• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

27, 28. Maj

Started by kostur, May 31, 2011, 10:38:46 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kostur

mislim da ti dani spadaju petak i subota
optisan star 36050n
okulari h9 i h6 mm
barlow tri x (sigurno)

uvece, oko pola deset sam izasao da posmatram Saturn. Meseca nije nigde bilo, a sijalici na ulici se priblizio kraj tako da nije mnogo gorela. Postavio sam optisan na stolicu, sa lakocom locirao Saturn i poceo da posmatram. 9mm dao je zadovoljavajucu sliku, kao i sest milimetara, ali ne dobru kao i 9 i barlow. Lagano fokusiranje i uzivancija. Takodje mi je zastao dah kad sam video Titan. Prvi put u mom kratkom posmatrackom veku sam video Titan i napravio ozbiljne planove za leto i jesen na livadi. Posmatrao sam malo Saturn, pa malo i druge objekte, i moram naglasiti dve stvari. Nijedan optisan nije dobar za zvezde.
Zakljucak da se barlow i 6mm ne mogu fokusirati bacio me je u bedak. Kako Saturn tako i Jupiter sam probao ovom kombinacijom. Jupiter je vidljiv trenutno samo u periodu od 3:40 do 4:15. Prethodnih dana sam stavljao alarme, mokru krpu pored kreveta, samo da se razbudim, ali nista, uvek sam bio kao komiran. Legnem ti ja to vece kad me je smorio Saturn, zato sto samo njega mogu da posmatram, da gledam tv. HBO comedy pustao neki zombilend, valjda se tako zove, komedija, i ja zaspim sa tim. Obicno kad mi ostane upaljen tv, sam se probudim oko 3-4 i ugasim. Probudim se ja tako vidim tv, radi sve u 16 i ugasim ga i tek onda vidim koliko je sati. 3:40!!! Ustaj, zabijaj samarcinu samom sebi, dizi roletnu,otvaraj prozor i postavljaj teleskop! Postavio sam, nasao Jupiter, i bas tog momenta se J***NA sijalica upali. Ali nije mojim mukama kraj! J***NI Mesec se tad nasao pojaviti. Jedva sam pojaseve poceo da uvidjam, i naravno pojavi se Sunce. Seo sam, ohladio se malo, i odlucio da sacekam avgust/septembar kad Jupiter bude pogodniji, a do tad Saturn.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Sinisa

Eh...šteta...ali bolje išta nego ništa,ja barem nikad nisam video jupiterove pojaseve...Sviđa mi se izveštaj!
A može li se sa tim teleskopom videti rupa između planete i prstenova
150/750 EQ3

CyberianIce

Dobar izvestaj! Ja moju J***NU sijalicu gasim sa .22 povremeno. E a sa mojim teleskopom se bas lepo vidi i ta rupa koju Sinisa pominje a i senka koju prstenovi bacaju na planetarni disk, nekad bolje, nekad losije naravno zavisno od elevacije i atmosferskih prilika a ne koristim uopste barlow nego KA9.5mm
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

spadej

Desilo se cudo! Kompletna rasveta oko moje zgrade nije sinoc radila! "Mrkli mrak" oko mene, nisam mogao da verujem. 
Ocekivao sam da ce kvar biti brzo otklonjen pa nisam dirao teleskop. "Bacio" sam pogled kroz dvogled, na kratko, tek da me zelja mine. Brzo su pocele da mi se tresu ruke, ipak je jako tesko drzati i tako mali dvogled.
Mrak je potrajao celu noc!!!


kostur

Malo se nazirala, ali smatram da bi bolje bilo, kao sto sam rekao na nekoj livadi
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/