• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

... koja je ovo planeta?

Started by dzindzin16, September 02, 2010, 08:57:52 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dzindzin16

pozdrav svima na forumu i pitanje(jer sam laik priznajem) koje je ovo nebesko telo na zapadu?  ... veceras nakon zalaska sunca ... ''a i uvek valjda''   :) ... izvor -- kopaonik web kamera






CyberianIce

Verovatno Venera posto je ona blizu Sunca tako da ili zalazi nakon Sunca ili izlazi pre Sunca zavisi u kojoj tacki se nalazi, jako je sjajna.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

dzindzin16

moguce i da je neki satelit  jer se i dalje nalazi na nebu na istoj poziciji?!!!?!!!!! :-\


ExNor

"Ako želite da napravite pitu sa jabukama od početka, onda prvo morate da stvorite Univerzum" - Carl Sagan
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

sale11472

Quote from: dzindzin16 on September 02, 2010, 09:16:41 pm
moguce i da je neki satelit  jer se i dalje nalazi na nebu na istoj poziciji?!!!?!!!!! :-\



Nije satelit pošto se oni kreću, a oni koji prividno miruju tj geostacionarni su suviše daleko i suviše sitni da bi se videli (pročešljaj malko forum ako te to interesuje naći ćeš i informacija ilinkova do informacija o satelitima i kako izgleda posmatranje istih ;) )
Dakle ovo može da bude jedan od dva pomenuta objekta Venera ili Arkturus. Lično mislim da je u pitanju Venera poto sumnjma da bi se na ovako lošem snimku video drugi kandidat. Ako želiš da budeš siguran odgovor je vrlo lak ako je to najsjajnije "svetlo" na nebu onda je Venera ako ima svetlijih onda je Arkturus ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

5ja

Quote from: dzindzin16 on September 02, 2010, 09:16:41 pm
moguce i da je neki satelit  jer se i dalje nalazi na nebu na istoj poziciji?!!!?!!!!! :-\

Tako sjajan satelit nije sigurno sat vremena na istoj poziciji..
Ta svetla tacka je koliko vidim na identicno istoj poziciji u 20:05 i u 21:10.. Tako da nit je Venera nit je Arkturus, da je Venera vec bi okopnila, Arkturus vec bi odletio.. ;) Nemoguce je da se zemlja zaustavila na sat vremena (a da to nismo svi primetili) tako da (ja mislim) ili je neki mali fler od te silne ulicne rasvete ili neka greska na toj web kamerici.. ili u krajnjem slucaju NLO :P

Jesi li video isto to golim okom ili samo preko ovih snimaka? 

"Those who study the stars have God for a teacher." -- Tycho Brahe
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

sale11472

Pa i nije na istoj poziciji. Poprilično se spustila ka horizontu za tih sat vremena....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

ExNor

Quote from: 5ja on September 03, 2010, 02:21:11 pm
Tako sjajan satelit nije sigurno sat vremena na istoj poziciji..
Ta svetla tacka je koliko vidim na identicno istoj poziciji u 20:05 i u 21:10.. Tako da nit je Venera nit je Arkturus, da je Venera vec bi okopnila, Arkturus vec bi odletio.. ;) Nemoguce je da se zemlja zaustavila na sat vremena (a da to nismo svi primetili) tako da (ja mislim) ili je neki mali fler od te silne ulicne rasvete ili neka greska na toj web kamerici.. ili u krajnjem slucaju NLO :P

Jesi li video isto to golim okom ili samo preko ovih snimaka?  




Kolega, molim Vas, jasno se vidi da objekat na nebu nije statican, kao drugo u 21:10 Venera je dobrano billa za horizontom, tako da po meni jedino izgledno resenje ove nase male nedoumice je da je to bio Arkturus ili odsjaj u objektivu ili NLO ili...?
"Ako želite da napravite pitu sa jabukama od početka, onda prvo morate da stvorite Univerzum" - Carl Sagan
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

5ja

Quote from: sale11472 on September 03, 2010, 02:35:55 pm
Pa i nije na istoj poziciji. Poprilično se spustila ka horizontu za tih sat vremena....


Quote from: ExNor on September 03, 2010, 02:59:03 pm
Kolega, molim Vas, jasno se vidi da objekat na nebu nije statican, kao drugo u 21:10 Venera je dobrano billa za horizontom, tako da po meni jedino izgledno resenje ove nase male nedoumice je da je to bio Arkturus ili odsjaj u objektivu ili NLO ili...?


Nista bez dokaza, ha?  :)
Pa da pobijem vase tvrdnje:





Jasno se vidi da je kamera staticna (tj. frejm je identican na obe slike) pa mozemo ovo lako izmeriti.
Crvena vertikalna i horizontalna linija u odnosu na ulicnu lampu su copy/paste-ovane sa slike na sliku.
"Objekat" je na identicnom mestu.  ;)
"Those who study the stars have God for a teacher." -- Tycho Brahe
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

ExNor

S' obzirom da nauka vrednuje i priznaje samo jasne i argumentovane dokaze (eksperimentalno potvrdjene), a ja duboko cenim takav stav, u potpunosti se slazem sa Vama kolega.
"Ako želite da napravite pitu sa jabukama od početka, onda prvo morate da stvorite Univerzum" - Carl Sagan
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

CyberianIce

Kad vec toliko preferirate na naucnim dokazima, taj vam je dokaz validan isto koliko i ovaj podatak o datumu u vremenu. Zasto onda niste ostavili EXIF INFO od same kamerice, vec ste preprzili fotografiju u CS4-ci? Koliko vam je zdrava pretpostavka da se radi o istom objektu na obe fotografije?
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

sale11472

Hmmm koliko je vidno polje kamere ???
Nije bitno, sad kad sam se i ja igrao malo merenjem i meni pomak više ne izgleda dovoljan (svega 2-3 mm između prvog i poslednjeg snimka) a ni Venera ni Arkturus nisu u tom delu neba (kamera po svemu sudeći gleda ka severozapadu, zapad je direktno preko Konaka) tako da hmm Planeta sigurno nije a šta je pojma nemam videćemo večeras u isto veme ;D

Quote from: CyberianIce on September 03, 2010, 04:10:57 pm
Kad vec toliko preferirate na naucnim dokazima...


Kakvi naučni dokazi o čemu ti pričaš ???
Neko je pitao šta je to na snimku, većina nas je pomislila da je on to sam snimio nešto što je video no kasnije  se ispostavilo da se radi o snimku sa Jatove web kamere koja je postavljena na Jat Apartmanima na Kopu...
Kakav crni EXIF ti tu očekuješ  ::)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

5ja

Quote from: CyberianIce on September 03, 2010, 04:10:57 pm
Kad vec toliko preferirate na naucnim dokazima, taj vam je dokaz validan isto koliko i ovaj podatak o datumu u vremenu. Zasto onda niste ostavili EXIF INFO od same kamerice, vec ste preprzili fotografiju u CS4-ci? Koliko vam je zdrava pretpostavka da se radi o istom objektu na obe fotografije?


Sumnjam da je dzindzin16 "przio" sliku sa web kamerice u CS4-ci..  ;D
Ako verujemo kompjuterima onda je satnica koja pise u gornjem levom uglu slike tacna, a samim tim i moj "dokaz" sa crvenim linijama validan. Naravno da nije matematicki precizan, ali je sasvim dovoljan da se zakljuci da ovo nema veze ni sa Venerom ni sa bilo kojim drugim objektom na nebu, vec da je ili fler ili mrlja ili sta god...  ;)


"Those who study the stars have God for a teacher." -- Tycho Brahe
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

CyberianIce

Znas sta se vidi sa te lokacije i to vreme kad se ubaci u Stellarium? Jedno veliko nista sto bi jatova webkamerica mogla da registruje. Onda ostaje samo da je ovo neka refleksija u objektivu.

EDIT: "Software used:  Adobe Photoshop CS4 Windows"
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Sekula

Ajd malo da se igramo detektiva i njihovog načina obrade slike. Večeras je nad Kopaonikom oblačno, samim tim ništa se neće videti na tom mestu ako je astronomski objekat u pitanju, recimo to tako. U suprotnom to može biti oštećeni piksel na kameri, nekakva mrlja ili refleksija. Imate manje od par sati za rešenje "misterije". Batalite sva ostala pomagala, samo malo logike...
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |