu tu silu crteža i premjeriti grupe i pjege. ::)

Ma naravno da bi bilo previše. :D
Mislio na to kao na nekakav kuriozitet. Npr. pojavi se pjega koja se ističe veličinom od većine onih što si posmatrao pa odlučiš da je premjeriš i zabilježiš zanimljivu pojavu. U svakom slučaju ću potražiti na internetu neke podatke kad mi je već palo na pamet. :)
SW ahr. 80/400 az3
Breaker 12x60, Baigish 10x50

Danijel

Meni je uvijek bilo zanimljivo pratiti grupu pjega kada se raspadne na dvije ili tri grupe. Kada vidim takvu grupu onda već znam što će se dogoditi, ali ne točno kada pa dam svoju procjenu i pratim koliko sam pogodio. Da imam magnetometar, tada bih točno znao kada je došao taj trenutak. No i vizualno promatranje je zanimljivo. Kada se pojavi zanimljiva situacija na Suncu, onda ju zabilježim i fotićem i astrokamerom. Sada će takvih prilika biti sve manje jer je Sunčeva aktivnost u konstantnom padu. Treba se strpiti nekoliko godina. No, zna se dogoditi da Sunce izgenerira nešto zanimljivo i sada tako da ga treba uvijek držati u vidu krajičkom oka. :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT