• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kupnja Teleskopa

Started by Sinisa, April 08, 2011, 03:44:38 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kruska

Quote from: goranm on April 20, 2011, 11:22:28 am
Sta sada meni vredi da ja kupim ovako nesto http://www.teleskop.rs/teleskop/na-goto-montazi/3001500-eq6-pro-goto-skywatcher-newton
kada nemam blage veze kako to da upotrebim i iskoistim makar 30% njegovih mogucnosti.


Ovo je vec pravi izbor!
🌠

sale11472

Quote from: goranm on April 20, 2011, 11:22:28 am
Sale potpuno razumem tvoju pricu, naravno da za 200e, ako i toliko, ne treba ocekivati nista posebno, kada ima okulara koji kostaju toliko i vise, ..


Pa zar nisam jasno napisao da ćeš dobiti više nego što očekuješ ??? To je sasvim OK sprava i kada pomoću nje "odradiš" M katalog, heršel 400 listu i sl onda ćeš shvatiti da:


Quote from: goranm on April 20, 2011, 11:22:28 am
Sta sada meni vredi da ja kupim ovako nesto http://www.teleskop.rs/teleskop/na-goto-montazi/3001500-eq6-pro-goto-skywatcher-newton
kada nemam blage veze kako to da upotrebim i iskoistim makar 30% njegovih mogucnosti.


Ovo nije pravi izbor i da bi ti ipak trebala malko bolja montaža ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

Teleskopi njutnovog tipa sa korektorom/reduktorom Jones-Bird treba da se zabrane zakonom. Koštaju isto kao i klasični njutn bez ikakvih korektora a katastrofalno su lošiji i komplikovaniji. Da se razumemo: ovde nije reč o koma-korektoru već o korektoru koji smanjuje fokus ali i uvodi gomilu novih aberacija, distorzija... problemi za sve pare.
Ako se ne varam i kolimacija je teška ko izlazak iz krize.

Taj 130/650 je odličan početnički instrument, videćeš 1000x više nego dvogledom ili bilo kojim ahromatskim refraktorom ako se odlučiš za njega, možeš da gledaš jata, magline i galaksije vrlo uspešno sa tamnijih lokacija. Možeš i mesec i planete iz grada, samo što teško da će teleskop da prebaci 200x a da slika bude ok. Ali, naravno, ne kupuje se teleskop zbog velikih uvećanja  :)
Teleskop sa Jones korektorom će na svim uvećanjima dati primetno lošiju sliku pa ti biraj. Takvi korektori/reduktori se stavljaju da bi teleskopi koje prodaju vredni Kinezi imali što veća uvećanja, bez obzira da li slika na tim uvećanjima iole nešto vredi.

Sinisa

Rekao sam ''Preskočiti'' zato što sam jedva uštedeo ovih 135 evrića koliko imam  :( i uskoro dobijam još malo para...pa ću,nadam se,imati pare za barem powerseekera...meni je važno da išta vidim bolje od mog 25/50 teleskopića...saturnove prstenove(sad pričam o drugim teleskopima) sam video samo jednom...ili dvaput...ne sećam se...jupiter ...jedva nešto...mesečeve kratere...mogu...ali ne tako dobro (mojim 25/50) itd,itd...zato je meni važno da išta vidim...i sa tim teleskopom sa kojim sam ''išta video'' nije bio moj
150/750 EQ3

Sinisa

Napokon Sam se odlučio koji ću kupiti,A odlučio sam se za Celestron 70mm Refraktor na EQ montaži...Čini mi se da će mi to dobro doći za moj...Drugi Teleskop,a Prvi Ozbiljniji teleskop,Smorio me već ovaj 25/50...Uprljao sam sočiva (Pre Nekoliko Godina) zato što sam ih koristio kao mikroskop  ::)
150/750 EQ3

sale11472

A kad si navalio ko može da te odgovori tvoje pare tvoja odluka.
Sa druge strane u postu iznad si nabrojao otprlke sve ono što ćeš videti tim 70mm refraktorom (naravno u duginim bojama) ja bih i dalje malo čekao i jurio onaj 130/650 pa makar i Celestron ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sinisa

čini mi se da ne mogu da uštedim još 65€ a i onako nema ga na lageru (celestron) a iz teleskop centra...uf...28000din
Čini mi se da ću ipak kupiti 127 powerseekera...Evo pitanje...U čemu je razlika između 114/900 Skywatcher eq1 iz teleskop centra i 127 powerseekera iz tehnomanije (Cena je skoro ista )
150/750 EQ3

sale11472

Jedan je normalan teleskop drugi je Jones-Bird trash.....
Ako im je cena ista, a siguran si da ne možeš da se strpiš, onda učini sebi uslugu i kupi taj 114/900 moći ćeš da vidš sve M-ove a neke bogami i sasvim pristojno da posmatraš...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sinisa

Da li je moguće naći polovni 130/650 ili da uzmem skywatchera od 114 milimetara
150/750 EQ3

goranm

Pomenuti Celestron 130/650 je danas stigao i ponovo ga imaju u ponudi bez obzira sto na sajtu pise da ga nema. Pozovi pa pitaj, a sa mogucnoscu odlozenog placanja mislim da mozes savladati tih 65EUR.

levovnik

Što više čitam, sve mi se više opcija i pitanja javlja.  ???
Interesuje me vaše mišljenje o nekim teleskopima i nekim praktičnim pitanjima.

Evo nekoliko pretpostavki. Teleskop bi mi najviše služio za posmatranje planeta, Meseca i kratera na njemu. Za sada mi galaksije magnitude 15 nisu privlačne (možda dođe vremenom), mada ne bi bilo loše videti neku nebulu ili bližu galaksiju. Zatim, nisam preterano vešt sa šrafcigerom pa mi kolimacija deluje kao nemoguća misija (pretpostavljam da bi kolimator bio od koristi, što će reći kalkuliši i za njega), itd.

Šta mislite o SkyWatcher Refraktor 90/900 za takvu namenu?
Sve vreme se vrtim oko Newton-a 130/650 (da li Celestron, da li SkyWatcher) a onda malo pročitam o refraktorima i pomislim kako bi mi možda i tako nešto odgovaralo. Jednostavan za upotrebu, nema kolimacije, nema problema sa temperaturom itd. Jeste manja apertura, ali i budžet je bitan.
Nisam video na TC sa kojim okularima se isporučuje. Za razliku u ceni mogao bi se ušuškati neki Barlow ili bolji okular.

Da li neko ima iskustva sa ovim teleskopom? Ili kojom srećom neke snimke sa njega? Koliko je ozbiljna hromatska aberacija na ovom teleskopu s obzirom da nema dovoljnu žižnu daljinu. Po nekim autorima trebala bi da bude 1012mm (f~D^2/8). Ne znam koliko je to ,,približno" tolerantno.

Ne bi mi bilo strano da ga koristim i danju sa nekog vidikovca na Fruškoj Gori. Šta uzeti od montaže, AZ3 ili EQ2? Da nije EQ2 malo nepraktična za dnevna panoramska posmatranja, a da li bi me AZ3 onemogućio da pratim planete (ne znam koliko brzo beže i da li se mogu stići sa AZ montažom)?

Šta bih izgubio izborom ovog refraktora umesto većeg reflektora?

Da li možda, zbog planeta, treba da razmišljam i o SkyWatcher 130/900? Koja je suštinska (u praksi vidljiva) razlika između 130/650 i 130/900?
SkyWatcher 102/1000 EQ3

Sinisa

Quote from: goranm on April 27, 2011, 06:24:36 pm
Pomenuti Celestron 130/650 je danas stigao i ponovo ga imaju u ponudi bez obzira sto na sajtu pise da ga nema. Pozovi pa pitaj, a sa mogucnoscu odlozenog placanja mislim da mozes savladati tih 65EUR.
Mogućnost odloženog plaćanja??? Do sada nikad tako nisam plaćao...Kako to da izvedem i koliki je rok da se plati
150/750 EQ3


Yagodinac

Da probam da kažem šta mislim o tome, ne zamerite vi koji se sa mnom ne slažete...  ::)

Quote from: levovnik on April 27, 2011, 09:37:05 pm
Za sada mi galaksije magnitude 15 nisu privlačne (možda dođe vremenom), mada ne bi bilo loše videti neku nebulu ili bližu galaksiju.


Doći će s vremenom, sigurno. Problem je što 15mag galaksiju nikad nisam očima video - sem na fotkama. Za 130 newt bi granica bila 10.5-11mag za galaksije.

Quote from: levovnik on April 27, 2011, 09:37:05 pm
Šta mislite o SkyWatcher Refraktor 90/900 za takvu namenu?
Sve vreme se vrtim oko Newton-a 130/650 (da li Celestron, da li SkyWatcher) a onda malo pročitam o refraktorima i pomislim kako bi mi možda i tako nešto odgovaralo. Jednostavan za upotrebu, nema kolimacije, nema problema sa temperaturom itd. Jeste manja apertura, ali i budžet je bitan.
Nisam video na TC sa kojim okularima se isporučuje. Za razliku u ceni mogao bi se ušuškati neki Barlow ili bolji okular.


Imajući u obzir kintu koja je u opticaju, ja ne bih trošio vreme sa refraktorima sem ako nisu apo ili ED. Znači 130/650 ili 130/900. Veća apertura čuda čini i na planetama i širom naše i susednih galaksija.

Quote from: levovnik on April 27, 2011, 09:37:05 pm
Ne bi mi bilo strano da ga koristim i danju sa nekog vidikovca na Fruškoj Gori. Šta uzeti od montaže, AZ3 ili EQ2? Da nije EQ2 malo nepraktična za dnevna panoramska posmatranja, a da li bi me AZ3 onemogućio da pratim planete (ne znam koliko brzo beže i da li se mogu stići sa AZ montažom)?

Šta bih izgubio izborom ovog refraktora umesto većeg reflektora?

Da li možda, zbog planeta, treba da razmišljam i o SkyWatcher 130/900? Koja je suštinska (u praksi vidljiva) razlika između 130/650 i 130/900?


Za panoramske stvari su maxutovi ok, oštri i mali. Naravno, treba ti terestrička prizma (da okrene sliku onako kako treba) ili sličan takav "zemaljski" barlow. Poslednji put sam to video kao standardnu opremu kod Optisana i sličnih RobaŠirokePotrošnje gluposti.
EQ2 je prakična za panoramska osmatranja ako popustiš prstenove i rotiraš tubus telskopa u željenom pravcu.
Razlika između 130/900 i 130/650 je što je prvi manje osetljiv na lošu kolimaciju. Takođe prvi lakše postiže veća uvećanja ali idu glasine i da ima sferno ogledalo. Ako je to tačno onda drugi de facto ima kvalitetniju sliku na manjim i srednjim uvečanjima, mada ne i na planetama.

kostur

Zovi one u teleskop centru. Imas broj, a za onaj 130/650 koji kosta 28000, verovao ili ne slicnog je tubusa kao celestron... Ma da ti pojasnim:
skywatcher je skuplji zbog fokusera, trazioca i montaze koji su lame sa celestronom, ali buduci da imas nesto sto mi ne lici na aparat za astronomska posmatranja tj. teleskop (25/50) celestron ti dodje ihh. Cuvaj pare, ono cuveno ne mogu da cekam zaebi, ZARADI ili sacuj caleta da ti doplati. Primiri se znaci, neces umreti ako budes cekao mesec 2 bez njega.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/