• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sta je to proletelo

Started by abraxas, April 30, 2010, 07:36:48 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

abraxas

Sinoc 29.04.10. negde izmedju 21 i 21 30h ugledao sa na nebu `zvezdu`dva-tri puta sjajniju od ostalih kako se krece
iz pravca zapada ka istoku (jako belo svetlo - avion ili satelit nije 100 posto). Da li je to bila ISS?

marino

Vidulini Observatory

Yagodinac

Video sam i ja, zatekao sam se sa optisanom nakačenim na canona... Šta mislite, šta sam uradio...
Međutim, sve su fotke defokusirane a i ako slikate iz ruke vidi se pomak. Tako da - uprskao sam lepu priliku.

abraxas

Snimak od veceras 30.04.10. ISS (u pokusaju  ::)
Canon 450d, 50mm, ISO 1600, ex 1s

Sekula

May 01, 2010, 12:14:44 am #4 Last Edit: May 01, 2010, 12:21:59 am by Sekula
Sticajem okolnosti smo sinoc imali popularno predavanje sa javnim posmatranjem Saturna. I mogu da potvrdim da smo videli svi zajedno upravo ISS u to vreme koje se tacno navodi. Bas smo Dragan Radmilovic begin_of_the_skype_highlighting     end_of_the_skype_highlighting i ja konstatovali sto nismo bili dovoljno opremljeni da ga uslikamo.

Poz.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Sale

Juce (2.maj) u 20h52min dok sam setao ulicama ugledao sam na samom severu ono o cemu se ovde govori. Dok smo drug i ja zasli iza kuce koja nam je smetala objekat je nestao. Ranije sam vidjao ISS, ali sada sam hteo da proverim na internetu da li je to bila ISS. Proverio sam na http://spaceflight.nasa.gov/realdata/sightings/cities/view.cgi?country=Serbia_Montenegro&region=None&city=Pirot ali se vreme ne uklapa iako pise da je to lokalno vreme. Minuti se savrseno uklapaju ali se ne uklapaju sati. Pirot je najbliza ponudjena lokacija Nisu. Prateci vreme sledeceg prolaska ISS spremio sam teleskop ali ni traga od satelita. Nista senzacionalno, cisto da se pridruzim ekipi koja je otvorila ovu temu.

stameni

Ako se minuti uklapaju, a časovi se razlikuju za 1h, onda je reč o razlici između lokalnog i ukaznog (letnjeg / zimskog) vremena.

Naime, zimsko ukazno i lokalno vreme su jednaki, ali je letnje ukazno veće od lokalnog za 1h; zato se poslednje nedelje u martu časovnici pomeraju jedan sat unapred. Dakle, to što piše da je vreme lokalno, ne znači da je to zapravo toliko i toliko sati :)

kruska

A da nisu u sumi sleteli?!  ;) ;D
🌠

Sich

Quote from: stameni on May 03, 2010, 09:19:09 pm
Ako se minuti uklapaju, a časovi se razlikuju za 1h, onda je reč o razlici između lokalnog i ukaznog (letnjeg / zimskog) vremena.

Naime, zimsko ukazno i lokalno vreme su jednaki, ali je letnje ukazno veće od lokalnog za 1h; zato se poslednje nedelje u martu časovnici pomeraju jedan sat unapred. Dakle, to što piše da je vreme lokalno, ne znači da je to zapravo toliko i toliko sati :)


zimsko vreme nije ukazno. samo je letnje vreme ukazno. zimsko se ponekad naziva i standardno vreme
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter