• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Saturn vizuelno 2011

Started by Laci, February 05, 2011, 04:09:48 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Laci

Najzad malo vedrog neba :). Sumaglica je gušila horizont ali jednostavno nisam odoleo kada sam napolju ugledao zvezde :D. Posle ponoći sam postavio teleskop i posmatrao Saturn na nekih 35 stepeni nad istočnim horizontom. Već je dovoljno visoko da se posle ponoći može početi njegovo posmatranje.

sva vremena LT

1:15 postavljen teleskop
1:32 seeing 2/5, transparencija 3/5, bar da je bolje :-\. Planetarno do srednjih povećanja. Očekivao sam poboljšanje s obzirom da je planeta išla ka svojoj kulminaciji ;).
1:51 15mm: sjajan disk nekako ima svetlu krem boju. 6mm: na trenutke se slika sasvim dobro izoštri s tim da je primetno blago talasanje rubova.



Dok sam skicirao Saturn, stajao sam u mestu pa sam ubrzo osetio nisku spoljnu temperaturu :o što me je na kraju i nateralo da oko 2:20 okončam ovo kratko posmatranje.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

CyberianIce

Imam pitanje vezano za Saturn: posmatrao sam ga dosta ali samo nekoliko puta sam uspeo da uocim i senku koju planeta pravi na prstenovima (taj put sam ga i fotografisao), Kao da je "elevacija" bila visoka. Secam se da je negde (da li na starom sajtu astronomija.com) bio kalednar na kome se moglo videti kako su prstenovi postavljeni pa sad ne mogu da nadjem... Kad god se ja nameracim da ga posmatram vidim ga "sa boka", te stvari bi bilo dobro isplanirati... Ima li negde taj kalendar astronomskih dogadjaja za 2011 na internetu? Po mogucnosti ilustrovan ;D
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Laci

Naj veća inklinacija prstenova je bila u januaru ove godine (oko 10.3 stepena) i sada je u opadanju. U Saturnovoj opoziciji 03.04.2011. ona će biti oko 8.5 stepeni. Dalje, nastaviće da se snižava dok god je Saturn u večernjoj vidljivosti ove godine.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70