• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kupnja Teleskopa

Started by Sinisa, April 08, 2011, 03:44:38 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sinisa

oću da kupim moj prvi...pardon,moj prvi ozbiljniji teleskop (imam 25/50 Telescience refraktor i gledao sam svasta sa njim) a planiram da to bude Celestron Powerseeker 127EQ http://www.tehnomanija.rs/katalog/celestron-teleskop-127eq.html ili Celestron Astromaster 114EQ  http://www.tehnomanija.rs/katalog/celestron-astromaster-teleskop-114eq.html...Čini mi se da je 127EQ malo bolji a i lepše mi izgleda XD  
Mislim da ću da štedim (imam 12,uskoro 13 god) za 127EQ...(za sad imam 110€  :D )
E,sad,recite mi,za šta je bolje da stedim?
150/750 EQ3

morea

Neka me neko ispravi ako gresim, ali mislim da ti je bolja varijanta ovaj od 114mm, i ako je manji. Kazem da je bolji zato sto mislim da je cg1 montaza, koja ide uz ovaj  od 127mm i suvise slaba za teleskop te velicine.

kruska

uzmi prvo sta vidis prijatelju i ne razmisljaj
kupices sigurno jos bar 2 teleskopa posle
a taj ti moze posle posluziti kao guider
🌠

gile.ms

joj, duplo kraća cev od žižne daljine ogledala...
to znači da su u fokuser ubudžili rasipno sočivo koje veštački produžava žižnu daljinu primarnog ogledala, što je po meni više prevara nego dobar dizajn.

Ja bih (već jesam u stvari) izbegao tehnomaniju i otišao u teleskop centar...
tamo odeš, istreseš novčanik i kažeš: "dajte mi teleskop za sve pare!" ;D nećeš pogrešiti siguran sam :)
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

sale11472

Quote from: gile.ms on April 08, 2011, 06:25:50 pm

to znači da su u fokuser ubudžili rasipno sočivo koje veštački produžava žižnu daljinu primarnog ogledala...


Ili kraće rečeno Bird-Jones korektor ;D
Ja bih ga lično zaobišao bolje pogledaj ovaj 130/650 o kome smo pisali ovde za te 4 hiljadarke dobiješ sasvim upotrebljivu spravu (za razliku od ova dva ovde navedena modela)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sinisa

Ja sam odlučio da kupim powerseekera.I Čini mi se da će biti dobar za moj prvi tele...njutnov teleskop...
pogledao sam na youtube kako i šta se  sa njim može videti...i čini mi se da je dobro
a onaj 130/650 ću preskočiti...a objasnite mi,molim vas,kako radi to...rasipno sočivo...
150/750 EQ3

Ljubo

Quoteobjasnite mi,molim vas,kako radi to...rasipno sočivo...


Kao što je rekao gile.ms, ovo socivo produzava ziznu daljinu primarnog ogledala, kako bi teleskop i dalje ostao kompaktnih dimenzija.
Ali, avaj!! Glavni opticki nedostatak svakog njutnovog reflektora je koma, koja se u slucaju ubacivanja pomenutog rasipnog sociva uvecava (bez obzira na korekcijsko dejstvo nekih elemenata sistema sociva), tako da je ipak pozeljnije zaobici ovakve teleskope, u suprotnom moraces se navici pri posmatranju na izoblicenja u slici, mnoge "duhove" i slicne opticke varke....

goranm

Upravo sam porucio Celestron AstroMaster 130/650, onaj gore pomenuti za 19.999. Nadam se da je ok.

kruska

koji god teleskop da uzmes videces magline, zvezde i galaksije.
svako staklo (zakrivljeno?) ima svoje aberacije koje kad se koriguju korektorima naprave novi belaj u smislu pogresnog fokusiranja boje...

zato astrofotografi vole apohromat i jos ponesto.
Stavljanje Bird Jones sociva koriste verovatno da bi se slika mogla uopste fokusirati jer je kratak fokus.
🌠

kruska

nisam upucen u Jones-Bird koncepciju
Jedino sto sam procitao na netu sto se tice menjanja fokalne tj zizne daljine i sledstveno F/ratio je da su manje korekcije uvelicanja 1x-1.5x tolerantne u smislu hromatskih i "komatoznih" aberacija
🌠

goranm

Gledajuci podatke o ovom Celestronu rekao bih da je maltene identican Skywatcheru, dakle nikakva budzenja, skracenja i slicno, kao kod onog 127mm modela, kod koga jasno stoji Focal lenght 1000mm, Tube lenght 508mm. Ovaj model 130 po tom pitanju stoji kako i treba Focal lenght 650mm, Tube lenght 609,6mm. E sad nacin izrade ogledala dovodi do kompromisa pa ima pojavu kome po rubovima, je ovo je ipak 1/5, a ne 1/10 ili 1/7 teleskop kod koga je prirodno ta pojava dosta manja. Koma bi trebala da je izazena po rubovima, a kolika je...pa verujem ista kao i kod Skywatcher 130/650 teleskopa. U tom cenovnom razredu ne ocekujem nikava cuda niti neku posebno kvalitetnu izradu.

sale11472

Quote from: Sinisa on April 19, 2011, 02:07:05 pm
Ja sam odlučio da kupim powerseekera.
a onaj 130/650 ću preskočiti...a objasnite mi,molim vas,kako radi to...rasipno sočivo...


Ne, ne, ne, grešiš i to silno 130/650 je mnooogo boji izbor od tog sa Bird-Jones korektorom. Gde god pogledaš preporuke crvenim slovima ćeš naići na upozorenje da takav teleskop treba zaobići... Tu dobijaš sferno ogedalo kratkog fokusa katastrofalno malo sekundarno ogledalo (ovo su dve najkrupnije mane da sad ne nabrajam dalje) tu ima toliko različitih aberacija (i sferene i kome i hromatske...) da to ne bi mogao da koriguje ni korektor koji bi konstruisali Roland Kristen i Al Nalger u duetu ....


Quote from: goranm on April 19, 2011, 09:42:05 pm
.... U tom cenovnom razredu ne ocekujem nikava cuda niti neku posebno kvalitetnu izradu.

Iznenadičeš se pozitivno ;)
Najveća mana ovog 130/650, ukoliko naravno zanemarimo prečnik primarnog ogledala (koji nikada ne može biti dovoljo velik ;D ) je taj što ćeš jednog dana na nekoj Letenki ili sličnom okupljanju u njega staviti okular koji je daleko skuplji od kompletnog teleskopa i poželećeš da isti kupiš ;D ;D
šalu na stranu ovako "brzi" teleskopi (mali f-broj) su poprilično zahtevni kada je kvalitet okulara u pitanju tako da svoje pune sposobnosti ne mogu da prikažu uz korišćenje eknomskih varijanti poput plossl i sličnih.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

kruska

April 20, 2011, 09:26:32 am #12 Last Edit: April 20, 2011, 09:35:20 am by kruska
za sferna ogledala ima malo korektora a svi su mnogo skupi tipican je primer "hyperstar 3" korektor koji ima cak 4 ili 5 sociva
a i tad mu fokus nije jaca strana bar za manja ogledala( do 9 incha ogledala)

generalno gledano ozbiljna ogledala imaju ozbiljnu cenu
i uglavnom se za gledanje mogu koristiti svakako a za fotografiju uz kojekakve korektore
svako pa i ja prvo gleda pola godine  a onda kad kupi nesto uoci nedostatke i hoce nesto bolje.
kad dodje vreme imaces bar nekoliko teleskopa, na prvi nemoj baciti puno para.
🌠

kruska

http://www.google.co.uk/url?sa=t&source=web&cd=1&sqi=2&ved=0CBwQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.brayebrookobservatory.org%2FBrayObsWebSite%2FBOOKS%2FBarlowLens.pdf&ei=ZZWuTce7INHBtAasyY3YDA&usg=AFQjCNEUsvIakhEwdJ3g-1K681BSalngtg




nesto o barlow socivima
🌠

goranm

Sale potpuno razumem tvoju pricu, naravno da za 200e, ako i toliko, ne treba ocekivati nista posebno, kada ima okulara koji kostaju toliko i vise, ali mislim da su mnogi na ovom forumu poceli upavo sa ovakvim jednim instrumentom, pa ako tako posmatramo stvari onda ima smisla. Sta sada meni vredi da ja kupim ovako nesto http://www.teleskop.rs/teleskop/na-goto-montazi/3001500-eq6-pro-goto-skywatcher-newton
kada nemam blage veze kako to da upotrebim i iskoistim makar 30% njegovih mogucnosti. Sto ti kazes kako veme bude prolazilo, a apetiti i nivo znanja rastao onda ce imati smisla, za sada ne.
Pozdrav!